Napisane przez: futrzak | 10 Maj 2017

Wieści z Mountain View

Na fejsie zalajkowałam sobie profil policji z Mountain View kilka lat temu i obserwuję, co się dzieje. Od jakiegoś czasu wzrasta przestępczość. Najpierw było kradzenie paczek sprzed drzwi, potem włamania do domów, z ktorych wlasciciele wyjechali na weekend. Ostatnio trafiło nawet znajomą – pod nieobecność jej i rodziny wybito szybę w drzwiach od tyłu patio, złodzieje ukradli sprzęty elektroniczne, bizuterie i gotówkę oraz zwandalizowali dom obrzygując wnętrza pianą z gaśnic.

Potem było coraz więcej napadów rabunkowych a to na sklep, a to na restaurację…
Dodam, że za czasów, kiedy tam mieszkałam, zwykli ludzie nie mieli nawet alarmów poinstalowanych w domach, bo po co.

No a wczoraj kumpel doniósł, że na parkingu za Mollys (ulubiony pub irlandzki wszystkich przyjaciół i znajomych) była strzelanina. Zaraz zjechało się dziesięc radiowozów policji, obstawili i zablokowali teren i ruszyli na poszukiwania. Nie znalezli nikogo potrzelonego, aczkolwiek łuski z jednej rundy amunicji (nieujawnionego kalibru) i owszem.

No i tak to.
Im większe rozwarstwienie społeczeństwa, tym większa przestępczość. W Mntv juz w zasadzie nie ma klasy średniej. Są ludzie bogaci, ktorych stac wynająć sobie nowe, ładne apartamenty za 4-5 tys dolarów miesięcznie i ci, którzy walczą o życie od pierwszego do pierwszego, podnajmując pokój od rodziny. Jest tez masowy exodus emerytów, którzy domy co prawda mają już splacone, ale z powodu wzrostu cen nieruchomości nie sa w stanie oplacac rocznych podatkow od nieruchomosci (ktore sa naliczane od rynkowej ceny usrednionej polrocznie). I tyle…

Reklamy

Responses

 1. Szanowna Pani używa niewłaściwie sformułowania „klasa średnia” – używa go do grupy, którą można by nazwać „klasą robotniczą”. Klasa średnia ma pieniądze, nieruchomości, domki na wsi i może ale nie musi pracować. Nie ma tytułów szlacheckich, pieniędzy dorobiła się przez kilka pokoleń pracy najemnej i prowadzenia biznesu. Taki Donald Trump.

  „Pracownicy o wysokich dochodach mogący sobie pozwolić na wynajęcie mieszkania w SV i oszczędzanie na wakacje czy samochód” to nie to samo co middle class.

 2. MK:
  szanowny pan doczyta sobie, kogo okresla sie mianem middle class w USA i okreslalo tym mianem przez dekady. Zacznijmy moze od slownika:

  the social group between the upper and working classes, including professional and business workers and their families.

  A teraz przejdzmy do wikipedii, gdzie opisane jest zjawisko, o ktorym wspomnialam w tej notce:
  https://en.wikipedia.org/wiki/American_middle_class#Middle-class_squeeze

 3. „Jest tez masowy exodus emerytów, którzy domy co prawda mają już splacone, ale z powodu wzrostu cen nieruchomości nie sa w stanie oplacac rocznych podatkow od nieruchomosci (ktore sa naliczane od rynkowej ceny usrednionej polrocznie).” Chciałbym mieć takie problemy…. sprzedać dom, kupić w tańszym regionie, podnieść sobie poziom życia. Przecież nie trzeba już dojeżdżać do pracy. A że straci się kontakt z przyjaciółmi? Pewnie tak, nie można mieć wszystkiego. Ale chyba najwięcej kontaktów się traci przechodząc po prostu na emeryturę. Na podatki gruntowe nie ma narzekać, właściwie stosowane hamują spekulacje nieruchomościami, a nie biznes, jak podatki dochodowe i VAT.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: