Napisane przez: futrzak | 27 kwietnia 2018

Polskie dwójmyślenie


Kwietniowy sondaż IPSOS na zlecenie OKO.press przyniósł sensacyjny wynik w gorącym sporze o dopuszczalność aborcji. Okazało się, że Polacy mają dwa sposoby myślenia: abstrakcyjny o ustawie antyaborcyjnej i konkretny o sytuacji kobiet, które są w niechcianej ciąży. W tym drugim przypadku postawy liberalizują się – dominuje zgoda na aborcję.

Już po raz piąty zapytaliśmy Polaków i Polki o ocenę obecnej ustawy, która jest przedmiotem politycznej głośnej debaty, w której Kościół i prawica zajmują zdecydowane stanowisko pro-life. Tym razem jednak zadaliśmy także drugie pytanie, które odnosiło abstrakcyjny problem do konkretnej sytuacji znajomej kobiety, jaką badani mieli sobie wyobrazić.

Różnice są ogromne – przesunięcie postaw na rzecz liberalizacji sięga 20 pkt proc. Abstrakcyjny zakaz przegrywa z konkretną sytuacją: problemem niechcianej ciąży osoby, którą znamy i której sytuację rozumiemy.

Taka jest miara polskiej hipokryzji: deklarujemy przywiązanie do wartości, ale nie przestrzegamy ich w prawdziwym życiu.

Nie, żebym byla zdziwiona – nie wiem ile razy rozmawiałam na ten temat z najrozniejszymi ludzmi, i wylazilo to samo. „Aborcja to zło”, a jak nakreślić konkretna sytuacje np. „wyobraz sobie, ze to twoja dziewczyna przypadkiem zachodzi w ciążę” to wtedy jest „no ale to zupelnie inna sytuacja”.
Niemniej, anecdata i co mi się wydaje to jedno, a rzetelnie przeprowadzona ankieta na reprezentatywnej próbie to drugie.

zrodlo

Reklamy

Responses

  1. Wszystko zależy od sposobu zadania pytania. Na pytanie: Czy jesteś przeciw aborcji? Odpowiem: Tak. Czy jesteś za sformalizowaniem (ustawa) zakazu lub zgody na aborcję? Odpowiem: Nie. Jest to sprawa sumienia zarówno rodziców jak również lekarza. Ale to jest moje zdanie. Pozdrawiam.

  2. @Tomek:

    w podlinkowanym tekscie sa podane pytania, ktore zadawano respondentom. Sa one rozne od tego, co powyzej napisales.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: