Posted by: futrzak | 14 January 2019

Śmierć Adamowicza

A tymczasem, w świetle jupiterów finału WOŚP, został zadźgany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Krucjata jeźdźca apokalipsy – nienawiści – już się rozpoczeła. Nie będę się o tym rozpisywać, wylewa się zewsząd.

Tymczasem.
Jak wynika ze śledztwa, zabójca miał zdiagnozowaną schizofrenię paranoidalną, niedawno odstawił leki. Był wcześniej karany za napady na bank z bronią w ręku.

W momencie kiedy to piszę, przez ulice polskich miast przeszły marsze mające uczcić pamięć po zamordowanym oraz protestujące przeciwko przemocy i nienawiści.

Przeszły, poszły i na tym się pewnie zakończy. Bo protestowanie przeciwko abstrakcyjnym pojęciom, oddzielanie czynów od sprawców ma skuteczność zerową.

Nie będzie marszów z postulatami dofinansowania psychiatrii polskiej, która po prostu przestaje istnieć. Ze zacytuję znajomą:

System psychiatrii dziecięcej to już jest rozmontowany. Nie ma o czym mówić. Moja mama – dziecięca psychiatra pracująca w jednej z warszawskich poradni ma citowe terminy chyba na czerwiec – a to tylko dlatego, że miała w lecie udar i była na zwolnieniu, więc jej się część pacjentów stałych wysypała. W klinice, w której sama pracowałam (Klinika Psychiatrii Dziecięcej WUM) cały zespół lekarski z początkiem roku złożył wymówienie (bo się naprawdę pracować nie dało, cały czas było 200% dopuszczalnego obłożenia).. W Józefowie oddział zamknięty jest – no właśnie – zamknięty. Nie działa. Garwolina nie ma już w ogóle. Jak masz pacjenta do szpitala, to kolejka jest na za dwa lata. Żaden oddział nie jest w stanie już nikogo przyjąć. Nie wiem, jak jest w inych miastach, ale biorac pod uwagę, że Warszawa ma te placówki referencyjne, więc w sumie relatywnie dużo miejsc – nie sądzę, by było lepiej. Mnie już nawet nie dziwi popularność egzorcystów… W Polsce jest 400 psychiatrów – w tym tacy w wieku mojej mamy, po 60-tce (moja mama jest już bardzo schorowana) są nadreprezentowani bardzo wyraźnie. To nie ma prawa zadziałać.

No i nie działa. Psychiatria dla dorosłych też niedługo przestanie istnieć…

Ale cóż. Protesty i marsze w konkretnej, palącej sprawie, są takie niemedialne…co kogo obchodzi jakaś psychiatria. Albo niepełnosprawni. Albo to, że system opieki zdrowotnej upada.
Media mają chwilową orgię bo tak się zdarzyło, że ofiara to znany polityk, burmistrz dużego miasta i jego śmierć doskonale wpisuje się w wojnę na scenie politycznej. Gdyby ofiarą został zwykły Kowalski, pies z kulawą nogą nie zainteresowałby się. Nie byloby marszów, nie byłoby niczego. A tak każdy zapali sobie świeczkę, powspomina, i z poczuciem tego, że coś zrobił, pójdzie do domu.


Responses

 1. Tragiczna sprawa. Mam sporo znajomych w branży (po obu stronach, tj. pacjentów i terapeutów – nie psychiatrów, ale psychologów, pracowników socjalnych i terapeutów zajęciowych) i od lat ta zapaść przynosi ludziom niewyobrażalne cierpienie. Czasem podwożę znajomych do psychiatry – trzeba jechać jakieś 50 kilometrów, dla ludzi bez rodziny, z rentozasiłkami na łączną sumę 450 złotych, bez jakiejkolwiek komunikacji publicznej to równie dobrze mogłoby być na Księżycu. Pełne spektrum schorzeń – schizofrenia, Korsakow, depresja, do wyboru, do koloru. Jeden kolega – schizofrenia zdiagnozowana zbyt późno, żeby mógł się starać o orzeczenie i rentę, bieduje na jakichś zasiłkach które ludzie z ŚDS naciągają mu jak mogą. Póki rodzice żyją ma dach nad głową. Drugi – po paru próbach samobójczych, dopóki jest ustawiony na lekach jakoś daje radę, bez leków kiedyś pociął sobie wszystkie ubrania i lepiej trzymać od niego z daleka ostre przedmioty. Niestety lek który na niego dobrze działał od zeszłego roku nie jest już refundowany, dobrych zamienników nie ma i człowiek jest tykającą bombą. Powiedział mi kiedyś że już nie ma odwagi żeby się zapić na śmierć (inny znajomy miał odwagę – depresja w trakcie diagnozowania, kolejka do psychiatry, bez leków, rodzina go odstawiła na bok, wynajmował za emeryturę kawalerkę, nikt nie zapukał na czas. Znaleziono go po tygodniu). Trzeciej znajomej – średnie upośledzenie, depresja – w ciągu roku umarli oboje rodzice, siostra znalazła jej miejsce w prywatnym DPS-ie, płaci 3,5 tysiąca miesięcznie i czeka na miejsce w państwowym, gdzie do końca życia będzie upychana po kątach. Ma 39 lat, więc przed nią jeszcze sporo upychania po kątach i kompletnej beznadziei. Czwarty – epi, poważne upośledzenie, zaawansowana cukrzyca, po pięćdziesiątce – matka się modliła żeby umarł przed nią i żeby nie był sam na świecie. Odszedł przed nią, ona umarła pół roku później. Chyba dobrze się stało. Piąta – zaburzenia osobowości, problemy z kontrolą popędu seksualnego, ubezwłasnowolniona – katolicka rodzina nie dopuszczała myśli żeby jej założyć spiralę – dwoje dzieci, po drugim uciekła do Niemiec z kolejnym facetem, słuch po niej zaginął, rodzina nie tęskni bo był wstyd we wsi. Po pewnym czasie wśród takich ludzi człowiek już nie ma nawet siły płakać.

 2. Straszne, przykre, niepotrzebne cierpienia.

 3. Udostępnię na moim blogu twój wpis, bo na zasługuje i jest ważny.

 4. […] niedawno odstawił leki. Był wcześniej karany za napady na bank z bronią w ręku. […] via Śmierć Adamowicza — notatki na mankietach Apokalipsa – w terminologii judaistycznej i chrześcijańskiej literatury religijnej to opis […]

 5. @Futrzak:
  Dokładnie to samo sobie wcześniej pomyślałem, co Ty we wpisie napisałaś.
  1. Rozwalenie opieki psychologicznej Jako powód i
  2. Jak by to przeciętnego Kowalskiego dopadło, to nikt by się tym nie zainteresował.

 6. Moje wnioski idą w bardzo zbieżnym kierunku. Podobnie jest z prawem i praktyką w tym temacie. Mamy sąsiadkę, która potrafi zatrzymywać samochody na ulicy, wyzwiska, zaczepki do każdego przechodzącego. Kiedyś próbowała mnie rozjechać (wjechała na chodnik za mną, musiałem uciekać na trawnik między krzewy i wygrażała mi, że jesteśmy “przestępcze sąsiedztwo”). Zgłosiłem sprawę na Policję (policjanci znają ją doskonale, tak raz w tygodniu jest u niej interwencja), sprawa w sądzie, ja jako świadek. Pani sędzina pyta sąsiadki: czy pani się leczy psychiatrycznie? Ta odpowiada “nie” i to wystarcza. Żadnego wniosku o przebadanie, żadnej refleksji. Dopiero, gdy zdarzy się jakaś tragedia, to wszyscy będą załamywać ręce – gdzie były służby, sąsiedzi, rodzina…
  Tak podobnie w sprawie zabójcy: zdiagnozowana jednostka chorobowa, chory ustabilizowany na chemii, wychodzi z oddziału, przestaje brać chemię i mamy to, co mamy. Wychodzi kompletna bezsilność i bezsens procedur.
  Prawo teoretycznie chroni chorego, jego intymność, wolę, ale często polega to na pogrążaniu się chorego i szczególnie jego otoczenia w jeszcze większe cierpienie.

 7. @nikt
  “Pani sędzina pyta sąsiadki: czy pani się leczy psychiatrycznie? Ta odpowiada „nie” i to wystarcza. ”
  I to jest patologia obłędnego formalizmu. Według procedury karnej, osoba co do której istnieją wątpliwości co do poczytalności otrzymuje obrońcę z urzędu. To jest OK, tak powinno być. Ale sposób oceny tego się własnie ogranicza do pytania o poprzednie leczenie. Wiec każdy jeden zawodowy kryminalista zawsze odpowiada “tak, leczyłem się, nie pamiętam kiedy i gdzie”, a prawdziwe świry nigdy. I na tym sędziowie i prokuratorzy kończą, bo przez zawodowych i brak psychiatrów kolejki są na miesiące, przeciągają postępowanie i psują statystykę. Czyli znów brak psychiatrów…

 8. To ciężki temat na pewno – tylko problem z psychiatrią jest częścią ogólniejszego problemu ze służbą zdrowia ( choć zapewne jedną z tych najpilniejszych obecnie ).
  Kwestia taka że na to potrzebne są pieniadze – państwo woli wydawać je na tvpis a powskie miasta na invitro …
  Oczywiście można podnieść podatki …

 9. @karroryfer:

  Państwo polskie rocznie wydaje miliardy zlotych podtników na kościol. Te pieniądze, gdyby przeznaczyc je na upadająca psychiatrię, poprawilyby ogromnie sytuacje.
  Fundusz koscielny, religia w szkolach, kapelani w wojsku, skladki emerytalne i zdrowotne księży – to wszystko są pieniądze, ktore powinny isc na sluzbę zdrowia i przestan wciskac kity o podnoszeniu podtakow. Wystarczy to, co juz jest, zacząć wydawac na rzeczy, ktore panstwo powinno zgodnie z konstytucja gwarantowac wszystkim obywatelom.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

<span>%d</span> bloggers like this: