Posted by: futrzak | 28 January 2019

Wierzenia religijne są związane z kiepskim rozumieniem świata fizycznego

Badanie na ten temat wlasnie zostalo opublikowane.

Tak, ja wiem, że zaraz ktoś powie “o znowu odkrywają Amerykę”. Ale na tym polega nauka – wysnutą hipotezę, chociazby wydawala sie prawdziwa wszystkim, należy dopiero uzasadnić.

Clou badania zawiera się w poniższym stwierdzeniu:
The results showed that supernatural beliefs correlated with all variables that were included, namely, with low systemizing, poor intuitive physics skills, poor mechanical ability, poor mental rotation, low school grades in mathematics and physics, poor common knowledge about physical and biological phenomena, intuitive and analytical thinking styles, and in particular, with assigning mentality to non‐mental phenomena. Regression analyses indicated that the strongest predictors of the beliefs were overall physical capability (a factor representing most physical skills, interests, and knowledge) and intuitive thinking style.

Czyli:
Wyniki pokazały, że nadnaturalne przekonania korelowały ze wszystkimi zmiennymi, które zostały uwzględnione, a mianowicie ze słabymi umiejętnościami systematyzaji, słabymi intuicyjnymi umiejętnościami z zakresu fizyki, słabą zdolnością mechaniczną, słabą rotacją umysłową*, niskimi ocenami z matematyki i fizyki, słabą powszechną wiedzą o zjawiskach fizycznych i biologicznych, intuicyjnymi i analitycznymi stylami myślenia, a zwłaszcza z przypisywaniem świadomości/inteligencji zjawiskom nie-mentalnym. Analizy regresji wykazały, że najsilniejszymi predyktorami wierzeń były: ogólna zdolność fizyczna (czynnik reprezentujący większość fizycznych umiejętności, zainteresowań i wiedzy) oraz intuicyjny styl myślenia.

Reszta artykułu: https://ascienceenthusiast.com/study-religious-beliefs-linked-poor-understanding-physical-world/?fbclid=IwAR0032Kk39z1B3YB2eGt7hfZ-iHV6ucx44h7IQkJcLfui7mndp8ix1z0Zzg

PS:
Terminem “rotacja umysłowa” określa się w psychologii badanie mierzące zdolność do obracania w myślach trójwymiarowych brył.


Responses

 1. @karroryfer:

  wiele razy powtarzalam, ze wrzucanie dlugich filmow bez zadnego komentarza wylatuje. Chcesz cos przekazac odnosnie tego wpisu, to napisz.

 2. A ponieważ większość ludzi ponieżej pewnego progu intelektualnego nie rozumie nawet już dobrze poznanych i wyjaśnionych zjawisk (technologia na odpowiednim poziomie to po prostu magia) to wychodzi na to, że religie i wiara w to czy owo zawsze będzie istnieć. Pytania się nasuwające to:
  – jak w związku z tym układać społeczeństwo?
  – kto ma prawo decyzyjne, rozumna mniejszość czy zabobonna większość?
  – no i jak to odnieść do demokracji?

 3. Juz Popper pisal, ze zeby demokracja faktycznie działała, to społeczenstwo musi byc “informed”. Zeby bylo “informed” to musza byc powszechne i dobre szkoly oraz niezalezne media. Kraje, w ktorych to mniej-więcej jest spelnione, nie są takie złe i zasadniczo tam demokracja dziala.
  To nie są kraje, w ktorych panuje (jak w Polsce) od dekad doktryna neoliberalna. Neoliberalizm zostal wymyslony i wprowadzony przez politykow dzialajacych na zlecenie oligarchii.

  Sprowadzanie nierównomiernego rozkladu IQ w populacji do “kto powinien decydowac, rozumna mniejszosc czy zabobonna większosc” pokazuje jedynie, ze nie bardzo ogarniasz zjawiska psychologiczno-spoleczne. To nie komputery i informatyka ze swoja logiką zerojedynkową.
  Chyba wszyscy filozofowie-logicy i historycy nauki juz ponad 100 przestrzegali/przestrzegają przed determinizem, napisano na ten temat mnóstwo publikacji. Dlaczego tak namolnie do tego wracasz?

 4. Ciekawe, ciekawe. Ja w tych wszystkich zmiennych zawsze bylem slaby, skonczylem tylko skromne technikum budowlane, o wyjatkowo slabym poziomie. Studia (quasi-techniczne) rzucilem po 3 roku, bo nie znosze byc upokarzany, szczegolnie przez brzydkie kobiety i samcow beta/gamma z podwojnym podbrodkiem i brudem za paznokciami. W sumie i tak nie szlo mi na nich najlepiej i prawdopodobnie bym z nich wylecial. Nie to IQ i nie ta ochota do zakuwania.

  Do 18-tego roku zycia bylem zmuszany do chodzenia do kosciola, do spowiedzi i komunii, na te wszystkie glupie procesje, pasterki, pokropywanie woda jedzenia, dziesiatki rozanca itp., ale od kiedy pamietam mialem w glowie: “they ain’t selling me this shit” :D :D. Dzis mam duzo wiecej lat i unikam kontaktow z ludzmi, ktorzy wierza i praktykuja, a jezeli sa mi do czegos potrzebni, to przynajmniej ograniczam. Oni wszyscy maja jakies skrzywienia i maja wkurwiajace poglady i zachowania. To zawsze wychodzi predzej czy pozniej.

 5. Chie, chie, wiedziałem, że ten Krzysztof Meissner jest coś nie teges, no ale teraz mam na to papier. Dzięki! ;)

 6. @Futrzak:
  Ja ogarniam zjawiska psychologiczno-spoleczne i wiem, ze to nie komputery i informatyka ze swoja logiką zerojedynkową.
  I nie traktuje tego jako determinizm, bo nie tlumacze sobie tym jednym aspektem wszystkiego co mnie otacza.
  Bardziej zadalem pytanie prowokacyjnie. Bo ciekawi mnie jakie ogolne wnioski wysnuwasz z wynikow tego badania? Jak wplywa to na Twoj swiatopoglad i jakie pochodne z tego wyciagasz?

 7. @futrzak – nie wiem jak niby miałbym coś takiego podsumowaywac w 1 -2 zdaniach ( a dłuższy wywód jest kontrproduktywny )
  Może jedynie tyle że pogląd iż jesteśmy dziełem czystej ewolucji wcale nie jest taki oczywisty nawet dla fizyków ( dla mnie to królowa nauk – chociaż wymiękłem po 1 roku ;P )


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: