Posted by: futrzak | 21 February 2018

I co dalej po strzelaninie w Parkland?

Uczniowie szkoły, którzy przeżyli, powiedzieli dość i wczoraj urządzili marsz na stanowy kapitol z żądaniem zaostrzenia regulacji dotyczących sprzedaży broni, zwłaszcza karabinów szturmowych.
Jednym z liderów protestu jest David Hogg, który udzielił wywiadu m. in. CNN.

Od razu ruszyla machina propagandowa rosyjskich trolli – wrzucili na youtube film dyskredytujący Hogga, a na twitterze pojawiły się te same kłamstwa. Zwróćcie uwagę na time stamps pod każdym:

Pojawily się tez spreparowane zdjęcia sugerujące jakoby Hogg był aresztowany za posiadanie narkotyków i wyszedł za kaucją 2500 USD.

A polscy zwolennicy “powszechnego dostępu do broni” powielają te kłamstwa.

zrodlo

PS:
Trump rozważa uzbrojenie nauczycieli. Tak. O gun free zones wypowiedział się tak:
“Gun free zone to a maniac – because they’re all cowards – a gun free zone is, ‘let’s go in and let’s attack, because bullets aren’t coming back at us’… It’s certainly a point that we’ll discuss.”
Czyli, że gun free zone jest zaproszeniem dla maniaków. I że to należy przedyskutować.
Tak, zgadzam się. I proponuję, zeby wprowadzanie tego prawa zacząc od Białgo Domu (gun free zone to jest) oraz rezydencji Mar-a-Lago. Bo to też jest gun free zone. Potem ewentualnie mozna rozważyć resztę…

PS2:
Tutaj jest krótki film video demonstrujący w jaki sposób można “przerobić” semi-automatic AR-15 (podstawowe wyposazenie armii amerykańskiej). Wystarczy kupić jeden dynks za kilkaset dolarów, który dolącza się do kolby karabinu i…. już mamy ciągły ogień maszynowy. Jedno i drugie, podkreślam, można w USA nabyć legalnie, w niektórych stanach nawet bez żadnego background check. Z takiej broni zabito 59 osób, gdy morderca otworzył ogien z okna hotelu Mandalay Bay do tłumu zebranego na koncercie.
Enjoy!


Responses

 1. Wcale nie trzeba wywalac kilkuset dolarow zeby zrobic bump fire https://youtu.be/-03y3R9o6hA

 2. @nuccio1982:

  w istocie.
  Jednakowóż “kultura pracy” jednego i drugiego (nie mam lepszego określenia) jest zupelnie inna. AR-15 jest niesamowitym karabinem, bardzo łatwym i wdzięcznym w uzyciu, z tego moze po 10 minutach strzelac nawet mała i chuda osoba, z kałacha już tak łatwo nie jest. Z kałasznikowa strzelałam i nie byłabym w stanie zrobić tego bez podporki; z AR-15 z ramienia nie ma zadnego problemu.

 3. O co kaman z tymi “rosyjskimi trollami”? Dlaczego sekują przeciwników łatwego dostępu do broni?

 4. @Kira
  Rosja prowadzi polityke aktywnego mieszania się w sprawy innych państw i urabiania ich opinii publicznej. Nie od wczoraj, na lekcjach historii było o mieszaniu się w sprawy Rzeczypospolitej w 18 wieku. Tym razem korzystają na dość masową skalę z rozrzucania zmyślonych historii przez główne i mniej główne kanały w Internecie. Robią to po prostu dziesiątki tysięcy (tak!) płatnych pracowników, głównie w Rosji, ale chyba nie tylko.
  Są określone narracje które skutecznie służą osłabianiu i wewnętrzemu rozbijaniu społeczeńśtw w państwach uznawanych za wrogie. Na te liście są wszystkie kraje bałtyckie, USA, Polska, oczywiscie obecnie Ukraina, etc.
  W przypadku USA robią dokładnie to samo co w stanisławowskiej RP, nawet w sumie tą sama retoryką: brońmy “złotej wolności”, a w rzeczywistości blokując, niszcząc i wysmiewając wszystkie zamiary modernizacji przeraźliwie durnie zorganizowanego państwa. Więc możesz sobie bardzo łatwo zgadfnąć jaką strategię wpływu naopnię publiczną ma chmara “kometatorór internetowych” w kwesti minimalnej racjonalizacji dostępu do broni, reformy służby zdrowia, usprawnienia szkolnictwa, modernizacji transportu, energetyki, czy faktycznie czegokolwiek co mogłoby usprawnić państwo.

 5. “[…] a w rzeczywistości blokując, niszcząc i wysmiewając wszystkie zamiary modernizacji przeraźliwie durnie zorganizowanego państwa.”

  No tak, ja to jednak mało kumata jestem. Czyli oni sekują przeciwników broni tak z czystej złośliwości? Żeby po prostu Amerykanom było gorzej?

 6. @Kira:

  “..które skutecznie służą osłabianiu i wewnętrzemu rozbijaniu społeczeństw w państwach uznawanych za wrogie”.

  Jak tobie z powyzszego zdania wyszlo “sekuja przeciwników broni z czystej zlosliwosci” to bog jeden raczy wiedziec. It’s beyond me. Ja moze dziwna jestem, ale jak czytam cudze komentarze, to staram sie rozumiec kontekst i calosc.
  Rosja ma dluga tradycje w prowadzeniu czarnej propagandy. Jesli nie moga osiągnac swoich celow poprzez jawna i otwarta interwencje zbrojna, robia to poprzez czynne akcje majace na celu rozbicie spoleczenstwa i kraju od wewnatrz. Dzisiejsza technologia daje wrecz fantastyczne mozliwosci do wojny propagandowej i ona odbywa sie na naszych oczach.

 7. @kira
  A dlaczego niby nie? Tak serio? Dlaczego Ambasada rosyjska razem z polskimi oligarchami torpedowała wszystkie pomysły usprawnienia państwa? Dlaczego w 2007 i cały czas później są ataki informatyczne na Estonię. I następnie na wszystkie kolejne kraje? Dlaczego trwa mieszanie się w wewnętrzne sprawy Mołdawii, próba przewrotu przy okazji wyborów w Czarnogórze, utrzymywanie tysięcy żołonierzy w Tadzykistanie, Armenii, i tejże Mołdawii zupłenie wbrew zarówno ludziom jak i władzy? To są wszystko rzeczy, które nie mieszczą sie w zasadach postępowania ani normalnego państwa, ani normalnych ludzi. Ale tak jest.

 8. @Kira: jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów to polecam publikację pt ‘Eurasian Disunion’ (darmowy pdf tutaj: https://jamestown.org/event/book-launch-eurasian-disunion-russias-vulnerable-flanks/)

 9. Futrzak, może to faktycznie głupio wyszło. Po prostu trudno mi zrozumieć sens torpedowania działań, które mają na celu nie stabilizację państwa, a ochronę życia obywateli. I pewnie znowu wyrażam się niejasno, więc precyzuję: Ameryce jako państwu nic nie przybędzie ani od swobodnego dostępu do broni, ani od zakazu tegoż. Tu chodzi o ochronę jednostek.

  ———————————————————————–

  RE, ja się na polityce nie znam i nie śledzę, ani nie mam ochoty wyszukiwać wiarygodnych źródeł informacji, ani mnie to nie interesuje. Ostatnie moje widoczne zaangażowanie to jesień 2015 (i parę miesięcy naprzód), kiedy to wykłócałam się z naiwnymi ludźmi, że nie warto przyjmować jak leci tzw. uchodźców.

  Dlaczego zatem się wtrącam? Bo dla mnie pewne rzeczy są mało wiarygodne, co nie znaczy, że z miejsca je odrzucam. “Dlaczego nie?” to trochę za mało, bym uwierzyła, że rząd rosyjski opłacałby trolli, by wtrącały się w sprawę tak mało istotną dla bezpieczeństwa US.

 10. @ Mall

  Dziękuję, ale dla mnie to za wiele.

 11. @Kira:

  malo wiarygodne?
  masz, poczytaj sobie:

  https://www.cbsnews.com/news/inside-the-troll-factory-at-the-center-of-russias-election-meddling-campaign/

  Albo tu:
  https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2018/02/18/the-russian-journalist-who-helped-uncover-election-meddling-is-confounded-by-the-mueller-indictments/?utm_term=.a21ce99298c7

  “In a 4,500-word report titled “How the ‘troll factory’ worked the U.S. elections,” journalists Polina Rusyaeva and Andrey Zakharov offered the fullest picture yet of how the “American department” of the IRA used Facebook, Twitter and other tactics to inflame tensions ahead of the 2016 vote. The article also looked at the staffing structure of the organization and revealed details about its budget and salaries.”

  Malo wiarygodne powiadasz? Tobie sie wydaje, ze ludzie sa w Internecie anonimowi? Zidentyfikowanie adresow IP, z ktorych leje sie propaganda trolli na Twittera czy fejsa jest trywialna. Tam powyzej w linkach masz opisane mechanizmy dzialania, sposoby i finansowanie.

  Malo wiarygodne. Chyba raczej powinnas napisac, ze TOBIE nie chce sie w to wierzyc, a z drugiej strony nie chce ci sie tez niczego sprawdzac, ani poczytac o temacie ani doinformowac sie.

  Napisalas:
  “a się na polityce nie znam i nie śledzę, ani nie mam ochoty wyszukiwać wiarygodnych źródeł informacji, ani mnie to nie interesuje.”

  Wiesz, na taka argumentacje to ręce opadaja. Z jednej strony podnosisz zarzut, ze “niewiarygodne” ale jak ci ktos podsuwa pod nos FAKTY, latwo sprawdzalne FAKTY to piszesz “nie mam ochoty wyszukiwac wiarygodnych zrodel informacji”.

  To jest czystej wody ignorancja. Ktora oczywiscie wcale a wcale nie przeszkadza ci stawiac tez podwazajacych fakty, no bo co. Smutne.
  A wszystko dlatego, ze twoim zdaniem ” Ameryce jako państwu nic nie przybędzie ani od swobodnego dostępu do broni, ani od zakazu tegoż. Tu chodzi o ochronę jednostek.”. Rownoczesnie odmawiasz zapoznania sie ze zrodlami, ktore pokazuja mechanizmy i motywy dzialania ruskich trolli.

  Ok, z mojej strony EOT. Dyskusja z kims kto ma takie nastawienie jest kompletna strata czasu i nie ma sensu.

 12. @ Futrzak

  Kiedy wypomniałam Ci idiotyczną wiarę w to, że Trump nie wie, ile miesięcy kobieta nosi w brzuchu dziecko, jakoś zabrakło Ci odwagi, by się przyznać w własny bias. Teraz reagujesz histerycznie, bo ktoś zadał pytanie i wyraził wątpliwości. W zalinkowanym w POŚCIE artykule nie znalazłam nic o narodowości trolli. Dlaczego to nie miałyby być amerykańskie trolle?

 13. PS. Podawanie artykułów nie związanych z tematem, by udowodnić narodowość trolli atakujących Hogga – bezcenne.

 14. @Kira
  Poniżej znajdziesz opis procesu destabilizacji regionu i torpedowania konstruktywnych planów trwającego od kilkunastu lat.
  Każda częsć tego procesu była komentowana w mediach z okazji ‘aktualnego’ kryzysu w danym okresie lat przełomu XX/XXI wieku:
  http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,10124/q,Anatomia.kolorowych.rewolucji.czyli.hybrydowa.historia.Europy.Srodkowej

 15. Nie bardzo wiem, jak to się ma do mojego pytania, które dotyczy wyłącznie szkalowania niejakiego pana Hogga.

 16. @Kira
  Bo DOKŁADNIE za to zostało w zeszłym tygodniu aresztowanych kilkunastu obywateli Rosji w USA? Oraz w sprawie pomocy Rosji w kampani wyborczej Trumpa zaczął współpracę z prokuraturą zieć współwłaściciela Alfa Group?
  My tu mówimy o rzeczach po prostu znanych, udowodnionych albo zbiorem wiarygodnych poszlak przez prawdziwych dziennikarzy albo wręcz przez prokuratury i sądy w miejscach gdzie można im względnie wierzyć.
  Ty temu przeciwstawiasz brednie z forów internetowych, a na próby zwracania uwagi reagujesz odmową podejmowania dyskusji.
  To jest DOKŁADNIE jakbyś opowiadała o płaskiej ziemi i reagowała histerią na zwykłe zdjęcie z satelity.
  Przyznam, że chętnie bym się założył ile jeszcze takich komentarzy zdążysz tu zamieścić przed zaprzyjaźnieniem się ze spamołapem. Ja bym stawiał na 2-3

 17. @ RE

  Aresztowano Rosjan za szkalowanie Hogga? Co to ma wspólnego z trollowaniem w sprawie kampanii Trumpa? Jeśli kogoś oskarżasz o histerię, spójrz w lustro.

  O jakich bredniach z forów internetowych piszesz? Podałam pod poprzednimi tekstami przykłady opinii Amerykanów.

 18. @RE – wg mnie to nie zmienia faktu, że każdy silniejszy kraj sieje propagandę ile ma siły. Nie żartujmy, że Amerykanie jak potrzebują to nie wpływają na wyniki, które ich interesują. W MOJEJ opinii po prostu mamy do wyboru różne rodzaje hipokryzji. Prawda nikogo nie interesuje, chyba, że można ją przekuć na wpływy czy pieniądze. Może się nie znam, ale tak to widzę.

 19. @korposzczur
  Oczywiście, że tak. I są to rzeczy zupełnie łatwe do zidentyfikowania i jeśli skuteczne, to wrosłe w kulturę popularna.
  Jak zaszczepienie kultury samochodowej na całym zachodzie przez USA w czasch swojego złotego wieku lat 50-60 tych. Który zresztą też był w sporej częsci mitem zaszczepionym przez amerykańska kulturę popularną, działającą ramię w ramię z rządem i przemysłem. I co zrobiło IMO bardzo wiele złego światu, ale nikt nie widzi w tym problemu.
  Niemiecki mit o ekscelencji w inzynierii i solidności. Gdzie owszem, mamy mnóstwo nagromadzonego doświadczenia inzynierskiego, ale kto nasiąkł mitem a potem się zetknął z rzeczywistością może mieć poważny dysonans poznawczy. Ale ten jest skupiony na ich przemyśle i nie widzę jego specjalnej szkodliwości dla świata i sąsiadów. Oprócz oczywiście wsparcia fali deindustrializacji Europy Środkowej, ale cóż… I tak mniej problematyczny niż inni.

 20. “Prawda nigdy nie zwycięża – wymierają tylko jej wrogowie.” A potem już nikogo nie interesuje.

  I tym samym mamy w PL 30tys odmów szczepienia dzieci w 2017r.

 21. @korposzczur:

  ruchy antyszczepionkowe to jednak jest inna bajka. One byly obecne od samego poczatku, od kiedy pojawily sie szczepionki, i mialy nature falowa. Jak szczepionki dobrze dzialaly i usunely z populacji wystepowanie chorob, ktore wczesniej kladly trupem tysiace – to zaraz sie odradzaly ruchy antyszczepionkowe. Tak bylo na kazdym prawie kontynencie. Jak przywalila epidemia i ludzie (dzieci zwlaszcza) zaczynaja umierac, to wtedy nagle jest panika, placz i histeria i ci, co wczesniej gorliwie chloneli bzdury gloszone przez np. taka Justyne Soche, leca zaraz do szpitala bo im dziecko na rekach umiera. Potem jest fala szczepien, pamiec o strasznych chorobach znika w nastepnym pokoleniu, i znowu zaczyna sie dead cycle.

 22. @futrzak – tak tak. Chodzi mi ogólnie o to, że dziś bardzo ciężko o prawdę i jakiś kontekst do niej. Ponieważ np. siedzę w e-fajkach to do rozpaczy doprowadzają mnie doniesienia medialne. Pisze się o szkodliwości, że wykryto to czy tamto. Ale jednocześnie nie pisze się, że znaleziona substancja to np promil czy procent tego samego co mamy w zwykłym papierosie. W tym bajzlu informacyjnym giną teorie prawdziwe. A przy okazji mamy wysyp pseudoteorii. Już Lem lata temu napisał “będą czasy pokoju będące wojną i czas wojny będący pokojem”. Informacyjnie jesteśmy właśnie na tym etapie. A ja lubię prawdę :)

 23. @ Korposzczur

  Mnie prawda interesuje, ale żeby oddzielić ziarno od plew trzeba przerobić sporo materiału albo przynajmniej samemu mieć jakąś wiedzę wyjściową (np. z zakresu medycyny).

 24. @Kira – to przyspiesza pracę. Z drugiej strony jeśli mnie pamięć nie myli były opracowania medyczne świadczące o nieszkodliwości palenia. Dlatego mnie to tak irytuje.

 25. @ Korposzczur

  Dlatego dawanie wiary wszystkiemu, co mówią i piszą osoby utytułowane jest… cóż… niewłaściwe. Alternatywą jest wiele bzdurnych teorii spiskowych. Ale zdarzają się i takie, które za kilkadziesiąt lat mogą być częścią oficjalnej narracji w jakiejś dziedzinie nauki.

 26. @Kira – masz na myśli jakąś konkretną utytułowaną osobę?

 27. Nie, to ogólna zasada. Tytuł może mieć każdy, kto skończył studia, prawda?

 28. @ Futrzak

  Na moje pytanie wystarczyło wkleić ten artykuł: http://www.businessinsider.com/david-hogg-florida-school-shooting-russian-bots-attack-2018-2?IR=T

  “An expansive network of Russian social media bots has zeroed in on David Hogg, a Florida school shooting survivor who’s been the target of far-right conspiracy theorists in recent days.”

  Zamiast artykuły kompletnie nie związane ze sprawą, o którą pytałam.

  Lub ewent. to: http://www.abc.net.au/news/2018-02-22/russia-linked-bots-are-trying-to-make-the-world-an-angrier-place/9473242

 29. Owszem, mogłam to sobie sama wygooglać.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: