Posted by: futrzak | 4 January 2018

Internet do nowego mieszkania zamówiony

120Mbps download, 12Mbps upload, światłowód bezpośrednio do mieszkania, dalej ustawiamy sobie co chcemy (router WiFi, podpięcie eth5, whatever). To wszystko za 1300 peso miesięcznie, czyli ok. 45 dolarów. Opłata instalacyjna (jednorazowa) 50 dolarów.

Juhu!!!!

Az sobie z ciekawosci porownalam z cenami AT&T z USA za fiber optic.

Internet 75
$60/miesiąc, plus podatki, min. 12 miesięcy.
75 Mbs download
Małym druczkiem: “Limited availability in select areas. May not be available in your area.” Czyli, ze nie wszędzie dostępne.

A teraz, dla porównania, jaka jest dostępność Internetu po światlowodzie w Mountain View, tam gdzie Google ma swoj głowny kampus w Kalifornii, czyli serce Doliny Krzemowej:

Cable – 100% Coverage
DSL – 100% Coverage
Fiber – 35% Coverage

Dobranoc, nie mam nic więcej do dodania…


Responses

 1. Chlip, a ja w centrum stolicy nie mogę światłowodu.
  Gratki (z takim cieniem zazdrości) ;]

 2. Zazdroszczę… Germania, niby przodownik przeróżnych techologii, a Internet w porównaniu europejskim jeden z najgorszych… :-(

 3. @bagienny:

  znajomi z wawy donosza, ze nie maja swiatlowodu, ale lącze 120/10 Mbps. Ty nawet tego nie mozesz?

  @PawelW:
  ale najgorszy mierzony czym? predkoscia transferow? coverage?

 4. @futrzak: Chodzi o szybkość transferów. Dobra, przesadziłem trochę. Przejąłem od Niemców t.zw. “marudzenie na wysokim poziomie”. Niemcy mają jakieś 22 miejsce w świecie pod względem średniej szybkości internetu. Ale prawie wszyscy sąsiedzi mają szybszy i to nie jest ani mi ani Niemcom w smak, a ostatnimi czasy stabilność dostaw bywa różna (wszystko opiera się na infrastrukturze Telekom, a tam prawie nie ma światłowodów).

 5. Z Internetem jak z nieruchomościami, lokalizacja is the king ;-)

 6. @gszczepa:

  no, a ja tu w UY nie mam tego problemu. Bo wlascicielem calej backbone jest firma panstwowa, ktora systematycznie i konsekwentnie ciagnie swiatlowód wszedzie. I juz prawie wszedzie jest – za wyjatkiem miejsc o nieuregulowanym statusie prawnym (slumsy w Montevideo – niestety, sa…) oraz osad w środku nikąd.

 7. Właśnie napisałaś, że z wyjątkiem lokalizacji gdzie nie ma Internetu, Internet jest wszędzie. Zgadam się. Internet jest wszędzie, z wyjątkiem miejsc gdzie nie ma Internetu. Lokalizacja jest wszystkim;-)

 8. @gszczepa:
  tak, ale w Montevideo coverage swiatlowodu jest 99%….a w Mountain View jak napisalam w notce. W Wawie nie sadze, ze przekracza 50%…

 9. 45$ to dosyć drogo. W Wawie taki internet (120/10) sam ( bez tv ) to chodzi gdzieś koło 60PLN. Ja płace 70 już z tv i szukam tańszego ( a dokładniej szybszego w podobnej cenie)
  Za 120 to już jest fiber 600 dostępny w większość choć oczywiście nie całym mieście
  Także ta cena AT%T to w ogóle drożyzna

 10. Ja tym razem tak sobie trochę żartuję;-)

 11. @karroryfer
  “45$ to dosyć drogo”. Być może. Ale z drugiej strony wiadomo na co te pieniądze idą, czyli są inwestowane w infrastrukturę, która już jest na bardzo przyzwoitym poziomie i z dnia na dzień jest w widoczny sposób coraz lepsza. Mając firmę państwową, która jest w pełni transparentna i inwestuje na dużą skalę w interesie kraju i mieszkańców, a nie według kryterium zwrotu anonimowego kapitału, zupełnie inaczej się płaci takie rachunki.

 12. Zazdroszczę. Bardzo. Szczerze i bez wstydu! :)

 13. @Tomek:

  A gdzie teraz urzędujesz?

 14. 3x mniejszy down-, ponad 3x większy up-; światłowód też bezpośrednio do mieszkania; w przeliczeniu na $ niemal dwukrotnie drożej: 85. Szwajcaria. Danych odnośnie coverage nie mam, ale nie sądzę, by to było 100% – za dużo wysokogórskich miasteczek i wsi.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: