Napisane przez: futrzak | 23 Maj 2018

Amerykanie biednieją….

Jestem pod wrażeniem – wreszcie jakaś polska gazeta napisala o tym.. I to z jakim tytułem!
Amerykanie biednieją. Niemal połowy gospodarstw domowych nie stać na czynsz i jedzenie.

Nie, żeby to jakaś sensacja była, nie, jest to temat znany, a zjawisko postępujące w zastraszająco szybkim tempie od czasu Wielkiej Recesji. No ale w Polsce media do tej pory nabierały wody w usta, o ile dobrze pamiętam nigdzie tak otwartym tekstem nie było o tym pisane:

Mimo że amerykańska gospodarka rośnie, to nadal wielu Amerykanów nie stać na absolutnie podstawowe wydatki: czynsz oraz żywność.
Niemal 51 mln gospodarstw domowych nie zarabia wystarczająco dużo, by pozwolić sobie na miesięczny budżet zawierający opłaty za czynsz, żywność, opiekę przedszkolna, opiekę zdrowotną, transport oraz opłacenie rachunków za telefony komórkowe – wynika z raportu United Way ALICE Project. Według raportu jest to aż 43 proc. wszystkich gospodarstw domowych w USA.

Dotąd przeciętnemu Polakowi na myśl przychodził tzw. margines, któremu nie chce się pracować, tymczasem:

Według raportu United Way ALICE Project wśród osób nie będących w stanie utrzymać rodzin z pensji są m.in. osoby pracujące jako opiekunowie przedszkolni, pracownicy socjalni, pracownicy biurowi niższego szczebla, a także ekspedienci. W około 66 proc. zawodów w USA pracownicy zarabiają mniej niż 20 dolarów na godzinę.


Responses

  1. Jeśli mnie pamięć nie myli, był w ten deseń art o … Niemczech. W tym roku. Ale nie mogę go odnaleźć. W zamian podobnie : http://wgospodarce.pl/informacje/44956-niemcow-nie-stac-na-czynsz

  2. @korposzczur:

    ciekawe, czy to wynik jakiegos bardziej ogolnego trendu.

  3. @Korposzczur: W DE problemem jest, że ludzie pchają oszczędności w nieruchomości ze strachu przed tąpnięciem. W związku z czym koszty budowy, kupna i najmu nowych nieruchomości szybują w górę… a właściciele starych mieszkań też chcą na tym trendzie skorzystać i podnoszą czynsze… klasyka.

  4. @PawełW – mnie się wydaje, że tak jest wszędzie. Przynajmniej tam gdzie wiara w papier zanika. Tylko towar ma wartość. Coś jak za komuny. Kumpel niedawno przerzucił się z metali na auta – kupił 30letniego Merca :) 100% oryginał, jak nówka sztuka.

  5. Tez mi się wydaje, że takie publikacje moga byc elementem propagandy sukcesu Polski pt: popatrzcie jak tam źle, a nam sie poprawia.

  6. Rok temu był na kanale tv planette film dokumentalny o amerykanach pracujących na lotnisku LA, gdzie nie stać ich było na wynajem mieszkań, więc mieszkali w kamperach na bocznym parkingu lotniska bo nawet nie było ich stać na opłacenie pola pod kamper. Lotnisko przymyka na to oko bo teorwtycznie też pracownikom nie wolno mieszkać na parkingu przy lotnisku. Prawdziwe USA mlekiem i miodem płynące…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: