Napisane przez: futrzak | 22 października 2018

Wybory w Polsce czyli polska kultura gwałtu

Tak tu położę.

Zgodnie z przedwyborczymi sondażami i już częściowymi danymi z komisji wyborczych, kandydat na prezydenta Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski, przejdzie do II tury wyborów samorządowych. Co więcej, były prezydent Olsztyna, oskarżony i skazany za gwałt na urzędniczce z ratusza, ma szansę na wygraną. Jego główny konkurent, obecny prezydent Piotr Grzymowicz, ma przewagę kilkuset głosów.
.
.
.
W sprawie pojawiał się jeszcze jeden, dość niespodziewany wątek. W jednej z komisji wyborczych w Olsztynie zaginęło 399 kart do głosowania. To ostemplowane, czyste karty do głosowania na prezydenta Olsztyna. Nie wiadomo jeszcze, co dokładnie stało się z kartami i czy zostały skradzione.

Małkowski został zatrzymany przez policję w 28 lutego 2008 roku, na podstawie doniesienia o przestępstwie gwałtu i molestowania złozonego przez urzędniczki Urzędu Miasta.
Zwolniony po nieuwzględnieniu przez Sąd Rejonowy w Białymstoku wniosku o tymczasowe aresztowanie.
Na skutek zażalenia prokuratora 14 marca 2008 sąd okręgowy w Białymstoku zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie z uwagi na grożącą mu wysoką karę oraz zastosował środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w pełnieniu obowiązków prezydenta miasta.

26 września 2008 sąd okręgowy w Olsztynie uchylił wobec niego tymczasowe aresztowanie utrzymując środek zapobiegawczy w postaci zakazu sprawowania obowiązków prezydenta miasta Olsztyna.
1 lutego 2011 białostocka prokuratura przedstawiła Małkowskiemu cztery zarzuty dotyczące czterech osób pokrzywdzonych – zgwałcenia i usiłowanie zgwałcenia oraz uporczywe naruszanie praw pracowniczych.

21 września 2015 roku ogłoszono wyrok 5 lat bezwzględnego pozbawienia wolności za gwałt i usiłowanie gwałtu. Prócz tego sąd zabronił mu pełnić funkcji kierowniczych w samorządzie przez okres 6 lat. 20 grudnia 2016 Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i skierował sprawę do ponownego procedowania.

A teraz zgadnijcie, kto jest na ulicach Olsztyna opluwany i wytykany palcami przez mieszkańców? Kto? Gwalciciel? Nie. OFIARY.

źrodlo http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24076451,olsztyn-oskarzony-o-gwalt-czeslaw-malkowski-przed-szansa-na.html oraz Wikipedia.


Responses

 1. To jest przerażające, jak traktuje się ofiary w Polsce. Niestety tak już mają konserwatyści, że pomaganie ofiarom gwałtów jest lewackie, czyli zbędne. Nie sprawdziłem poglądów opisanych osób, ale zgaduję – raczej konserwatywne, bo inaczej w Polsce by nie wygrali/nie byli w drugiej turze. Smutne, ale wierzę, że to się zmieni z czasem. Kilkadziesiąt lat temu pedofilia nie była nawet przestępstwem. Oby ludzkość szła dalej tą drogą.

 2. “Trzeci i ostatni sąd tego dnia dotyczył pewnej niewiasty i hodowcy bydła, który ją spotkał w polu. Niewiasta twierdziła, że napadł na nią i zrabował jej cnotę, on zaś utrzymywał, że wszystko odbyło się za wzajemną zgodą i zapłacił jej dostatecznie.
  –A zostały wam jeszcze jakie pieniądze? – zapytał gubernator.
  –Mam jeszcze dwadzieścia dukatów w skórzanej kiesce – przyznał się hodowca.
  –Oddajcie kieskę tej kobiecie.
  Hodowca wykonał rozkaz, a kobieta złapała kieskę i dziękując wylewnie sędziemu za sprawiedliwość dla uciśnionych dziewic, opuściła salę. Wtedy Sanczo rozkazał:
  –Biegnijcie za nią, odbierzcie kieskę i wracajcie do mnie.
  Hodowca pobiegł jak strzała, a po jakimś czasie wrócili oboje, sczepieni w rozpaczliwej walce o kieskę, której kobieta za nic nie chciała oddać. Pomstowała przy tym głośno na rabusia, który w biały dzień na ulicy usiłował jej wydrzeć pieniądze.
  –No i co, wydarł? – zapytał Sanczo.
  –Raczej życie by mi wydarł niż moje pieniądze! – wykrzyknęła zapalczywie niewiasta. – Obcęgami by mi musiał wyrywać, kleszczami, tygrysimi szponami!
  –To nie na moje siły – powiedział zrezygnowany mężczyzna, puszczając niewiastę.
  Wówczas gubernator poprosił, żeby pokazała mu kieskę, a gdy ją podała, wręczył mężczyźnie, do kobiety zaś rzekł:
  –Gdybyś z takim samym uporem jak kieski, a nawet o połowę mniejszym, broniła swej cnoty, sam Herkules by ci jej nie zrabował. Idź i nie pokazuj się więcej na wyspie pod karą dwustu batów.”

 3. jest więcej takich sytuacji ( od Łodzi zaczynając ) – a to poza wszystkim świadczy też o wierze większości wyborców w sądy i ich bezstronność ( nie mówię o tym jednym przypadku)

 4. @Mirosław – genialne :P ( bez urazy dla Gospodyni i niewiast )

 5. @Miroslaw:

  Po co mi to cytujesz tutaj? Chcesz bronic skazanego gwalciciela?

  @karroryfer:

  Co jest genialne? Tekst opisujacy jakas fikcyjna historię falszywego oskarzenia wstawiony pod notką o tym, ze wyborcy wola opluwac ofiary gwałtu i glosowac na skazanego gwalciciela? Gdzie tu sie twoim zdaniem geniusz przejawia? W celnym opluwaniu ofiar?

 6. @karroryfer
  Domniemane poświaczenie nieprawdy w celu wzięcia (nie wyłudzenia) kredytu przez Zdawnowską jest wg Ciebie porównywalne z gwałtem?

 7. Aha, i jeszcze jedno.

  Zgwalcona kobieta byla w ósmym miesiącu ciąży. Z latwoscia moge sobie wyobrazic, ze ze strachu nie zrobila NIC, bo bala sie, ze np. w bójce straci dziecko.

  Ale potem przychodzi taki Miroslaw Mączka i hahahah no ojej, przeciez fejkowala, o zobaczcie, w tej smiesznej historyjce, jakby faktycznie nie chciala byc zgwalcona, to by sie bronila, hahaha no jakze to tak.

  Idę stąd, bo zaraz się porzygam.

 8. Ale o co chodzi ? Niezawisłe sądy czy jakoś tak. 10 lat minęło i co ? I jajco.
  Potem zrobi się ze 4 odwołania i kasację. I każda jedna ofiara czy to gwałtu czy rabunku czy czegokolwiek ma jedno wyjście – wyjechać na drugi koniec PL. A najlepiej POZA PL.

 9. @Wojtek – ty zdaje się jesteś #inżynier ??? Wiesz więc (powinieneś ) co to fakty ? (chyba że mylisz je z tvn ) ?
  Zdanowska została PRAWOMOCNIE skazana przez sąd (i to zupełnie nie pisowskie ) !
  Co więcej on nawet tego nie neguje ! Tylko tłumaczy !
  A ja jej nawet nie potępiam za to ALE jest różnica czy taka osoba jest moim kumplem czy urzednikiem w dodatku tak eksponowanym.

  Więc pytam – gdzie są WASZE standardy ???

 10. @Futrzak – bez urazy wiem że to są nasze ( męskich świń ) szowinistyczne żarciki ale one pięknie podsumowują nasze ( prawdopodobnie ) stereotypy które jednak dziwnym trafem większość z nas wcześniej czy póżniej spotyka w życiu swoim lub znajomych. Oczywiście nie twierdze że my jesteśmy lepsi :P

 11. PS. Cieszę się że poprawność polityczna tutaj nie wycina postów – dlatego lubię Cię czytać – mimo wszystko ;)

 12. PS2. A jeszcze – czy ta informacja o 8 miesiącu ciąży to potwierdzna ? Jeśli tak to powinnaś odwołać alarm. Nie wyobrażam sobie normalnego faceta który gwałcił by kobietę w tak zaawansowwanej ciąży. Jeśli to zrobił to jest po prostu chory psychicznie – co wg. lewicowego kwalifikuje go do złagodzenia kary …

 13. @Karroryfer:

  „Wedle śledczych były prezydent, gdy jeszcze urzędował, miał molestować seksualnie kilka urzędniczek, a jedną – będącą w ósmym miesiącu ciąży – zgwałcić”

  Został za ten gwałt skazany. Gazety, ktore o tym pisaly, nie zostaly oskarzone o pomowienie, bo to nie bylo pomowienie. Sąd nie stwierdzil niepoczytalnosci, ani choroby psychicznej oskarżonego.

  To, ze TY sobie nie wyobrazasz, nie znaczy tutaj nic. Zwlaszcza, ze większosci (niestety, ciagle, w Polsce) facetów wydaje sie, ze gwałt ma coś wspolnego z seksem. Tymczasem gwałt jest kwestia przemocy, a nie seksu. Jak cię uderzę szpadlem, to nie nazwiesz tego ogrodnictwem, prawda?

 14. Mnie tylko przeraża to, jak bardzo społeczeństwo oczadziało i dało się wciągnąć w POPiSowy teatrzyk i festiwal stroszenia piórek, zamiast pomyśleć o losach swoich miast i województw. Aby tylko przestąpić z jednej nóżki na drugą (a obie podobne — jak rzekł mój kolega), poparli niemal jednogłośnie ludzi z prawomocnymi wyrokami (gwałcicieli, oszustów) czy spadkobiercę przekręciarzy od kamienic (z krwią Brzeskiej na rękach) wraz z ich świtami (nie wiem jak w innych miejscach, ale mam wrażenie że w Łodzi wyborcy głosowali na Zdanowską — prezydentkę, na Zdanowską — radę miejską). Nic refleksji, nic zróżnicowania, antyPiS, antyPiS, antyPiS. Po co obrońcom demokracji demokracja, gdy na koniec głosują na dwie frakcje z tej samej parafii? Ciekawe czy przestąpienie na drugą nóżkę będzie miało miejsce za rok, czy za pięć lat.

  PS. Jestem załamany. Szarą widzę przyszłość Łodzi. Z betonu, bo beton leje się łatwo i jest na tym hajs, chyba że wojewoda, miłośnik młodzieży „patriotycznej”, znajdzie jaja żeby wygasić mandat. W takim przypadku też gównianą.

 15. Społeczeństwo dzieli się na tych, którym jest za rządów PiS coraz gorzej i ci głosują na antyPiS (to chyba zrozumiałe), bo nie wyobrażają się, że może być jeszcze gorzej. Do tego wielu za rządów PO było coraz lepiej, więc chyba można zrozumieć np większośc Warszawy.
  Natomiast za PiSem głosują ludzie bardzo konserwatywni/religijni + rodziny wielodzietne za 500+. Też ich rozumiem, dla nich kosciół katolicki jest najważniejszy, a dla wielu rodzin 500 zł to dużo (dla biednych z trójką i więcej dzieci to już ogromne pieniądze za 1000+).
  Są też głosujący na lokalnych/bezpartyjnych, ale jest nas w takiej Warszawie 3%. Nawet żony nie przekonałem do Jana Śpiewaka. I ją doskonale rozumiem! PiS prawie zniszczył FDN/FDDS (z dnia na dzień przestał dotować kasą z ministerstw, a przekazał ją… kółkom parafialnym), gdyby zaczął rządzić w Warszawie żona straciłaby lokal i jedna z bardziej znanych fundacji i ta najbardziej pomagajająca krzywdzonym dzieciom… przestałaby w Warszawie istnieć.
  Z resztą PiS spartolił tak wiele, że nie mam słów. Choćby za każdym razem, gdy stoję w kolejce (których wcześniej nie było, nie na 15-20 minut stania) w supermarkecie, niezależnie czy to piątek/sobota/poniedziałek, myślę o nich „ciepło”. Oczywiście poza tymi niedzielami handlowymi – tylko, że rzadko w niedzielę robiłem zakupy, ale napływ tych z niedziel odczuwam i to bardzo. Ale rozumiem, że trzeba było pomóc tym kilku osobom, które nie chciały pracować w handlu i w niedzielę, ale zmuszało ich do tego życie. Szkoda, że kosztem całego społeczeństwa i gospodarki – znacznie taniej wyszłoby zmusić markety do płacenia w niedziele 200% pensji. Ale to by było nie po katolicku.

 16. @nocman:

  Ano. Mnie tez wyniki tych wyborów podlamaly. Przez chwile myslalam, ze moze chociaz w najwiekszych miastach ludzie zmądrzeli. Ale nie. Dalej będzie chocholi taniec z nóżki na nóżkę…

 17. @Futrzak – żaden normalny facet nie gwałci, a w 8 miesiącu ciąży to robią to tylko zboczeńcy.
  Problem z naszego punktu widzenia jest inny – i to bardzo powszechny.
  Kobieta (nawet w małżeństwie ) często opiera się dla „zasady” a dopiero PO fakcie zależnie od dalszgo zachowania faceta nazywa to gwałtem !
  Tak jest bardzo często jak chłopak ją rzuci, przełożony nie da podwyżki/stanowiska itd – często po wielu latach !
  Dlatego tak ważne jest właściwe używanie SŁOWA – podobnie zresztą jak sex 18 latka z 14 latką to raczej nie jest pedofilia !

 18. @Wojtek – ciekawe jak zmusił byś markety do płacenia tych 200% pensji w niedziele i co powiedziała by na to wielki Trybunał ( a dlaczego nie w sobotę – to też dzień wolny i w dodatku świeto żydowskie ?)
  W ogóle wolne niedziele przeszły nadspodziewanie bezproblemowo ( w porównaniu do wieszczęń powiatowych Balcerków ) a teraz to jest tylko problem lewicowych zboczeńców spod znaku teczy
  ( prawdziwa lewica raczej się cieszy – przecież to dzieki niej mamy wolne soboty … )

 19. No ale co tu gadać skoro ofiara pedofilki zostaje prezydentem Republiki ( może za 20 lat ją pozwie ;)

 20. @karroryfer:

  Jak ty bardzo nie wiesz, o czym mowisz, i powtarzasz mity.

  Co jest karalne w polskim prawie?

  „O przestępstwie zgwałcenia w typie podstawowym mowa jest w art. 197 § 1 Kodeksu karnego, który penalizuje doprowadzenie przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem drugiej osoby do obcowania płciowego. Art. 197 § 2 K.k. określa drugą postać zgwałcenia, polegającą na doprowadzeniu przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem do poddania się lub wykonania innej czynności seksualnej.”

  Zeby sprawca zostal skazany, przed sądem trzeba wiec udowodnic, ze miala miejsce przemoc, grozby lub podstęp. Najczesciej scenariusz wyglada tak, ze ofiara zaraz po gwalcie zglasza sie na policję i do szpitala na obdukcje. Sprawy, w ktorych sprawca zostaje skazany, sa na ogol bardzo dobrze udokumentowane: sa wyniki obdukcji ( w tym od toksykologa, jesli podstęp polegal na dosypaniu okreslonych substancji do drinka, w wyniku czego ofiara stracila przytomnosc), sa świadkowie, sa nagrania z kamer.

  Nie sa mi znane zadne przypadki w Polsce, zeby gwałciciel zostal skazany prawomocnym wyrokiem na podstawie tylko pomowien ofiary. Znasz? Chyba nie powinienes miec problemow z podaniem źródel, skoro wg ciebie jest to tak powszechna praktyka?

 21. @Futrzak, @Karroryfer

  „Nie sa mi znane zadne przypadki w Polsce, zeby gwałciciel zostal skazany prawomocnym wyrokiem na podstawie tylko pomowien ofiary. ”

  Bo i coś takiego jest zasadniczo niemożliwe w obecnym systemie sądownictwa karnego. Obecnym, czyli oświeceniowym. Samo zeznanie ofiary przestępstwa nie jest wystarczającym dowodem nigdy, z definicji.
  „On mi ukradł rower”. Kto widział, gdzie jest rower, jak to wyglądało, gdzie byliście? To są pytania które trzeba zadać, zweryfikować, najpierw w śledztwie, potem jeszcze raz w sądzie. Tak to wymyślono 250 lat temu i działa do dziś.

 22. @Wojtek inżynier – ty tak na poważnie ? Bo to mniej więcej taka prawda jak to, że PIS wygrał w 2015 dzięki 20-30% Polaków (jakoś tak to szło).

  W handlu pracują 4 os z mojej rodziny. Warunki: minimalna + pod stołem i 220-260 h/mies. W kolejkach rozumiem nie ma znaczenia rosnący popyt wewnętrzny. A jakie znaczenie ma piątek ? Ja wiem, że Wawa to pępek świata. Ale jak mam mieć rząd dbający jedynie o niektórych żeby dobrze się żyło to głosuję za zaoraniem Wiejskiej. Wynajęty rząd Niemiec będzie tańszy (ekonomia przede wszystkim) :):):) Po co mi własne(!) państwo ? Dla niektórych ? To ruina tego kraju przekonała 2mln głosujących nogami.

  Proponuję takie ćwiczenie: pomyśl o Schetynie (zwłaszcza w kiepskim ujęciu) jako o zażartym członku PIS. Następnie wyobraź sobie Kurskiego jako członka PO prawiącego o gospodarce. Jeśli zrobisz to dobrze zobaczysz, że jakaś część twojej niechęci jest już kodem wewnętrznym. I pomyśl o tym.

  Na pociechę powiem tak: PO dalej nie rozumie czemu przegrała. PIS doskonale to wykorzystał. Jednak czas i paliwo kończą się. Świadczą o tym wyniki wyborów. Miało być tsunami, a jest ledwo-ledwo. Albo PIS to zrozumie, albo polegnie tak, że wyniki PSL będą ich marzeniem. To jest ich ostatnie ostrzeżenie. Prawdopodobnie wyłoni się jakaś trzecia siła. Jak nie to „z nóżki na nóżkę”. A tak w sumie ciekawym co by było gdyby jednak wtedy powstała koalicja PO-PIS. Bo był taki moment.

 23. Obśmiałem się jak norka. Dyskusja o wolnym 12 listopada (100lecie niepodległości). Argument przeciw: to jest 7 mld zł dla gospodarki, a 7 mld to jest 150 km autostrad.

  Pomijając głupi pomysł wolnego na hip hip hurra – proponuję wszystkim Polakom przyjść do pracy przez cały dostępny urlop – wtedy autostrad w PL będziemy mieli do obrzygu :):):):)

 24. @korposzczurze,

  ale co na poważnie? Że ludzie głosowali na antyPiS? To trzeba jakkolwiek uzasadniać? Niestety to prawda. PiS się przejechał na antyPO w stolicy, bo ludzie choć wnerwieni na wiele szczegółów, generalnie odczuli ogromny skok na plus w ostatnie 12 lat. Tak się składa, że żyję tutaj… własnie od 2007, a bywam od 2006. To nie przypadek, że tylko na Pradze Północ PiS miał najwyższe poparcie – tam możliwe, że zbyt wielu zmian nie było od lat.

  Schetyny nie trawię, tak jak prawie całego PO. Ale się PO nie boję, co więcej za ich rządów co chwilę coś poprawiało mi moje codzienne życie (np nowe drogi). Tak, znów mniejsze zło wygrywa.

  Jak przemnożysz frekwencję razy poparcie to wyjdzie Ci, że co 4 Polak z prawem do głosu ich poparł, a już na pewno nie większość. Jako ciekawostka w Warszawie na Trzaskowskiego zagłosowało 37.9 % uprawnionych – całkiem sporo (na Jakiego z PiS 19.5 %).

  Nie głosowałem na Trzaskowskiego, ale dziś dopiero przeczytałem jego życiorys, trochę mamy wspólnego, trochę mu zazdroszczę:-) Daję mu kredyt zaufania, zobaczymy jak będzie sobie radził – radę miasta ma swoją, niestety wojewoda będzie z PiS. Oby było mało wojen.

 25. @Wojtek – to „Natomiast za PiSem głosują ludzie bardzo konserwatywni/religijni + rodziny wielodzietne za 500+. Też ich rozumiem, dla nich kosciół katolicki jest najważniejszy…” – dalej nie czujesz dlaczego PIS wygrał, a teraz traci. To są bajki z ziarnem prawdy.

  AntyPIS – głupi pomysł. Zmienia coś ? Może tak głosować ZA czymś ? A tak najlepiej to za własnym krajem rozsądnie zarządzanym ?

  Sorry – Wawa to nie cała PL. U mnie drogi ruszyły za PIS. I co ja na to poradzę :):):) Rząd dbać ma o wszystkich.

  ” to wyjdzie Ci, że co 4 Polak z prawem do głosu ich poparł, a już na pewno nie większość” – to jest półprawda. Dokładnie taka sama jak o tych autostradach. Ponieważ uprzejmie Cię informuję, że ok 50% Polaków nie ma żadnego prawa do narzekania. Nie poszli na wybory. Skoro nie chciało się decydować to należy przyjąć decyzję, a nie marudzić o większości. Jestem za OBOWIĄZKIEM głosowania. Łącznie z doprowadzeniem przez Policję. WTEDY będzie sobie można ponarzekać :):):)

 26. Zupelnie nie rozumiem dlaczego pod wpisem nt gwaltow i skandali z udzialem b.prezydenta Olsztyna dyskutujecie o aktualnej polityce? Po to zeby nie musiec sie zastanowic nt? Po to zeby urwac watek?

  I jak to mozliwe, zeby ktos tu pisal, cytuje: „żaden normalny facet nie gwałci, a w 8 miesiącu ciąży to robią to tylko zboczeńcy”??? Czyli kto gwalci kobiety? nie-zboczency? Nie-normalni? Czy po prostu mozna gwalcic, ale tylko kobiete w niskiej ciazy, ew. niezaplodniona????

  Wypowiedzi tego typu daja do myslenia. Wsrod jakich mezczyzn zyjemy i co maja w mozgach, skoro nie kazdy gwalt jest dla nich rownoprawnym przestepstwem i zlem, bez wyjatkow????

 27. @Issa:

  no wlasnie na tym polega kultura gwaltu. Wiesz, kobiety same sobie winne, bo „Kobieta (nawet w małżeństwie ) często opiera się dla „zasady” a dopiero PO fakcie zależnie od dalszgo zachowania faceta nazywa to gwałtem”.

  w polskim spoleczenstwie (poza wąska, nieliczna grupą) cos takiego jak consent w seksie nie istnieje, jak widac. A jak kobieta sie nie broni, to gwaltu nie ma. :-/

 28. @Issa – „dlaczego pod wpisem nt gwaltow i skandali z udzialem b.prezydenta Olsztyna dyskutujecie o aktualnej polityce ….. Po to zeby urwac watek?” – elementem polityki są sądy. Jest proste i oczywiste, że po 10 latach powinien był zapaść wyrok łącznie z możliwymi odwołaniami. Będzie chodził po urzędzie, a babki będą się trząść. I będzie wiadomo co trzeba robić żeby załapać się na awans. Jak nie to wypad.

  To był jeden z elementów dlaczego PIS wygrał wybory 2015. A zawłaszczanie władzy dla siebie/kolegów zakończy ich żywot.

 29. Futrzaku: jak czytam takie teksty to slowo daje agresja sie we mnie uruchamia….i autora wypowiedzi zgwalcilabym kijem od szczotki…zeby nigdy wiecej oblesnie nie rechotal kiedy chodzi o tego typu przestepstwa :( tu tlumaczenie czy przepisy prawa nic nie zmienia….

  Korpo: mam niestety wrazenie ze czesc ofiar pozostaje ofiarami, bo sie nie bronia. I tu prawo powinno bronic te osoby bezwzglednie…ale skoro prawo ustanawiaja mezczyzni, ktorzy sile i wladze uznaja za najwyzszy autorytet to nie ma szans na zmiane i ochrone slabszych. Dlatego m.in. glosuje na kobiety. Suma malych krokow daje duze efekty.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: