Napisane przez: futrzak | 26 kwietnia 2017

Amnestia podatkowa dla bogatych – teoria i praktyka

Teoria:

Trump planuje w ramach „reformy podatkowej” uchwalić jednorazową amnestię podatkową dla amerykańskich korporacji. Teoria głosi, że owa amnestia ściągnie do kraju biliony dolarów zaparkowane za granicą w rajach podatkowych oraz że te pieniądze zostaną zainwestowane w gospodarkę, utworzą miejsca pracy etc.

Praktyka:

W 2004 roku kongres USA uchwalił amnestię podatkową dla amerykanskich korporacji; po sprowadzeniu bilionów dolarów do kraju, pieniądze te miały zostać obłożone preferencyjnym, niskim podatkiem 5%.
Inwestycje, miejsca pracy, te sprawy.

Co się stało? Otóż korporacje wydały nadmiarową kasę na wykup własnych akcji aby zapłacić zawrotnie wysoką dywidendę udziałowcom i członkom rad nadzorczych.
Komisja senacka w 2011 roku ustaliła, że:

1. 15 najwiekszych korporacji (m. in. Pfizer, HP, IBM) dokonały masowych zwolnień ok. 20 000 ludzi oraz obcięły wydatki na badania
2. Skarb państwa stracił bezpowrotnie 3.3 miliardy dolarów w przeciągu 10 lat
3. Po amnestii podatkowej korporacje zaparkowaly jeszcze więcej nieopdatkowanego profitu w rajach podatkowych dochodząc do wniosku, że prędzej czy poźniej będzie następna amnestia.

No. To by było na tyle w temacie fałszywej teorii „skapywania bogactwa”.

Reklamy

Responses

 1. Trzymają te pieniądze w poduszce, czy jednak wydają na różne przyjemności np. na pobyt w hotelu za 6000$ / dobę, gdzie większa część tej sumy to koszty pracowników? Nie znam wielu milionerów, ale żaden z nich nie chowa pieniędzy w skarpecie.

 2. Łukasz:
  Po pierwsze.
  Te pieniadze – co pokazala recesja 2007 roku USA – sa glownie ładowane w instrumenty pochodne majace rating AAA. W ten sposob zostala napompowana bania na gieldzie a potem nastapil spektakularny krach, w wyniku ktorego miliony Amerykanow stracily domy i oszczednosci zycia, a banki dostaly miliardowe dofinansowanie z pieniedzy podatnikow.

  Po drugie.
  Nawet jesli zalozymy, ze te pieniadze sa wydawane – wezmy pod uwage realia Polski, będzie latwiej. Ile jest w Polsce hoteli gdzie doba kosztuje od tysiaca dolarów wzwyz? Czy wszyscy super bogaci mieszkaja non-stop w takich hotelach zapewniajac im oblozenie chociazby 80% w przeciagu calego roku, a same hotele sa w kazdym miescie powiatowym i odprowadzaja podatek lokalny pozwalajacy na utrzymanie szkol, przychodni i ulic?

  Ile w Polsce jest osob, ktore jest stac na wlasny helikopter, jacht czy maybacha? Gdzie te dobra zostaly wyprodukowane? Ile taki Kulczyk ma tych helikopterow, domow czy jachtow? setki tysiecy? Co miesiac se kupuje nowy?

  Relacje popytu do podazy znasz, prawda? Jakiej wielkosci popyt, a co za tym ile fabryk beda w stanie wygenerowac potrzeby 0.01 procenta spoleczenstwa versus 90% spoleczesntwa? Ile ludzi zatrudniaja fabryki produkujace maybachy czy ferrari, ile samochodow rocznie schodzi tam z tasmy? (nie mowiac juz o tym, gdzie sa produkowane). Ile samochodow rocznie produkuja fabryki WV czy toyoty?
  Jaki jest volume sprzedazy w Polsce ziemniakow, mleka czy zwyklej kielbasy versus kawioru i veuve clicquot?
  Gdzie ten kawior i szampan sa produkowane? W Polsce? Gdzie sa sprzedawane? W lokalnym warzywniaku czy moze na luksusowym stoisku zachodniej sieci supermarketow typu Geant? Jaki procent sprzedazy Geanta stanowia produkty luksusowe? Czy Geant placi uczciwie podatki w Polsce?

 3. Realia Polski:

  Lokalni bogacze w mojej okolicy mają helikoptery (po jednym). Ich dzieci są członkami rad nadzorczych we wszystkich stworzonych przez rodziców firmach (skapywanie bogactwa w pierwszej linii), żony/mężowie dzieci również nie narzekają (przepychanie bogactwa w bok), wnuki też biedy nie powinny zaznać (skapuje nadal), itd..

  Z rzeczy naprawdę fajnych, które widać, to kupują stare pałace i zamczyska, remontują je i otwierają w nich drogie hotele. Tak jak piszesz – zbyt wielu bogaczy w PL nie ma. Z punktu widzenia takiej Polski, to znacznie lepszym rozwiązaniem (w opinii mieszkańca gminy z bogaczami) pozostawienie pieniędzy w ich rękach, niż opodatkowywanie i leczenie na to, że rząd przyśle jakiś grant.

  Czasami szczęka mi opada, gdy widzę jak dobrą robotę robią dla lokalnej społeczności. Jest tu biznesmen, który dorobił się na słonych przekąskach. Zyski inwestuje w branże hotelową. Wykupił w sąsiedniej wsi kilkanaście hektarów, zrobił staw, park, ścieżki rowerowe (wszystko dostępne dla osób postronnych za free). – można powiedzieć, że stworzył Central Park w Osieku. Przez lata w tej wsi władza lokalna nie zrobiła tyle na rzecz poprawy jakości życia, co ten gość.

  Jak najwięcej zostawiać w kieszeniach ludzi. Jak najmniej podatków.

 4. Kontrprzykład: największy lokalny posiadacz nieruchomości w moim rodzinnym uzdrowisku. Zatrudnienie pracowników- umowy zlecenia a jak zmieniono przepisy o pracę. Stawka- najlepiej minimalna (na plus- płaci w terminie!) Budynki- oszczędnie i bez remontów chyba, że pojawia się zagrożenie lub wymóg przepisów. Inwestycje? Brak. Wygląd budynków? Żenada. Czystość? Żenada. Poprawa infrastruktury? Auta korzystają z infrastruktury publicznej bez grosza inwestycji ze strony właściciela. Do diaska- jeden z budynków jest w stanie nieukończonym od 25 lat! Ale anecdatą to można się przerzucać w nieskończoność (kolejni najwięksi po nim są tylko trochę bardziej ogarnięci- czasami jest czysto). Ale to tylko anecdata.

  W idei skapywania chodzi o skapywanie bogactwa na innych niż członków najbliższej rodziny.

 5. Łukasz:
  Anecdata nie jest zadnym kontrargumentem dla konkretnych danych zbieranych w skali kraju. A te są takie, jak przytoczylam w notce.

 6. Chyba cięzko znależć teraz kraj rozwinięty bez bani na nieruchomościach, vide Australia, Nowa Zelandia, Szwajcaria.

 7. kwestia jej rozmiaru oraz zalewarowania, co ma znaczenie przy flaczeniu. Bo jak w NZ bania peknie, to powiedzmy sobie, ze nie bedzie miala takiej sily razenia jak ta z USA.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: