Napisane przez: futrzak | 22 marca 2017

Katotaliban….

…czyli jak to się robi w Texasie.

Otóż teksańscy republikanie wprowadzili na wokandę ustawę w myśl której lekarze będą mogli bezkarnie okłamywać pacjentów.

Szokujące, nie?

Jak już się pewnie niektórzy domyślili, nie chodzi jednakże o wszystkich pacjentów i nie we wszystkich sytuacjach. Są bowiem równi i równiejsi. Lekarze będą mogli bowiem bezkarnie okłamywać pacjentów w temacie diagnozy tylko w jednym wypadku: gdy diagnoza dotyczy płodu.

Oczywiście, nikt tutaj takich szokujących słow jak bezkarne okłamywanie pacjenta nie uzywa, o nie. Bo wicie rozumicie, ustawa TYLKO:

prevent parents from suing their care provider if their baby is born with a disability, even if their doctor discovered the condition when the woman was pregnant and failed to inform her.

Czyli ustawa dotyczy tego, ze rodzice nie będą mogli pozwać ubezpieczyciela wtedy, jesli lekarz celowo nie poinformował o wadach płodu, które odkrył podczas badania.

No.
Teraz czekamy jeszcze na ustawę, która całkowicie zdelegalizuje aborcję – oczywiście nie wprost, o nie – oraz taka, która będzie karać za „nieuzasadnione poronienia”. Bo rolą kobiety jak wiadomo jest być macicą, macica nie ma nic do powiedzenia, zgodnie ze słowami jednego z ojców kościoła (kto zgadnie, którego?):

Niech rodzą w bólu, a jak któraś umrze, to od tego są.

Reklamy

Responses

 1. W USA wychodzisz z poradni i dostajesz diagnozę na piśmie?

  „Płód rozwija się prawidłowo/nieprawidłowo”
  data / podpis lekarza.

  ?

 2. W USA masz prawo, które reguluje twoje prawa jako pacjenta, w tym:

  Whether requesting your personal medical records from a doctor’s office or a hospital, in Hawaii or Ohio, the federal law known as HIPAA applies. HIPAA entitles every person the right to access his or her medical records, receive copies of them, and request amendments to them.

  Szpitale i inne instytucje maja swoje regulacje tutaj, tj. najczesciej musisz wypelnic formularz i sie zindentyfikowac – chodzi o to, ze nie wolno im udostepnic twojego healt record osobom nieautoryzowanym, wiec musza zindentyfikowac, ze ty to ty.

  Lekarze maja obowiazek wypelniania, a instytucje odpowiednio dlugiego archiwizowania healt records, zas lekarz w ramach przysiegi lekarskiej i kodeksu etyki lekarskiejjest zobowiazany udzielac pacjentowi prawdziwych informacji na temat jego stanu.

  Jest tez pojecie informed consent tj. ze pacjent musi wyrazic zgode na podjecie jakiegokolwiek dzialania medycznego, a to musi byc po zapoznaniu pacjenta ze wszystkimi ustaleniami diagnostycznymi/mozliwosciami etc. oraz pacjent musi byc w pelni swiadomy.

 3. Wszelkie oszukiwanie pacjentów dla ich „dobra” powinno być karane.

 4. Google nie znajdują, kto z ojców kościoła tak powiedział/napisał?

 5. karroryfer:
  owszem, i w zasadzie tak bylo. Do czasu tej ustawy :-/

  Wojtek:
  a jak myslisz? Dodam, ze cytat celowo jest tak zrobiony, zeby nie był łatwo googlowany….

 6. Ten cytat to nie przypadkiem z Lutra?

  Cos w ten desen znalazlem:

  „If woman get tired and die of bearing, there is no harm in that; let them die, so long as they bear; they are made for that”

  http://beggarsallreformation.blogspot.de/2010/04/luther-if-women-wear-themselves-out-in.html

 7. Ale jeżeli to miałaś na myśli, to tłumaczenie pozostawia sporo do życzenia i jest kompletnie z kontekstu wyjęte => Ergo manipulacyjne.

 8. Prezydent Trump wraca do korzeni chrześcijańskich!

 9. zdolna do prokreacji:

  a co ma Trump do ustawy, ktora sobie uchwalili republikanie w Texasie?
  Przypominam, ze USA to panstwo federalne, a poszczegolne stany maja dosc duzy zakres swobody. Juz za Obamy w Texasie zaczeto sobie rozne dziwne rzeczy uchwalac, zreszta to jeden z najbardziej konserwatywnych stanow w USA (poza moze bąblem San Antonio i czescia Huston).

 10. Patrząc na lecznictwo w PL to nie trzeba ustawy. Byłem kilkukrotnie operowany i miałem dość mgliste pojęcie o pewnych rzeczach. Wyszło po czasie. A jak pacjent zaczyna swoje teorie/domysły wykładać dostaje pytanie: kto tu jest lekarzem ? :):):)

 11. Przepraszam, Marcin Luter jest akurat „ojcem” tych „kościołów”, które przeciw aborcji nie protestują. W połączeniu z „kato” w tytule nosi to pewne znamiona manipulacji…

 12. Wojtek inzynier:

  Ten cytat był pułapką :)
  Oczywiście, ze najlatwiej wrzucic w google i bum – jest.
  Ale to nie byl doslowny cytat, oraz in fact nie powiedzial tego zaden ojciec kosciola, chociaz poglady zaprawde mieli dokladnie takie. Bylam po prostu ciekawa z kim sie to czytelnikom skojarzy, bo rozrzut opinii na rolę kobiety w chrześcijaństwie poprzez wieki byl… no niewielki.

  „Jesli one nawet mecza sie brzemiennoscia i w koncu umra z tego – nie zaszkodzi to, niech donosza do smierci, po to sa” — to powiedzial Luter.
  Ale i przed nim i po nim tuzy koscioła poglądy mialy takie same:

  sw. Tomasz z Akwinu:
  „Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych”
  „Kobiety są błędem natury… z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu… są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny… Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego jest mężczyzna”

  sw. Augustyn:
  „Nie wiem, do jakiej pomocy mężczyźnie została stworzona kobieta, jeśli wykluczymy cel prokreacji. Dlaczego mimo to cel ten się wyklucza, nie rozumiem. Jeśli kobieta nie została dana mężczyźnie do pomocy w rodzeniu dzieci, w takim razie do czego?”

  We współczesnym KK nie uzywa sie juz takiego języka wprost, ale jesli okresli sie aborcje (liczona od procesu zaplodnienia) jako:
  Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. Sobór Watykański II określa je wraz z dzieciobójstwem jako „okropne przestępstwa

  no to wtedy juz logicznym jest, ze wszystkie chwyty dozwolone byleby nie „popelnic okropnego przestepstwa”. I oczywiscie kobiete nalezy tez uchronic od popelnienia grzechu smiertelnego i przestepstwa, tj. zmusic do urodzenia za wszelka cene. Bo wszystko jest wolą Boga, i jesli ona przy porodzie umrze, to widocznie Bog tak chcial, a normalny katolik nie powinien sie rzucac, bo dwie duszyczki poszly prosto do nieba i bedą zyc w wiecznej szczesliwosci.

 13. @Futrzak:
  Tyle, że z tym cytatem z Lutra, to:
  1. Jest nie do końca poprawnie przetłumaczony (aż znalazłem oryginał: strona 301 http://archive.org/download/pt2werkekritisch10luthuoft/pt2werkekritisch10luthuoft.pdf)
  2. Jest kompletnie wyrwany z kontekstu. Tu jest sensowne podsumowanie wypowiedzi Lutra:
  „(…) Conclusion
  In context, the quote says something quite different than what Grisar and Maritian suggest. One can chastise Luther for his archaic medieval medical view that those who are chaste are sickly, while those who are married and producing children are healthy, but to make Luther into a woman-hater or that Luther didn’t take pain in child bearing seriously is simply absurd, and not supported by the context.
  (…)
  He also tried to comfort bereaved husbands at times, where a wife died in child birth. At least she died doing what her calling and station required of her. She was within God’s will and her vocation.
  This was to be a consolation.
  (…) ”

  Nieprawidłowo tłumacząc, wyciągając ten cytat z kontekstu jego wypowiedzi i wkładając go w kontekst dzisiejszych wartości po prostu uprawiasz tanią i kłamliwą manipulację. Nic innego.

 14. Obok ewolucji biologicznej, zachodzi także ewolucja postaw i wartości społecznych. Nie jest to proces szybki i raczej cały czas oparty na prawie naturalnym. Przykrość, ból, utrata zdrowia i życia – przed tym mają człowieka chronić przykazania we wszystkich religiach. Na pewno w wielkich monoteizmach.

  Księgi jedno, życie społeczne drugie. Biblia od dawna nie nadąża za rzeczywistością społeczną. Koran, bardziej postępowy od Biblii (napisany prawie 1000 lat później od Nowego Testamentu), dla niektórych społeczności jest wciąż niedościgłym wzorem.

  Chcesz współczesnej nauki Kościoła – spójrz do Encyklik papieskich. Na początek polecam Fides et Ratio (wiara i rozum) – pierwsze strony. Lutra i Ojców Kościoła zostaw tam gdzie ich miejsce. W średniowieczu (mentalnym).
  Poczytaj chociażby Życińskiego, Hellera – nie będzie to stratą czasu, a wtedy dotrze do Ciebie kim są ludzie tworzący ten hierarchiczny kościół i jak szerokie horyzonty myślowe posiadają i wcale za to nie są paleni na stosie, ani choćby sekowani, a wręcz przeciwnie – pozwala im się wykładać na katolickich uczelniach.

  Dziś nikt nie śmieje się z ‚durnych’ alchemików, albo filozofów przyrody, mimo, że ich poglądy były dziecięco naiwne.
  Tylko idioci będą śmiali się z nieporadności małego dziecka, rozsądny dorosły w obesranym maluchu dostrzeże przyszłego wielkiego człowieka, być może wspaniałego. Być może mądrzejszego od siebie.

  W ogóle jest coś symptomatycznego w tych całych -izmach. Najgłośniej krzyczą o opresyjności kościoła ci, których nie interesuje Bóg, ani uczestnictwo we wspólnocie. Nie wierzysz – nie musisz. Chrześcijaństwo zostawia przestrzeń dla tych, którzy nie czują potrzeby albo nie chcą. Można sobie żyć obok po prostu. Jak jest w innych religiach? Może temu się przyjrzysz? Można tam ot tak po prostu, żyć sobie obok wspólnoty religijnej? I bluźnić?
  Europa pod tym względem jest fantastyczna. Ani Protestantyzm, ani Katolicyzm ani najbardziej bliskie oryginałowi Prawosławie (w tłumaczeniu -proste słowa) nie wywierają na mnie żadnej presji. A żyłem w krajach, gdzie te religie dominowały.

  Chętnie poznałbym Twoje zdanie na temat religijności w Ameryce. (W tamtym tyglu jest chyba wszystko).

 15. @McDoman: Ktorych „Życińskiego, Hellera” miales na mysli, chetnie poszukam… Dzieki!

 16. McDoman:

  Najgłośniej krzyczą o opresyjności kościoła ci, których nie interesuje Bóg

  Oczywiscie. Podaj mi choc jeden powod dla ktorego niewierzący maja sie podporządkowac jakims chorym wizjom snutym przez chore religie? A to jest wlasnie sytuacja opisana w notce. I panujaca obecnie w Polsce.

  Jakby kosciol nie wpieprzal sie w polityke i nie usilowal narzucac prawa wynikajacego ze swojej religii WSZYSTKIM, to nikt by nie mowil o jego opresyjnosci.

 17. @futrzak
  To wpieprzanie się jest dyskusyjne, bo gdyby tylko księża chcieli, to wzięliby w PL całą władzę startując w wyborach samorządowych. Jest mnóstwo księży, którzy robią „dobra robotę”, zwłaszcza na prowincji i na tle różnych politykierów wypadają po prostu świetnie. Gdyby tylko zechcieli, to niejeden byłby sołtysem/wójtem (rzadziej burmistrzem, czy prezydentem), radnym. Co się okazało, ograniczenie w kandydowaniu na takie funkcje to nie ustawa państowowa, tylko wewnętrzny „regulamin” kościoła w Polsce.

 18. Łukasz:

  Ale ja nie mowie o tym, co-by-ksieza-zrobili-jakby-chcieli tylko o tym, JAK JEST.
  A jest tak, ze dyrektor panstwowego szpitala okłamuje pacjentki, zmusza je do urodzenia martwych i zdeformowanych plodów, odmawia wykonania legalnej aborcji nie wskazując miejsca, które je wykonuje.

  Łamie kodeks etyki lekarskiej i łamie prawo, zasłania się tzw. „klauzulą sumienia” i pozostaje bezkarny oraz ma pelne poparcie KK w Polsce.

  To jest narzucanie zasad swojej gównianej religii wszystkim pacjentkom.
  Albo:
  ginekolog zatrudniony w ramach NFZ, który odmawia wypisania recepty na srodki antykoncepcyjne zasłaniajac sie „klauzula sumienia”.

  Gdyby ci wszyscy fanatyczni lekarze, co maja takie „klauzule sumienia” niezbywalne, praktykowali w swoich prywatnych klinikach i gabinetach, to nie byloby problemu. Ale oni siedzą w panstwowych placówkach obslugujacych NIE TYLKO katolickie pacjentki oraz są opłacani z pieniedzy WSZYSTKICH podatnikow w panstwie, ktore (teoretycznie) ma w konstytucję wpisany rozdzial kosciola od panstwa.

  Czy teraz rozumiesz juz, o co chodzi?

 19. Oczywiście. Jedynie pocieszam się, że mogłoby być gorzej :)
  Samoograniczenie wpływu na władzę w PL też jest faktem.

  „nie wskazując miejsca, które je wykonuje”
  Jak do mnie dzwoni klient z pytaniem o jakąś usługę (transportową), której nasza nie wykonujemy, to też nie jestem w stanie wskazać mu kogoś kto ją wykonuje. Nie ma wykazu lekarzy wykonujących aborcję. Chyba, że w google, ale lekarze nie traktują googla jako źródła.

 20. Łukasz:

  Ale co to ma do rzeczy?
  Lekarz, ktory odmawia wykonania legalnej aborcji w panstwowej placowce motywujac to „klauzula sumienia” ma OBOWIAZEK wskazac placówkę i lekarza, która zabieg wykona. Takie jest PRAWO.

  Nie porownuj wiec sytuacji firmy zajmujacej sie transportem z ginekologiem, to zupelnie inna sytuacja.

 21. PawełW: zapoznałem się z takimi pozycjami: Życiński – ‚Struktura rewolucji metanukowej’, ‚Świat matematyki i jej materialnych cieni’, Heller – ‚Elementy mechaniki kwantowej dla filozofów’, ‚Elementy filozofii przyrody’, ‚Drogami ludzi myślących’ (audiobook).

  Futrzak: to jest bardzo dobre, że lekarz ma prawo odmówić aborcji. Chyba nie marzy Ci się zamordyzm i totalitaryzm, ale w drugą stronę? Według mnie problem tkwi w systemie. Gdyby ‚system ochrony zdrowia’ wiedział, kto wykonuje aborcję, nie trzeba by było zwalać odpowiedzialności na pojedynczego lekarza. To specjalnie zastawiona pułapka! Urzędowy termin odpowiedzi, cały czas zarodek się w tym czasie rozwija…ciąża staje się coraz bardziej zaawansowana. Można byłoby to szybko rozwiązać, gdyby tylko taka była wola polityczna. Nawet bez zmiany ustawy o aborcji. Baza danych w kasie chorych, lista lekarzy i placówek, którzy traktują zabieg jak procedurę medyczną i jeszcze tego samego dnia można by było ustalić termin.

  Kilka lat temu aborcja na Węgrzech kosztowała 17zł. Na życzenie, nawet dla nastolatek. Podobnie antykoncepcja na życzenie, bez udziału rodziców. Podziemie aborcyjne tam nie istnieje bo nie ma ekstra premii za ryzyko – jasna sprawa.

 22. McDoman

  to jest bardzo dobre, że lekarz ma prawo odmówić aborcji

  Oh czyzby? Wyobraz więc sobie, ze karetka przywozi cie do szpitala z wypadku – akurat tak sie zlozylo, ze wypadek gdzies w srodku Polski i wioza do najblizszego szpitala a tam…ordynator odmawia wykonania transfuzji ze wzgledu na kauzule sumienia. No bo jego wiara mu nie pozwala! I umierasz.
  To bardzo dobre, prawda?

  Tak, takie przypadki – SMIERCI – zdarzaly sie w wypadku kobiet, ktorym odmowiono aborcji. Poczytaj sobie:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_Savita_Halappanavar

  To tez bylo bardzo dobre, prawda? Pozwolic umrzec kobiecie w imie swojego „sumienia”. Sama dobroc, aniolki machaja, pienia anielskie jej spiewaja. Ciekawe, czy jakby to byla twoja zona albo corka to tez bys sie potulnie zgodzil, zeby umarla z takiego powodu?

  Można byłoby to szybko rozwiązać, gdyby tylko taka była wola polityczna. Nawet bez zmiany ustawy o aborcji.

  Sluchaj, czy ty swiadomie klamiesz, czy wypowiadasz sie o temacie, o ktorym nie masz zielonego pojecia? W tym wątku pisalam w komentarzu, ze jest prawny NAKAZ obowiazujacy lekarza, ktory odmawia wykonania aborcji zgodnej z prawem – otoz jest nakaz, ze on musi wskazac placowke, w ktorej sie takie aborcje wykonuje. I Chazan tego z pelna swiadomoscia nie zrobil. Teraz w nagrode bedzie oracowywal standardy opieki okoloporodowej :-/

  Tak to wyglada w katotalibanie, ktorym jest Polska. A jak to rozwiazano w UK, gdzie tez zaczely sie zdarzac przypadki „klauzuli sumienia”? Ano bardzo prosto. Lekarz wybierajacy na studiach specjalizacje ob-gyn musi podpisac oswiadczenie, ze bedzie wykonywal wszystkie zabiegi i procedury medyczne zgodnie z obowiazujacym prawem. W razie gdy odmowi – natychmiastowe zwolenienie.

  I bardzo dobrze, bo przeciez nie ma przymusu bycia ginekologiem. Masz takie wrazliwe sumienie to sobie wybierz inna specjalizacje – jest ich multum. Jakos w wypadku muzulmanow, ktorzy (byly takie przypadki w UK) odmawiali sprzedazy alkoholu będąc zatrudnieni w supermarketach Polacy nie mieli problemu z odpowiedzia „jak im sie nie podoba niech tam nie pracuja”.

  A tu co? Wielki wsciek, wrzask i demonstracje, jak sie chce wymagac tego samego od swietych-krow-ginekologow? Przeszkadza ci sumienie to nikt cie nie zmusza do pracy w panstwowe placowce. Otwoz sobie wlasna prywatna praktyke i lecz krwotok przy poronieniu modlitwa, nieplodnosc naprotechnologia. Jaki problem?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: