Napisane przez: futrzak | 5 marca 2018

Jak to wolny rynek firmy farmaceutyczne regulował…

W 1902 roku z różnych części Niemiec napłynęły opublikowane informacje o co najmniej 12 przypadkach uzależnienia i kilku zgonach niemowląt. Trzy lata później liczba poświadczeń była już przytłaczająca. Pewien starszy, zaniepokojony sytuacją członek zarządu Bayera zasugerował, żeby zamiast rozprowadzać na rynku „czystą heroinę” jako produkt własnej marki, sprzedać lek innym firmom farmaceutycznym, aby włączyły go do swoich opatentowanych lekarstw pod nazwą „środka wspomagającego”. Nie było potrzeby wspominać samej heroiny. Propozycja odpadła w głosowaniu jako przypuszczalnie niezgodna z prawem. Znacznie prostsze i całkowicie legalne raporty o toksyczności, uzależnieniu i śmierci będą ukrywane. W ramach gestu dobrej woli obniżono zawartość heroiny w cieszących się największym powodzeniem dropsach na kaszel z 82 do 65%. Nadal był to jeden z najlepiej sprzedających się leków bez recepty.

Thomas Dormandy. Krótka historia opium (Kindle Locations 5743-5745). Kindle Edition.
Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Dzięki Robet Pyzel za wygrzebanie.
https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Frobert.pyzel%2Fposts%2F1902978076440642&width=500

Reklamy

Responses

 1. W Polsce tak samo jest ze smogiem. Kopalnie nadal sprzedają najgorszy syf.

  Mary Ruward w swojej nowej książce „Death by regulation” szacuje, że 15 milionów osób umarło przedwcześnie z powodu przepisów. Szczególnie wyróżnia się FDA, której blokowanie wprowadzania leków winduje ceny i wydłuża czas pojawiania się nowych produktów.

 2. Korekta obywatelska: z kontekstu wynika że idzie o krople na kaszel, nie o dropsy. Pozdrawiam.

 3. Z dzisiejszą wiedzą łatwo się oburzać na takie praktyki.

 4. @Łukasz: ale którą praktykę masz na myśli? Stosowania heroiny czy świadomej sprzedaży środka zabójczego?

 5. @mall
  Wg mnie to efekt pewności wstecznej

  Wspominana często przez futrzaka evidence based medicine (EBM) ze swoimi testami laboratoryjnymi, nastepnie testami na zwierzetach, następnie z testami na zdrowych, potem na chorych, z randomizacją, z grupami kontrolnymi, ze ślepymi próbami itp. wtedy nie istniała. To „wynalazek” czasów IIWŚ. Do tego to są lata, gdzie kokaina jest uznawana za „cudowny lek na wszystko” (Freud, 1885) i dopiero powoli do świadomości dociera jej zgubny wpływ na człowieka. („To cud, że Freud nie umarł podczas eksperymentów z kokainą, których dokonywał na sobie” – pisze np. Thorwald w swoim Stuleciu chirurgów).

  Oburzenie na praktyki tej firmy z wpisu osób, które mają świadomość, że wtedy EBM nie istniała, można porównać do oburzenia współczesnych „antywacków”, zdziwionych, że po jednorazowych przypadkach powikłań szczepienia obowiązkowe nie zostały zlikwidowane, choć „antywacki” wiedzą, że EBM do szczepionek ma stosunek jednoznacznie pozytywny.

 6. Swoją drogą ciekawe ile ważył taki drops na kaszel, z 65% kokainy?

 7. Nie wiem gdzie tu widzisz efekt pewności wstecznej: zarząd miał faktyczne doniesienia i poważnie się zastanawiał co zrobić w obliczu zagrożenia dla ich interesów (dowodem na to jest samo podniesienie sprawy w trakcie obrad zarządu!). I mimo doniesień i informacji woleli realizować zyski pomimo występowania negatywnych zjawisk.

 8. @Lukasz:

  No dokladnie. Jaki efekt pewnosci wstecznej? Tak jak mall napisal: zastanawiali sie jedynie co robic w obliczu zagrozenia ich interesow. Dowodow na to, ze dropsy na kaszel z heroiną sa bardzo szkodliwe mieli az nadto.

  Usilujesz wynajdywac jakies usprawiedliwienia na cyniczne praktyki osiagania zyskow kosztem zycia i zdrowia ludzi i to jest prawde mowiąc obrzydliwe.

 9. @mall
  Teraz zarządy maja doniesienia od antyszczepionkowców. Dlaczego nie reagują? Bo mają narzędzia, które pozwalają im obiektywnie ocenić zarzuty.

  Wtedy mieli doniesienia, ale nie mieli narzędzi do ich analizy (które opracowana podczas IIWŚ), więc mogli kierować się jedynie emocjami. Chciwość wygrała ze strachem. Tak to widzę.

 10. Fakt. Chciwość wygrała ze strachem. Obrzydliwa postawa. Zwłaszcza, że to nie był lęk o to, że jakieś dziecko umrze a raczej strach o karę za własne działanie z pełną świadomością czynienia źle. I do tego pomimo tej świadomości kontynuowano proceder. Obrzydliwość do kwadratu.

 11. @Lukasz:

  „doniesienia” antyszczepionkowcow???

  Wolne zarty. Doniesieniami nazywasz brednie o tym, ze kazda szczepionka zawiera aluminium a aluminium jest szkodliwe w kazdej postaci? A moze to, ze „szczepionki sa wstrzykiwane bezposrednio do krwioobiegu” i „zawieraja DNA umarlych plodow”????

  Metoda naukowa nie powstala 100 lat temu, pierwsze blinded experiments mialy miejsce pod koniec XVIII wieku, moze wez sie doinformuja najpierw zanim zaczniesz tutaj powtarzac nie wiadomo co.

 12. @pawel-l:

  Gdyby nie FDA to w USA takie praktyki, jak zacytowana w tym wpisie, zdarzalyby sie do dzis.

 13. Oraz nie, ceny lekow z kosmosu w USA nie sa spowodowane dzialanoscia FDA tylko brakiem regulacji cen tychze przez cokolwiek.

  poczytaj sobie:
  http://time.com/money/4461494/epipen-prices-mylan-out-of-control/

 14. Ja bym polecał posłuchać wykładu ś.p. prof Vetulaniego
  1:18:39
  https://youtu.be/oa_AVn6YLjY?t=1h18m3s Tam jest o tym jak papież pod wpływem napojów kokainowych Rerum Novarum napisał ;-)

 15. @PawelW:

  Cenie Vetulaniego niezmiernie, ale czy faktycznie myslisz, ze ktos na potrzeby dyskusji obejrzy prawie poltoragodzinny wyklad?

  Nie mozesz na potrzeby dyskusji w kilku zdaniach strescic jego argumentow?

 16. @Futrzak
  Fragment z wykładu dotyczący kokainy trwa ze 2-3 minuty i zaczyna się od 1:18:39, jak podałem w powyższym poście i tak samo zalinkowałem, że video otwiera się w tym momencie.

  Prof. Vetulani nie wypowiada żadnych argumentów. Jest to wykład informacyjny o tym jakie czynniki i dlaczego oraz jak wpływają na pracę mózgu.

  W tej części, w której mówi o narkotykach, wskazuje, że ludzie od zarania ludzkości szukali środków, które zmienią ich postrzegania rzeczywistości.

  Z jego wypowiedzi (do której to właśnie zalinkowałem) wynika, że końcem wieku 19go a początkiem 20go używanie kokainy (ale i innych narkotyków jak opium itp.) było powszechne również wśród elit społecznych, na co wskazuje m.in kwestia „wina mariani” używanego regularnie przez papieża Leona XIII, który nim napędzany stworzył Rerum Novarum.

 17. @PawelW: fakt wykorzystywania substancji psychoaktywnych to oczywistość przecież. Przywołany cytat dotyczył obrzydliwej postawy moralnej zarządu w odniesieniu do regulacji rynku.

 18. @mall: Jeżeli mówimy o moralności lub jej braku wynikającej z zaprezentowanego cytatu, to proszę zwrócić uwagę, że jak ktoś to wyżej ujał, oceniamy to z pozycji dnia dzisiejszego.
  W tamtych czasach Niemcy urządzali ludom Herero i Namaqua ludobójstwo w Afryce, w Chinach podczas „powstania bokserów” zasłynęli ze zbrodni na ludności cywilnej.Więc to szefowie jednego z Niemieckich koncernów mieli gdzieś dobro ich klientów jakoś nie bardzo odstaje od ich ówczesnych standardów.

  Równocześnie Brytyjczycy urządzili kilka wojen, aby móc sprzedawać do Chin opium…

  i w świetle tych faktów, to że Bayer tak średnio dbał o dobro swoich konsumentów jest tylko kolejnym poparciem powszechnie znanej wiedzy, że bogaci i mający władzę mają swoją „moralność penego portwela” i nią się kierują, nicyzm innym.
  Pytanie brzmi: Jakimi środkami można temu z pozycji przeciętnego Kowalskiego przeciwdziałać?

 19. @PawelW: to wszystko prawda. Ale nie zapominajmy o kontekście notki: takie praktyki zarządów mają miejsce także dzisiaj co jest kamyczkiem do górki argumentów co sugeruje, że kapitaliści sami się nie opanują. Ktoś musi ich trzymać „za pysk” inaczej są gotowi realizować zyski bez oglądania się na jakąkolwiek krzywdę.

 20. @mall: Dokladnie, dlatego w moim poprzednim poscie pytanie: „Jakimi środkami można temu z pozycji przeciętnego Kowalskiego przeciwdziałać?”

  Bo niby instytucji kontrolnych mamy sporo, ale co z tego jak nie dzialaja.

 21. @PawelW: Musiałem przeoczyć :)

  Z pozycji Kowalskiego to chyba tylko ciągła presja na poprawę skuteczności państwa. Może jeszcze klasyczna pozytywistyczna robota uświadamiająca znajomych/rodzinę (to zdziwienie gdy udowadniasz, że „masło śmietankowe” to nieco gorsza rzecz niż „masło” :).

 22. Myślicie, że skoro w II Rzeszy nie było odpowiednika FDA, oznaczało, że prokurator przechodził obojętnie, gdy niemowlę umierało po zażyciu „czegoś tam”?

  Bo raporty, o których wspomina autorka książki, wg których po zażyciu „jednego z najlepiej sprzedających się leków bez recepty” zmarło „kilka niemowląt” to chyba policyjno-sądowe? Przecież Bayer w tamtym czasie dopiero stawiał pierwsze kroki w farmacji i nie miał zaplecza, jakie znamy z XXI wieku.

 23. @PawelW:

  jakiekolwiek instytucje uzytecznosci publicznej do tego, zeby dzialaly sprawnie, wymagaja kontroli spolecznej. Tej kontroli nie bedzie, jesli zalegalizuje sie korupcje (vide USA) i jesli ciagle bedzie sie wmawiac ludziom, ze kontrola nie moze dzialac, ze tak juz jest, zeby sie pogodzili etc.

  Jesli chodzi o to ostatnie, to jest to ciagle w Polsce znakomicie trzymajaca sie narracja, wspierana przez tlumy akolitow wyznajace bożka Wolnego Samoregulującego sie Rynku.

 24. @Lukasz:

  Excuses, excuses. Firmy farmaceutyczne DZISIAJ robia to samo, BO MOGA:
  http://www.bbc.com/news/magazine-20136654

  Czas juz przyjac do wiadomosci fakty. Brytyjskie i niemieckie koncerny farmaceutyczne, ktore nie moga robic sobie eksperymentow medycznych w UK i Niemczech, bo sa scisle kontrolowane, przeniosly sie do Indii – bo tam nie ma odpowiednich regulacji, jest korupcja i ciezko cokolwiek udowodnic. Dzis maja cala wiedze medyczna, zaplecze, I DALEJ DZIALAJA NA SZKODE LUDZI.
  Jak dlugo jeszcze bedziesz wypieral fakty?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: