Posted by: futrzak | 29 June 2017

Urzędnicy psia ich mać…

Nastąpilo ponowne starcie z argentyńskim sposobem organizacji pracy. Otóż. Do skonczenia procesu rezydencji potrzebne nam jest zaświadczenie o niekaralności z Argentyny. Zaswiadczenie owo mozna uzyskac z biura Policia Federal znajdujacego sie w Buenos Aires. Nie chcielismy jechac (taka podroz oznacza moj urlop na 1-2 dni no i tania nie jest) wiec poszlismy do notariusza zeby wystawil pelnomocnictwo na nasza znajoma mieszkajaca na stale w Buenos. Znajoma pelnomocnictwo dostala, poszla do biura policji i…. odbiła się od ściany, bo do tego sa potrzebne odciski palców.

Do akcji ruszył Chłop. Byl juz tak z rok temu w ambasadzie Argentyny w Montevideo i został spławiony tj. powiedziano mu, ze nic sie nie da u nich zalatwic, a w ogole to oni nic nie wiedza i niech spada.
Zanim wybral się drugą razą zrobił solidny research po sieci. Znalazł na stronach ambasady Argentyny w Kanadzie (!!!) ze konsulat moze owszem pobrac odciski palcow na miejscu, a potem wyslac je do BA i ktos z upowaznieniem notarialnym moze je na miejscu w BA odebrac.

Ok. Szturm numer dwa na ambasadę argentyńską. Surprise surprise! Oczywiście powiedziano mu tak, jak za pierwszym razem – ze oni takich rzeczy nie robia i niech spada. Chłop jednak splawic sie nie dal i zaczal naciskac, ze w Internecie na stronie ambasady argentynskiej w Kanadzie wyczytal, ze pobieraja odciski palcow i prosze sprawdzic. Urzędnik poszedl sie kogos-tam zapytac i wrocił z kocią mordą oraz wiadomością ze faktycznie robia! A potem nie mogl sie nadziwic no dlaczego nie pojedziemy osobiscie, przeciez zdalnie ta operacja bedzie kosztowac 90USD od osoby! Ha Ha. Co i tak wychodzi taniej, niz nasza podróż tam i spowrotem*.

No.
A z rzeczy pozytywnych: dostaliśmy dziś rachunek za prund a tam na nim stoi, że w związku z dobrą sytuacją energetyczna kraju (przypominam, 99% energii elektrycznej pochodzi ze zrodel odnawialnych) na prąd w drugiej taryfie (powyzej zuzycia zeszlorocznego w tym samym miesiacu) będzie przez najbliższy rok zniżka 50%.
Tak to działa kiedy kluczowe gałęzie przemysłu są pod kontrolą firmy państwowej, a ta firma jest pod kontrolą społeczną.
UWAGA: to tak NIE działa kiedy firma energetyczna jest prywatna (Święty Zysk Udziałowców zeżre dowolną liczbę nadwyżek, a klienci sa od strzyżenia) lub kiedy jest państwowa, ale rząd i instytucje publiczne są skorumpowane tudzież na usługach tzw. lobbystów, a obywatele nie mają nic do powiedzenia.

* Podroz najtanszym nocnym promem, ktory kursuje na linii Colonia – Buenos Aires wyszlaby moze za porownywalne pieniadze, ale to jest cala noc, bo prom plynie baaaardzo wolno (kilka godzin) a potem trzeba sie jeszcze telepac kilka godzin autobusem z Colonii do Montevideo. Takze wychodzi cala noc nieprzespana w jedna strone, a potem cala noc nieprzespana w druga strone, co właściwie daje z koniecznosci 2 dni urlopu.


Responses

  1. *essentially :)

    reszta w pytę :)

  2. poprawione!

  3. Tylko z Argentyny ? Znaczy jedynie z kraju ostatniego pobytu czy też sprawdzają dalej ? W sensie ilości krajów lub np ostatnich 5 czy 10 lat ?

  4. korposzczur:
    nie tylko z Argentyny. Z kazdego kraju w ktorym przebywales dluzej, niz pol roku oraz z kraju urodzenia. W moim wypadku musze dostarczyc z Polski, USA oraz wlasnie Argentyny.
    Myslalam ze z USA bedzie najtrudniej, bo kazdy mi mowil, ze musze sie pofatygowac osobiscie na pobranie odciskow (co samo w sobie jest idiotyczne bo moje odciski pobierali chyba ze trzy razy, najpierw do wizy, potem do rezydencji a na koncu do obywatelstwa), a tu sie okazalo, ze biura interpolu urugwajskie idą na rękę i ze pobieraja a potem wysylaja w specjalnej kopercie do FBI w USA a ono potem odsyla do urzedu imigracyjnego.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: