Posted by: futrzak | 15 June 2018

Teamwork!

Chłop wziął się za arduino. Tj. zakupił, a teraz rozkminia jak to obslugiwać, jak pisać pod to programy i budować urządzenia, które chce.

Ja w temacie komputerowo-sprzetowym (czytaj: niski poziom) w zasadzie gówno wiem, ale jednak ciuram sie w branży softu już dwie dekady.
No i dzisiaj taka sytuacja: Chłop IDE do arduino odpalił, program skompilował (w C++ którego ja ni w chooj nie znam) i bulba, nie działa. Chodził, zastanawiał się, zostawił na jutro. Ja w ciągu 10 min wynorałam, dlaczego nie działało.
I zadziałało.
Nie była to wielka rzecz, bynajmniej, ale zdalam sobie sprawę z tego, ze to co do tej pory uwazalam za trywialnie łatwe (“co, nie umiesz se wygooglać?”) okazuje się wcale nie takim łatwym. Bo żeby se wygooglać coś, to najpierw trzeba umiec odpowiednio dobrać słowa kluczowe, a potem wśród tego, co nam wywali google, umieć odróżnić ziarno od plew (oraz zrozumieć i wykonać algorytm naprawy fakapu).
Ja najwyraźniej umiem jedno i drugie, oraz przez lata orki na ugorze nauczyłam się również debugować najrożniejsze niedziałające rzeczy. Umiem znajdować potrzebną informację i wynorać czemu coś sie uwaliło. Za to nie mam zielonego pojęcia o budowaniu czegoś od zera – zwlaszcza, jesli są to układy elektroniczne czy inne mechaniczne. Chłop umie.

Tadaaaa.
Ni ma to jak praca zespołowa, c’nie?

PS:
Czujnik temperatury i wilgotności w oparciu o arduino właśnie pokazał odczyt. Miejsce: blat biurka Chłopa. Temperatura: 15 st C. Wilgotność: 67%. To jest salun, najcieplejsze miejsce w chałupie, gdzie przez większość dnia chodzą dwa grzejniki. W kuchni (gdzie nie domyka się okno) jest piździarnia, w sypialni pewnie o kilka stopni mniej. Zima, the uruguayan style!


Responses

 1. Ile w Urugwaju zarabia początkujący programista C++?

 2. Dużo z tym roboty ? Może jakaś fota ? Przyszło mi do głowy, że możnaby tak zrobić sterowanie nagrzewnicy do rekuperacji :) W zasadzie sam czujnik temp załączający przekaźnik poniżej X i wyłączający po osiągnięciu Y.

 3. @korposzczur
  Z solidnymi podstawami dawno, dawno temu i zerową praktyką zajęło mi pół dnia zrozumienie co ja właściwie robię, a następnie jakieś 10 min zrobienie stosownego systemu.
  Bez podstaw i wsparcia merytorycznego dookoła może to zająć z tydzień.
  I w istocie do pojedynczego projektu, czy nawet małych serii produkcyjnych Arduino jest świetne. Szybkie, proste, bez budowy układów i wielkich kombinacji z programowaniem.

 4. Gratulacje dla drużyny piłkarskiej Urugwaju. Właśnie wyszli z grupy.

 5. Wojtek:

  a jaka cisza byla wszedzie, gdy trwal mecz :)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: