Napisane przez: futrzak | 31 lipca 2017

Zarżnięcie energetyki odnawialnej w Polsce

A tymczasem, korzystając z zamieszania wokół reform sądownictwa, PiS przepchnął ustawę, której realnym skutkiem będzie zabicie energetyki odnawialnej i w konsekwencji wepchanie Polski do grona krajów trzeciego świata, borykających sie z problemami energetycznymi przez najblizsze dekady.

Po prostu, węgiel na dziś jako paliwo do produkcji elektryczności i ciepła to jest drogi i szkodliwy przeżytek. Od strony ekonomicznej kopalnie głębinowe węgla kamiennego są kompletnie nieopłacalne – a tylko takie są w Polsce. Zeby na tym opierac rozwój wspolczesnego panstwa, trzeba być albo kompletnym durniem i ignorantem albo… dobrze opłacanym przez kogos lobbystą. No ale w tej sprawie nikt nie wyjdzie na ulice, bo ludzie znow – nie mają o niczym pojęcia. O ile jeszcze kojarzą, że smog, że za duzo go w Polsce i ze zabija ludzi, o tyle kwestie wspolczesnej energetyki i energii odnawialnej są kompletnie niezrozumiałe, do stopnia tego, że argumenty na poziomie „ale słońce nie świeci w nocy a wiatr nie zawsze wieje” znajdują pelne zrozumienie i poczucie opanowania tematu.

Tymczasem zas Rewolucja Energetyczna dzieje się już teraz, na naszych oczach – o ile ktoś te oczy trzyma otwarte. Czego nie da się powiedzieć o rządzie PiS…

Reklamy

Responses

 1. Problem jest polityczny. Trzeba ratować kopalnie to wcisnęło się co nieco spółkom energetycznym. Wymieszano g… z żytem więc ani nawozu ani chleba. Teraz trzeba ratować dwie branże. Nie ma siły żeby ktoś się przyznał do błędu w upolitycznionych branżach. To potrzeba chwili. Górnictwo będą powoli wygaszać. To tak samo jak hurtowe przenoszenie wszystkich na renty i emerytury w latach 90tych. Zamiast kilkudziesięcioprocentowego bezrobocia był względny spokój. To oczywiście umieranie na raty, bo koszty będą ogromne – Tauron ma bodaj spór z wiatrakami na ponad 1 mld. Kolejną sprawą będą koszty „frajerów”, którzy instalacje zrobią sobie za swoją kasę. Czyli część zobowiązań likwidacji CO2 zrobi się za prywatną kasę :)

 2. @korposzczur
  Sądzę, że przez polskie sądy sprawy o zapłatę będą pooddalane z uzasadnieniem „ważne potrzeby budżetu”. Bynajmniej nie zwalam tu na PiS i reformę sądów, to jest linia orzecznicza dzielnie istniejąca od 25 lat. I cokolwiek będzie, to będą odszkodowania od RP ze Stasburga. Ale będą i to hurtowe.
  I mam taką nadzieję, bo to jest podważanie normalnych reguł gospodarki i odpowiedzialności państwa.

 3. @RE – jeśli znów pamięć mnie nie myli to Tauron wydzielił spółkę-córkę. Spółeczka padnie i pisz na Berdyczów. Być może Strasburg na to się nie nabierze, co piszę ze smutkiem jako płatnik budżetu, a z pewną nadzieją, bo sorry, ale zasady działalności jakieś muszą być i nowoczesna kreatywność nie powinna mieć miejsca. „Jak żyć panie premierze, jak żyć” ? :):):):)

 4. @korposzczur
  Tą sprawę z Tauronem mgliście kojarzę, ale ona jest nieco inna niż obecna sytuacja.
  Tam było też naruszanie zasad i zaufania, a być może i zwyczajne wyrolowanie wspólnika, ale w jednostkowej sprawie, konkretnej firmy i przez konkretną firmę.
  Tu mówimy o przewróceniu ustawą całej branży. Może z wyjątkiem najmocniejszych kapitałowo. I swoją drogą otworzą się ciekawe możliwości, bo: zakup elektrowni za grosze od bankruta -> odłączenie jej od sieci -> uruchomienie produkcji w której głównym kosztem jest elektryczność, ale proces można prowadzić w przerywany sposób = kosmiczne zyski + opowieści Morawieckiego o nowych doskonałych inwestorach

 5. W PL węgiel jako paliwo do produkcji elektryczności, to głównie węgiel brunatny. W PL węgiel brunatny wydobywa się w zasadzie tylko odkrywkowo. Poza tym wszystko się zgadza. Pozdrawiam!

 6. @nikt
  „Głównie” to chyba nadal kamienny. Ale w tekście to ja widzę tylko o kamiennym, a nie odniesienie do ważności. Co jest sensowne, bo model spalania brunatnego ma sens ekonomiczny (niestety dla planety).
  Wydobycie kamiennego z kopalń głębinowych też ma, jeśli używa się maszyn wybierających całą ścianę. Ale ich się w PL nie da używać, bo ta metoda polega na zawale za wybranym złożem, czyli z definicji destrukcji sporej części tego co na powierzchni.
  Z kamiennym jest tylko jedno pytanie- jak to wszystko zwinąć bez destrukcji ekonomii w kraju i społeczeństwa w regionach węglowych.

 7. @RE – sądzę, że kamienny będzie likwidowany stopniowo. Spółki są na giełdzie więc będą robić (i robią) redukcje zatrudnienia i najbardziej nieopłacalnych ścian wydobywczych. Ceny energii będą rosły – inwestycje w sieci są kosztowne, odprawy też kosztują. Pkt przemiany będzie zlikwidowanie odpowiedniej ilości górnictwa i odpowiednie przygotowanie sieci. Wtedy ruszy ostro odnawialna (forsa jest z podwyżek cen) i dorżną górnictwo. Tyle, że to będzie za 15-20 lat, a to już epoka. Dziś kupuje się spokój społeczny. A „ciekawe możliwości” – to będzie jak kupi się bankruta za bezcen, a za te naście lat sprzeda grubo powyżej wartości złomu (będzie pewnie run) w międzyczasie np inkasując jak piszesz. Nie sądzę żeby chciano eksploatować górnictwo perspektywicznie.

 8. Zarżnąć finansowo obecnych właścicieli, licytować eko-elektrownie wśród swoich, uchwalić wyższe dopłaty i pozwolić się swoim nachapać – tak będzie.

 9. korposzczur:

  prezentujesz scenariusz mega optymistyczny. Po pierwsze, w polskie sieci energetyczne jak narazie nikt nie pcha kasy bo….jak, po co i dlaczego? Elektrownie to jedno, ale sama siec to drugie. A ona rowniez jest przestarzala.

  Jakiekolwiek resztki przemyslu i czegokolwiek beda za te 15-20 lat nieistniejace, a sprawi to droga energia i blackouty. W takiej sytuacji pies z kulawa noga bedzie zainteresowany wsadzaniem pieniedzy w odnawialna generacje energii – trzeba miec nie po kolei w glowie, zeby robic to w kraju, ktory nie honoruje dlugoterminowych umow biznesowych. A to PiS wlasnie starannie zapewnil – zburzyl cale zaufanie do panstwa.
  I to jest wlasnie najwiekszy problem.

 10. @futrzak
  TERAZ to odkryłaś!?? Pod względem połączenia fanatyzmu i ignorancji pisowcy przebijają komune z jej „najlepszych” czasów. Komuniści rozumieli że nie można kogoś mianować np. hodowcą arabów, trzeba nim być! PiSowi najbliżej do chavezistow😈 i zostawią nam Wenezuelę. Będziemy w gorszej sytuacji niż w 1989!

 11. Jak pamiętam, od chwili przejęcia rządów w Polsce przez pisowców tzw wszechwiedzący karmili ludzi czarnowidztwem i straszyli. A dlaczego? Bo im koryto zabrano.
  @brysiu!
  Pewnie źle się Tobie żyje w Polsce, bo chcesz się cofnąć do lat osiemdziesiątych ub. wieku. Abyś się więcej jeszcze martwił dodam, że rewolucjoniści z pod znaku totalniactwa szykują nam interwencję zagraniczną.
  A Energetyka sobie poradzi. Nasi sąsiedzi z zachodu strasznie inwestują w sieci . Będziemy kupować od nich a elektrownie konwencjonalne pomału będą znikać razem z kopalniami.

 12. @bernt:

  „Nasi sąsiedzi z zachodu strasznie inwestują w sieci . Będziemy kupować od nich”

  I ty serio wierzysz w to, ze będą nam sprzedawać prąd za taką cenę, jak swoim konsumentom, a nie za maksymalną, którą mogą wyciągnąć od zdesperowanego kraju, który nie bedzie sam w stanie zapewnic sobie odpowiednich mocy wytwórczych?
  Co sklania cie do myslenia, ze wytwórca bedzie wolal zrezygnowac z dodatkowego zysku i sprzedawac taniej energie w Polsce, skoro moze to zrobic za znacznie, znacznie wyzsza cene?

 13. @bernt
  Nie opowiadasz o przyszłości tylko teraźniejszości. W Hamburgu stoi sobie kompletnie nowa elektrownia węglowa, gotowa do uruchomienia, ale nigdy nie podłączona do sieci. Na sprzedaż, cena 1 euro. Serio.
  A w Polsce praktycznie to samo jest i będzie budowane za kilkanaście miliardów złotych.
  To jest skala zaślepienia ideologicznego i bynajmniej nie jest to ideologicznie motywowane budowanie energetyki odnawialnej, tylko wręcz przeciwnie. Na dziś rozbudowa rzeczy związanych z węglem, a nawet ogólnie paliwami kopalnymi to jest dowód braku związku z rzeczywistością. I to jest właśnie główny zarzut do PiS, właściwie w każdej dziedzinie- motywacje ideologiczne zamiast racjonalnych.
  Dlatego nie ma żadnej dyskusji, nawet w rzeczach, które są naprawdę dość proste do pokazania w liczbach.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: