Napisane przez: futrzak | 27 lutego 2018

Kwestie higieny

nabierają zupełnie innej perspektywy, kiedy nie ma ciepłej wody w środku zimy.

Umycie włosów oraz całego ciała urasta do rangi heroicznego wysiłku i operacji logistycznej na długie godziny tym bardziej, jeśli nie ma się wanny.

Czy można się więc dziwić ludom północy, że mając deficytową ilość opału nie decydowali się na taką rozrzutność jak zagrzanie kilkunastu litrów wody? Ostatecznie mycie się nie jest niezbędne do życia – no, może poza myciem rąk po wyjściu z kibla..

Żyli więc w brudzie.
W ogóle, żeby utrzymać czystość, to potrzeba hektolitrów wody. Co z praniem? To dopiero była upierdliwa czynność w zimie, kiedy na zewnątrz mróz. Tak na prawdę większość ludzi w krajach północy aż do II wojny światowej i rozpowszechnienia się wodociągów, kanalizacji, elektryczności żyła po prostu w brudzie. W Polsce az do poznych lat 70-tych na wsiach bylo sporo chalup bez bieżącej wody i kanalizacji – ze sławojką za stodołą i studnia na podwórku. Ludzie chodzili brudni w zimie – taka prawda. Nadal chodzą brudni w zimie np. w nepalskich wioskach polozonych wysoko w górach. Albo w slumsach w Limie, bo tam kazde pranie czy kąpiel oznacza wtaszczenie na własnym grzbiecie tych litrów wody na wzgórze, gdzie stoi dom. Albo w afrykanskiej wiosce, gdzie kazdego dnia kobiety ida po wodę kilka/kilkanaście kilometrów…

No.
A potem przychodzą turyści z pierwszego świata i określają tych ludzi mianem brudasów i kultury syfu. Eh. Natomist oczywiście rodzimych brudasów, co to w lecie w zatłoczonym autobusie śmierdzą zestażałym potem, pomimo tego, ze maja w domach wodę bieżącą i mydło, jakos nie widza :-/

Reklamy

Responses

 1. Ludy Północy np. Finowie lub Rosjanie, korzystali z sauny lub bani. W średniowiecznym Krakowie było około 100 łaźni, dostępnych dla każdego, a starożytni Rzymianie, lub Grecy dbali wyjątkowo o higienę, o czym można się przekonać oglądając ruiny Term Karakalli. Oczywiście na terenach pustynnych dbałość o higienę okazuje się w inny sposób, niż na terenach z wodą dostępną na wyciągnięcie ręki. Tzw. „brudasy” , może nie kąpią się codziennie w ciepłej wodzie, z oczywistych względów, za to uzębienie mają w lepszym stanie, niż wielu Europejczyków, gdyż używają powszechnie dostępnego tamże miswaku, czyli gałązek drzewa arakowego. W przeciwieństwie do chrześcijaństwa, które propagowało umartwianie się i brak higieny, w religii muzułmańskiej nacisk położony był na rytualne ablucje i higienę jamy ustnej. W Europie mniej więcej od XVI do końca XIX wieku z higieną było na bakier. O czymś takim jak łaźnia turecka, czyli hammam, lub o mydłach z Aleppo, Europejczycy nie mogli wtedy nawet pomarzyć.

 2. Jestem leniem. Więc jak nie ma ciepłej wody myję się: najpierw jedna ręka, porem druga, porem szyja potem ciałko brrr, Potem jedna noga druga i fertig.

 3. Mała anegdotka: śp. babcia czasami raczyła zwrócić uwagę śp. dziadkowi by się umył na co czasami słyszała odpowiedź „a co ja się z gównem bił?”.

  I tak, mieszkali na wsi ze studnią, szambem i przez wiele lat myli się w misce.

 4. O, też słyszałem ten tekst od dziadków, obu ;)

 5. U mnie w rodzinie mawiano „co się bede mył, ładne sie zmywa”.

  Przy czym klopoty z utrzymaniem higieny zwykle mieli mezczyzni. Kobiety chodzily domyte.

 6. Ten tekst o kobietach to szowinizm w czystej postaci :)
  W dodatku nieprawdziwy – choć faktycznie starsi faceci mają tendencję do zapuszczania się.

  A przede wszystkim to jak już dowodza badania naukowe – zbyt częste mycie jest szkodliwe i wręcz może przyczyniać się do wielu chorób ( epidemia alergi etc )
  Oczywiście wraz ze wzrostem gęstości zaludnienia w miastach jakieś minimum musi być zachowane. Jednak natężenie „uperfumienia” w wielu biurach osiąga absurdalne poziomy.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: