Napisane przez: futrzak | 2 lutego 2018

Jeszcze w temacie demokracji…

… a raczej postępującej faszyzacji u Wuja Sama.
Oto ICE (border patrol agents, czyli straż graniczna) zaczela po wejsciu na poklad pociągu Amtraka żądać od wybranych pasazerów, aby udowodnili że są obywatelami amerykanskimi.
W swietle prawa takie dzialanie jest nielegalne. Po pierwsze, nie ma w USA prawa, które nakładaloby na obywateli obowiązek noszenia przy sobie jakiegokolwiek dowodu tożsamości. Po drugie, policja moze legitymowac obywateli tylko jeśli mają „reasonable cause” np. podejrzewaja, ze obywatel popełnił przestępstwo.

Wyobraźcie sobie – wsiadacie w pociąg do Białegostoku, do pociągu wchodzi straż graniczna i zaczyna od wszystkich wymagac, aby udowodnili, ze sa obywatelami polskimi. WTF?

Albo to: demonstracja zwolenników Trumpa przed legislaturą stanową Arizony. Demonstranci (uzbrojeni!!!!) zaczeli zatrzymywać osoby o ciemniejszyzm kolorze skóry, nazywać ich nielegalnymi i kazać im się wynosić z USA (get out of the country!). Zatrzymali też jednego członka parlamentu stanowego Arizony, pytając czy jest nielegalny. Tak się składa, że Rep. Eric Descheenie jest Navajo…

Właściwie to tylko kwestia czasu, zanim dojdzie do tragedii, bo jakiś debil pociągnie za spust.
Dziel i rządź. Smutne, ze tylu ludzi daje sobie sączyć do głów nienawiść do innych, ktorzy mają inny kolor skóry, albo którzy nie mają legalnych papierów.
I nie, nie kupuję argumentów, ze łamią prawo. Jeszcze 150 lat temu nie było zadnych paszportów. Ludzie mogli sie przemieszczac gdzie chcieli. BYLI WOLNI. Dzisiaj sciga się ludzi, że nie mają odpowiedniego papierka. Ktoś się przejmuje, ze zyja w kraju od kilkudziesieciu lat, maja rodzine, dom i normalne zycie? Nie. NIE MAJA PAPIERKA i dlatego mozna ich zamknąć a następnie wywieść do kraju, który jest im obcy. Az zanadto przypomina to czasy III Rzeszy i deportacje Żydów..to się wlasnie tak zaczyna :-/

Reklamy

Responses

 1. Bede złośliwy, bo mnie wpienia: a) Twój chamowaty ton (rok temu jak tu wlazłem było identycznie, zero zmiany); b) dyletanctwo wyciągania przez Ciebie żenadnych wniosków na podstawie prowizorycznych faktow. Dlatego zapiszę sobie ostatnie zdanie z tego postu w notatniku, a pod koniec drugiej kadencji Trampasrampa wpadnę tu do Ciebie z cytatem. Zobaczymy jak z tym „wieszczeniem nastrojów społecznych” u Ciebie ;)

 2. Pewnie wkrótce powstaną o takich sytuacjach dzieła literackie, podobne do „Statku umarłych” Travena https://en.wikipedia.org/wiki/The_Death_Ship .

 3. @dychadziennie:

  Nie rozumiem. Skoro wpienia cię mój ton, i to juz – co sam przyznajesz – OD ROKU – to po co w ogole tu zagladasz? Na dodatek jeszcze uwazasz, ze jestem dyletantem. Serio, to trzeba byc jakims daleko posuniętym masochista, zeby mimo to czytac i jeszcze komentowac!

  Jakby tego bylo malo, rzucasz tutaj jakies pasywno-agresywne grozby („Dlatego zapiszę sobie ostatnie zdanie z tego postu w notatniku, a pod koniec drugiej kadencji Trampasrampa wpadnę tu do Ciebie z cytatem. Zobaczymy jak z tym „wieszczeniem nastrojów społecznych” u Ciebie ;)” ).

  Czlowieku. Wyluzuj. Wyjzyj za okno, tam tez jest swiat. Napij sie herbatki z neospazmina, idz porozmawiac z ludzmi, ktorych lubisz i cie nie wpieniaja. To pomaga na zdrowie :)

  @ZQW:

  Nie czytalam, ale opis fabuly pasuje jak ulał….
  Niedawno obiła mi sie o uszy historia (niestety nie mam za duzo szczegolow) jednego Polaka, który w USA przebywal nielegalnie bardzo dlugi czas i w koncu zostal zlapany przez stosowne sluzby, osadzony w detention center. Nie mial zadnego waznego paszportu, wiec…. zostal deportowany do Gwatemali. Podejrzewam, ze akurat mieli duza grupe nielegalnych stamtad i tak im wyszlo „taniej”. A ze w Gwatemali nie ma konsulatu polskiego i gosciu nie mial nawet jak wystapic o tymczasowy paszport, to ojtam ojtam…

 4. A to nie był żart na temat?

 5. @prezio:

  w sensie, ze co mialo byc zartem?

 6. Ja lubie czytac ‚Futrzaka’ chociaz nie lubie komunistow. :D
  Co do braku wolnosci ludzi, to niestety dzieje sie wszedzie. :( Nie tylko w USA.

 7. Najbardziej groteskowe w tym wszystkim jest przeświadczenie różnego elementu napływowego, który uważa się za panów tej czy owej ziemi i potomków jedynej słusznej cywilizacji, tylko dlatego, że odziedziczył po swych przodkach bladą gębę. Bawi mnie i żenuje jednocześnie tak samo w przypadkach usańskich czy australijskich bladych paniczyków, jak i polskich imigrantów w UK.

 8. @skywalker

 9. @nocman:
  dokladnie…

 10. W Polsce, w rejonach przygranicznych SG legitymuje wyrywkowo (np.na szlakach turystycznych). Nie każą udowodnić, że jesteś Polakiem (póki co nie ma obowiązku bycia Polakiem, ale kto wie…) ale wymagają posiadania dokumentu tożsamości.

 11. Futrzak, daruj, ale powoływanie się na to, co było 150 lat temu to śmiech na sali. Warunki życia, obyczaje, prawo, ekonomia – to wszystko się zmienia, nie można się powoływać na świat bez granic, który kiedyś miał sens, a teraz już nie.

  Agresywni rasiści zawsze istnieli, Trump ich do życia nie powołał ani nawet nie aktywizował.

 12. @kira
  Powoływanie się na rzeczy, które były dość dawno jest codziennością. Na przykład rasisiści uwielbiają opisywać czasy dyskryminacji czy wręcz niewolnictwa jako „złote wieki” Co znakomicie pasuje zarówno do białych z południa USA, miłośników szlacheckiej wolności z Polski, jak też piewców prawicowych rządów Ameryki Łacińskiej.
  Oraz oczywiście kompletnych idiotów z biedoty popierajacych rasistowskie myślenie, bo dzięki temu, pomimo przerażającej często nędzy, mogli czuć się lepiej od „niggers” czy „chamów”
  I tak, Trump jak najbardziej podgrzewał takie nastroje w kampani wyborczej, korzystał z nich, świadomie tak kierował swój przekaz wyborczy, a już jako prezydent po zamordowaniu kobiety przez rasistowskich demonstrantów rozmywał to i wybielał w stylu: „wina jest po obu stronach”
  W ramach już konkretnej polityki, po huraganie na Puerto Rico, decyzjami rządowymi nie jest wysyłana minimalna potrzena pomoc i latynoska cześć USA jest po prostu doprowadzana do katastrofy humanitarnej i ekstremalnej ruiny. W stopniu którego, jak sądzę, nie możesz sobie wyobrazić. Lub przyjąć do wiadomości.
  I to ostatnie bym najprędzej zdiagnozował. Dowodów, wprost, wypowiedzi i działań wykazujących, że Trump i spora część jego rządu to są ektremalni, sadystyczni rasiści nie brakuje. Pojawiają się co dzień nowe. Problem polega na tym, że są (pod?) ludzie, którym się to podoba, zaprzeczają faktom, aby pozwalać tej polityce trwać.
  I to jest obrzydliwe, co dedykuję twojemu przemyśleniu przed lustrem.

 13. W lustro powinni spojrzeć ci, którzy łamią własne zasady, sprzeniewierzają się własnym wartościom – dla niskich celów. Czyżbyś mnie o to oskarżał? Czy może walisz na ślepo? Zapewniam, że gardzę w równym stopniu głupkowatymi konserwatystami, jak i równie durnowatymi „liberałami”.

  Jeśli Trump podgrzewał nastroje rasistowskie i wzywał do wyganiania „niggers” czy „illegal immigrants” z US, to przepraszam. Z tego, co czytam na forach, tuż po wyborach 2016 zapanowała istna histeria, podgrzewana przez ataki progresywistów. Wybacz, ale są one niekiedy tak bezsensowne, że nie sposób traktować takich osób poważnie.

  A że sam Trump to prawdopodobnie rasista? W takim razie jest on tylko odpowiedzią na tęsknoty wielu Amerykanów. Sroce spod ogona nie wypadł..

 14. PS. Co mnie obchodzi, na co powołują się zwolennicy niewolnictwa czy „szlacheckiej wolności”? Tamte czasy już nie wrócą, podobnie jak otwarte granice dla wszystkich – i niech to wreszcie do każdego dotrze.

 15. @kira
  Określę to tak:
  Nie ma nic złego w poszukiwaniu wiedzy i informacji na forach, niszowych portalach, etc. Ale każdy człowiek takie rzeczy weryfikuje i filtruje przez pryzmat swojego doświadczenia życiowego i wiedzy o świecie. Niektóre są warościowe, inne kompoletnie zmyslone, a jeszcze inne nie tylko zmyślone, ale służa, wprost konkretnym interesom ekonomicznym albo zwyczajnej nienawiści do ludzkości.
  Ty przefiltrowałaś informacje w taki sposób, że uznałaś za sensowne i wiarygodne rasistowskie brednie. Brednie w sensie zarówno zmysleń jak też toksycznych dla społeczeństwa zbitek słownych (czasem nawet prawdziwych ale wypaczających rzeczywistość, częściej zmyslonych).
  I to jest jednym z naszych poważnych problemów. Nie to że są miejsca, które takie rzeczy opowiadają. Słusznie zauważyłaś, że zawsze były.
  Problem polega na tym, że są ludzie, którzy przyjmują to za obraz świata.
  Chcą tak widzeć świat, bo nie wierzę, że ktokolwiek jest tak głupi, aby to co prezentuje sobą Trump, Paul Ryan, bracia Koch i okolice uznać za logiczne i wiarygodne.
  I to jest bardzo poważne pytanie: dlaczego Ty i inni ludzie CHCĄ wierzyć, że jedni ludzie są lepsi, a inni gorsi, dlaczego biedniejszych należy zostawiać na zimnie i głodzie, a jeśli ofiara katastrof naturalnych ma inny koler skóry i/lub mówi innym językiem to jest powód do nieudzielania pomocy.
  I to są jak najbardziej pytania do ciebie.
  I proszę, nie udawaj głupiej, prezentujesz taki spoób myslenia nie od wczoraj. po prostu odpowiedz. Lub nie, jesli tak uważasz. Ale nie wmawiaj nikomu bredni o „spisku liberałów” „Nie-rasistowskiej GOP” i innych takich, bo tego się nie da słuchać

 16. @ Rewolucja Energetyczna

  O czym ty, człeku, prawisz? Czy ty w ogóle umiesz czytać ze zrozumieniem? Bo coś mi się zdaje, że nie odpowiadasz na mój komentarz, lecz na jakąś wyimaginowaną wypowiedź.

  Jakie to niby rasistowskie brednie uznałam za sensowne? Że niby ograniczenie imigracji jest rasistowskie czy co? Słowo daję, jeśli do tego pijesz, to dalsza rozmowa nie ma sensu, podobnie jak z zadufanym konserwatystą czy progresywistą.

  No ale dalej jest jeszcze lepiej: „[…] dlaczego Ty i inni ludzie CHCĄ wierzyć, że jedni ludzie są lepsi, a inni gorsi, dlaczego biedniejszych należy zostawiać na zimnie i głodzie, a jeśli ofiara katastrof naturalnych ma inny koler skóry i/lub mówi innym językiem to jest powód do nieudzielania pomocy.”

  Zrób to, co mi wcześniej radziłeś i spójrz w lustro. Możesz oskarżać nieznanych ci ludzi o takie pierdoły i spokojnie się golić? A może na serio w to wierzysz? LOL. A myślałam, że to ja mam problemy psychiczne…

 17. PS. Nie, w spisek „liberałów” nie wierzę. W ich głupotę – owszem. Podobnie jak w głupotę konserw.

 18. https://markmanson.net/everything-is-fucked

 19. Nic dodać, nic ująć. Obawiam się tego samego.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: