Posted by: futrzak | 16 February 2019

Tak zwany rynek pracownika….

…w Polsce podsumował Remigiusz Okraska:

Lubię poczytać o “rynku pracownika” i że “trudno teraz znaleźć ludzi do roboty”, od kilku miesięcy zdarza mi się spotykać takie wywody nawet w okolicach (centro)lewicy, że no wiecie, problem sam się rozwiązał, jest już dużo lepiej. A później czytam na lokalnym forum internetowym jak ludzie wymieniają się uwagami o okolicznych firmach i gdzie pracować, a gdzie nie warto. W większości nadal nie warto, są to długie litanie skarg i demaskacji (1200 na rękę, 10-12 godzin zamiast ośmiu bez płatnych nadgodzin, wzywanie do pracy, choć miało się mieć wolne itd.). Ale nie tylko narzekanie. Za dobre, polecane mężczyznom miejsce pracy, robi średniej wielkości odlewnia. Bo nie ma strasznego wyzysku, przełożeni nie są totalnymi łajdakami, a poza tym jak się postarasz, to wyciągniesz miesięcznie “nawet” 2100 na rękę. To jest ten rynek pracownika i przebrzmiały temat wyzysku na polskiej prowincji.


Responses

  1. Z opiniami dochodzi jeszcze jedna przeszkoda
    najpopularniejszym (poza FB, na którym jednak przeszukiwanie treści jest utrudnione) portalem z opiniami jest gowork. Ale po fazie dynamicznego wzrostu popularności tego darmowego serwisu przyszedł czas spieniężania. Teraz firma może wykupić sobie dostęp do moderacji komentarzy na swój temat. W większych firmach to chyba standard, co widać po wazelinie na forum.

    A z tzw. rynkiem pracownika jeszcze jedno zaobserwowane sk…wo (2 przypadki, znane mi osobiście). Nowy pracodawca oferuje świetne warunki, bo rzeczywiście nie ma pracowników. Ktoś się skusi i dostaje lepszą pensję, ale po 3 miesiącach, gdy przychodzi do ew. przedłużenia umowy, dostaje propozycję przedłużenia umowy… z niższą pensją.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: