Napisane przez: futrzak | 9 sierpnia 2017

Outsourcujemy code review!

Tak jest! Objawił sie startup, który chce być firmą na zlecenie świadczącą usługi outsourcingu w temacie code review.

Pomysł jest tak poroniony, że aż nie wiadomo, od czego zacząć.

Po pierwsze:
code review pełni w procesie developmentu bardzo ważną funkcję. Pozwala junior programistom uczyć się od bardziej doświadczonych kolegów. Pozwala reszcie zespołu orientować się w tym, co robią inni. Pozwala na wyłapanie błędów na poziomie dyzajnu na najwcześniejszym etapie, a nie dopiero po zrobieniu integration tests.

Po drugie:
code review do tego, zeby byl zrobiony porządnie, wymaga znajomości istniejącej code base. Nie da się inaczej – a jesli sie da, to wtedy będzie to robione tylko na poziomie syntaktyki, a nie semantyki, po co więc? Od syntaktyki są dziś całkiem niezłe, profesjonalne edytory i środowiska programistyczne.

Po trzecie:
znajomość code base pociąga za sobą problemy z intellectual property oraz dokumentacją. Osoba pracująca na etat w danej firmie i mająca tejże firmy udziały, jest dość lojalna, a nawet jak przestanie być i sprzeda jakieś szczegóły konkurencji, to łatwo potem wygrać sprawę sądową. Zewnetrzna firma związana jest innym konktraktem, a jej dostęp do tzw. sensitive information bardzo ograniczony. Ponieważ większość zespolów pracuje dziś w trybie agile, to w zasadzie nie ma żadnej dokumentacji. Co zewnętrzna osoba z ograniczonym dostępem do code base i bez znajomości produktu, architektury, specyfiki etc. może właściwie ocenić i na ile skutecznie? Niewiele.

Po czwarte:
kto będzie robił te zewnętrzne code reviews? Startup twierdzi, że „eksperci”. Nauczona doświadczeniem dwóch dekad obserwowania firm z SV mam tutaj raczej pesymityczne podejście – skończy się jak zawsze, czyli na zatrudnianiu byle tańszych kontraktorów z Indii, a zgarnianiu rożnicy do własnej kiesznonki.

Jedno jest wszak pewne: jesli strategiczne decyzje w firmie podejmuje księgowy po MBA i wyszło mu, ze developerzy spędzają i 50% czasu na „code review” zamiast „robić development”, to da mu się sprzedać zewnętrzny serwis robiący to „code review” taniej, niz kosztuje pol etatu normalnego programisty. I taki księgowy będzie uważał, że zrobił świetny interes i przysługę firmie….


Responses

 1. Outsourcing jest przydatną, w rzeczywisty sposób optymalizującą koszty ideą, o ile się nie przegnie. W tym pomyśle, to już nie jest przegięcie przysłowiowej pały, a jej złożenie w pół. Ale – znając życie – znajdą się chętni na tego typu usługi, w to nie należy wątpić, natomiast dobrze byłoby wiedzieć, od kogo należy trzymać się z daleka ;)

 2. Oj tak jakbyś nie wiedziała jak to działa: wybiorą firmę w której code review zrobi AI! A w sloganie zacutuja Elronda Mózga. To się doskonale sprzeda…

 3. nikt:

  jestem zdania, ze na outsourcing nadaja sie projekty, ktore mozna robic niezaleznie. Cos jak przy umowie o dzielo :) Zlecasz komus zrobienie jakiejs uslugi/czegos, zakreślasz wymagania, termin, podpisujesz kontrakt, a potem odbierasz. Na tej zasadzie dzialaja np. podwykonawcy na budowie :)
  Takie cos ma szanse dzialac jesli firma zlecajaca jest dostatecznie „advanced” i „professional”. Tj. wie czego chce i czego moze sie spodziewac. Przy trybie pracy agile to nie ma najmniejszego sensu i nie bedzie dzialac.

  Druga kategoria rzeczy nadajaca sie na outsourcing to czynnosci relatywnie mechaniczne, gdzie cos nie jest trudne i gdzie nie musisz podejmowac kluczowych decyzji. Np. call centers jadące wg. z góry napisanego skryptu :)

  Co do reszty – strach się bać.

  @kazekkurz:
  gdyby AI bylo w stanie w tej chwili robic sensowny code review to nie byloby w ogole potrzeby zatrudniania ludzkich programistow.

 4. „Oj tak jakbyś nie wiedziała jak to działa: wybiorą firmę w której code review zrobi AI!”
  AI= „Artisanship of India”

 5. No tak, na TAKIE rozwiniecie skrotu AI w istocie nie wpadlam… hm….


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: