Posted by: futrzak | 20 February 2019

A tymczasem w Montevideo…

Odczyt live z webcam z centrum Montevideo. Godzina 17.30
Temperatura 43.1 st C
Nie mam klimy w domu….(a pracuję z domu).


Responses

 1. uuups! a przy jakiej wilgotnosci?
  lubie ciepło i słońce, ale.. to juz nieco zbyt wiele….
  a ile w nocy? powyżej 30 gorzej sypiam

 2. Wilgotnosc 71%
  W nocy w domu jest ok. 30-31 stopni – bo sie chałupa nagrzala – ta fala upałow to juz kilka dni.

 3. ugh!…chyba bym nie pospał w takich warunkach.
  Dieryjties! mi w takie momenty pomaga zielona herbata z miętą i cytryną.
  ale miast narzekać mówię sobie, że lepiej sie dobrze przegrzać niż zmarznąć :)

  co lubie w takim klimacie to, to że sprawia iż ludzie są bardziej “languid” (to słowo chyba nie ma dobrego polskiego tłumaczenia,hm?)

 4. Totez nie jestem wyspana.

  Lepsze angielskie slowo to “laid back”, a polski odpowiednik to “wyluzowany”.
  Tak, szersze znaczenie ma, bo nie ogranicza sie tylko do sfery fizycznej, ale tez zycie w takim klimacie rzutuje na cala twoja postawe zyciowa i podejscie, a nie tylko to, ze jak jest gorąco, to sie mniej ruszasz i powolny jestes.

 5. Odnosnie herabaty z mięta i cytryną. Jakkolwiek bardzo dobra, to nie wydaje mi sie, zeby w temacie przegrzania się działała jakos znacząco lepiej niz woda mineralna z lodem…

 6. Dawno dawno temu ze znajomym z San Francisco “przerabialismy” temat wpływu klimatu na syl życia. To on mi objaśniał (był nauczycielem eng lng) dlaczego languid, bo ja znałem tylko laid back jako “wyluzowany” a mi chodziłó własnie o to, że fizycznie czyni się rzeczy wolniej, bez szarpania i napinania się by sił starczyło na cały dzień.

  Co do mięty to teoria mówi, że mentol i jego estry (i lewoskręne izomery ) mają silnie schładzajacy wpływ na organizm,a praktyka że w maghrebie spozywa sie ogromne jej ilości. (a spedzalem tam swe prawie wszstkie studenckie wakacje)
  i cos musi być na rzeczy, gdyż tam “sie ślinię” na myśl o takim czaju, a zimą w PL aż mnie otrząsa ze wstrętu.(podobnie jak na Karaibach myśl o żurku ,który normalnie kocham – )

  yerba mate z mietą?

 7. @Rafał:

  Lampa błyska, ślina z pyska….sorry, nie moglam sie powstrzymac.

  Mentol faktycznie przynosi wrazenie oziebienia… ale wtedy, kiedy jest stosowany na skóre zewnętrznie, a nie pity z herbatą. I nie ma to zbyt wiele wspolnego z faktycznym obnizaniem temperatury ciala.
  Nawet zrobiono w tym temacie badania:

  “A menthol-induced peripheral vasoconstriction and lower sweating has been reported before exercise caused an increase in deep body temperature, which might not be safe for humans in heat. The present results indicate that menthol application on the extremities except the hands and feet during recovery after exercise did not increase rectal temperature but relieved thermal sensation and thermal comfort for 30 minutes. These results suggest that menthol can be effectively applied to sports therapy during recovery.”

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4580847/

  Zostanę przy chlodzeniu sie tymi sposobami, co dotychczas…

 8. Widzisz.. te badania dotyczą tylko jednej substancji aktywnej, a o reszcie milczą …i to jest bład nauki “białego człowieka”.
  skupiamy się na wpływie jednego parametru. .. ignorując pozostałe…

  Wszedzie tam gdzie człek ma sie schładzać dieta jest dostosowana do klimatu.

  I po szklance wody z lodem oblewasz sie potem, i dziaąłnie jest o wiele bardziej krótkotrwałe, zas już woda z cytryną i miętą tak nie działa.

  raczej zaufam autochtonom niż jednemu artowi, pewnikiem gdyby pogrzebac w elsevierze to bym i jakis artykuł udowadniajacy teze przeciwna znalazł..

  jakies 2 miesiące trwało zanim zrozumiałem, że szklaneczka ciepłej mietowej herbaty schładza lepiej niż litr zimnej wody…

  …tym gorzej dla faktów ;-)

  nie żałój sobie tej mięty… ;-) u różańskiego jest opisane jak dobroczynne jest jej inne działąnie.

  boszszsz….. zapomnialem : )
  “Że jeśli ci ktoś warunkowy odruch wytworzył – niech wzmacnia- inaczej wal…”

  Trudniej cię przekonać do czegoś niż Twego chłopa do EoROI :-)

  btw. to co? usynowicie mnie ? piec wam porządny wybuduję ;-)

  miłego weekenda..

 9. MIało być “metodologii” białego człowieka,
  EROEI,
  acha! i jak trzech autorów pochodzi z kraju środka to trzeba by sie dobrze metodologii przyjżeć.

 10. @Rafal

  “I po szklance wody z lodem oblewasz sie potem”

  Ciekawe, ale jakos nie zauwazylam.

  Na pewno herbata z mięta i cukrem dostarcza jakiejs ilosci elektrolitow (czy wiekszej niz woda mineralna to zalezy od skladu jednego i drugiego), co jest przy piciu duzej ilosci plynów w upale bardzo wazne.

  Ale jak narazie nie ma zadnych dowodów na to, ze herbata z mięta omija prawa fizyki i schładza cialo ludzkie bardziej niz odparowanie cieczy ze skóry.

  Jak chcesz mnie do czegos przekonac, to sięgnij po argumenty, ktore nie kłócą sie z fizyka i chemia oraz sa czyms więcej niz zwyczajem picia czy jedzenia tego czy tamtego przez jakichs ludzi tam czy gdzie indziej.

  Wszedzie tam gdzie człek ma sie schładzać dieta jest dostosowana do klimatu.

  Oh czyzby? Widzisz, wg nauki to tradycyjna dieta w klimatach gorących jest raczej dostosowana do tego, zeby żarcie sie nie psulo i nadawalo do jedzenia jak najdluzej. Stąd ogromna ilosc spicy przypraw w kuchni tajskiej, wietnamskiej, poludniowochinskiej i Dekanu. Co jak co, ale duza ilosc kapsaicyny nie powoduje schladzania, a wręcz odwrotnie.

  Hebata z mięta i cukrem jest po prostu dobra. A jesliby miala miec jakies “magiczne” wlasciwosci “ochładzające” to dlaczego nie jest pita w Azji Wschodniej i tropikach? I prosze nie mow mi, ze “bo tam nie ma jej dostepnej”. Herbata nie rosnie w krajach Sahelu.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: