Napisane przez: futrzak | 14 stycznia 2019

Shutdown trwa

Jest już najdłuższym w historii USA, dobił do 24 dni.

Sporo ludzi niezorientowanych w sytuacji (zwłaszcza spoza USA) wzrusza ramionami mówiąc „i co z tego? Shutdown się skończy, dostaną zaległa kasę”. Otóż, niekoniecznie. Ok. 450 tysięcy pracowników zostało „furloughed” czyli czasowo zwolnionych. To ci, którzy nie pracowali na etacie. Nie dostali następnych godzin do przepracowania, więc nie pracowali i nikt im za ten czas nie zapłaci.
Ci, którzy są na etatach powinni dostać zaległą pensję (przynajmniej tak było do tej pory przy poprzednich shutdownach) – ale też wcale nie mają różowo. Pracownicy kluczowi np. kontrolerzy ruchu lotniczego, TSA, Coast Guards – muszą się stawić do pracy i pracować bez zapłaty, nie mogą również przez ten czas szukać innej pracy – zostaliby definitywnie zwolnieni.
Kontrolowany przez demokratów kongres przygotował i usiłowal wobec tego wdrożyć prawo, które czyniloby nielegalnym eksmitowanie na bruk tych, którzy nie zapłacili czynszu/raty pożyczki przez czas shutdownu – niestety ustawa nie przeszła, bo 4 republikanów głosowało przeciw.

Sytuacja zaczyna być bardzo, bardzo nieciekawa. W miejscach, gdzie niby obecność pracowników nie jest „niezbędna” – jak w parkach narodowych – są już nieodwracalne starty. Prawie wszędzie grozi katastrofa ekologiczna, a to z powodu nie usuwanych nieczystości. W wielu parkach, teraz niestrzeżonych, wandale zniszczyli przyrodę – jak np. w Joshua Tree Park. Wjechali samochodami tam, gdzie był zakaz, wycinając po drodze kilkusetletnie drzewa Joshua.

Pracownicy TSA, mimo tego, że muszą się stawić do pracy, usiłują protestować nie stawiając się do roboty (biorą przyslugujacy im legalnie personal time off czyli urlop na żądanie). Dzięki ich akcji część międzynarodowego lotniska w Miami została zamknięta ostatnimi dniami, na pozostałych lotniskach są potężne, kilkugodzinne kolejki do kontroli.

Gdyby jakieś obce mocarstwo chciało bez wypowiedzenia wojny, od środka, zniszczyć inne mocarstwo – nie mogliby wymyśleć lepszego scenariusza.
Trump będzie się upierał dopóki będzie miał poparcie republikanskich kongresmanów. Straty dla gospodarki przekroczyły już sumę, jakiej żądał na wybudowanie muru granicznego.

The Mad King.

PS:
Kongres jednak przeglosowal, ze po zakonczeniu shutdown pracownicy, którzy byli furloughed, też dostaną
kasę.


Responses

  1. Demokratyczni prezydenci są dotychczas odpowiedzialni za ok 100 dni shutdown. Republikańscy za ok 55 dni.
    Kto wie, może D.T. chce wyrównać te liczby?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: