Napisane przez: futrzak | 29 września 2018

Jak korporacje pozbywają się związkowców

O partyzantce FARC w Kolumbii chyba każdy slyszał. Ale o prawicowych szwadronach śmierci mordujących ludzi pewnie nie. Warto więc przypomniec:

Kolumbijska prokuratura postawiła zarzuty 13 byłym dyrektorom firmy Chiquita (znanego na całym świecie producenta bananów) – oskarża się ich o finansowanie prawicowych szwadronów śmierci AUC (bojówek tworzonych do walki z lewicową partyzantką, które mordowały także działaczy związkowych, aktywistów chłopskich, członków i członkinie partii lewicowych oraz cywilów z biednych obszarów Kolumbii).

Wg. portalu „Columbia Reports”, szefowie Chiquity mieli w latach 1997-2004 przekazać AUC kwotę ok. 1,7 miliona USD. W tym samym okresie, szwadrony śmierci dopuściły się następujących zbrodni na terenach położonych w okolicy plantacji bananów Chiquity (prowincja Uraba na płn-zachodzie Kolumbii):
– zamordowały 4 335 osób;
– 1 306 osób uznano za „zaginione” (najprawdopodobniej zostały zamordowane, ale ich ciał nigdy nie odnaleziono)
– 1 675 osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Chiquita finansowała AUC aby pozbyć się z Uraby partyzantki FARC (której wcześniej firma opłacała haracz), jednak efektem działań szwadronów śmierci był masowy terror, który dotknął przede wszystkim kolumbijskich chłopów.

Na skutek działalność AUC, Kolumbia jest obecnie jednym z tych krajów, w których życie i zdrowie działaczy i działaczek związkowych są w największym zagrożeniu. Kolumbijskie firmy od lat 90. używają bowiem bojówek paramilitarnych do zwalczania ruchu związkowego – poza Chiquitą, o takie praktyki oskarżana jest także Coca-Cola , w której fabrykach regularnie mordowano działaczy związkowych. W 2007 r. Inicjatywa Pracownicza wsparła kampanię solidarnościową z kolumbijskim związkiem Sinaltrainal Nacional który apelował o bojkot Coca-Coli (informacja o kampanii jest dostępna tu: https://www.ekonsument.pl/a54_killer_cola.html)

Cytat ze strony facebooka https://www.facebook.com/InicjatywaPracownicza/
zrodlo raportu


Responses

  1. Tutaj rozwiniecie tematu bananowych republik:https://www.youtube.com/watch?v=QgydTdThoeA. Krotko o tym jak to wielkie owocowe korpo wplywaja na polityke calych niezaleznych (?) panstw. To jednak niesamowite, ze te korpo nie robia kasy na diamentach, rzadkich metalach, szwindlach gieldowych, tylko kurna na babanach. Bananach…

  2. @Piotr:

    te corpo (a raczej ludzie za nimi stojący) robią kasę na wszystkim, co kasę przynosi. Wszystkim. W krajach pierwszego swiata sa ograniczane na ogol prawem i protestami ludzi (chociaz to prawo teraz w USA za Trumpa znika w zastraszajacym tempie), w krajach trzeciego swiata moga w zasadzie robic co chca korumpując lokalne rządy i oligarchię.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: