Napisane przez: futrzak | 8 marca 2017

Czy wolno mówić, że król jest nagi?

Dziennikarz Washington Post skrytykował Sandersa za „obniżanie poziomu politycznego dyskursu” oraz że senatorowi *nie wypada* odnosić się w taki bez szacunku sposób do urzędującego prezydenta. Wszystko dlatego, że Sanders otwarcie mówi, że Trump jest kłamcą (liar).

Sanders odpowiedział w sposób uczciwy, zarazem poruszając szalenie ważną kwestię, mianowicie:

Co senator, czy też jakikolwiek obywatel USA powinien robić, jeśli prezydent jest kłamcą? Czy ignorowanie rzeczywistości jest korzystne dla amerykańskiego społeczeństwa? Czy pogarszamy i tak złą sytuację przez okazywanie braku szacunku prezydentowi Stanów Zjednoczonych? A może jesteśmy zobligowani do tego, żeby mówić, iż jest on kłamcą po to, żeby obronić pozycję USA na świecie i zaufanie do naszych instytucji?
Stany Zjednoczone nie będą szanowane ani też traktowane poważnie, jeśli Trump będzie kontynuował bezwstydne kłamstwa. Jesteśmy najbogatszym i najsilniejszym państwem na Ziemi. Jeżeli mamy prezydenta, który nie jest traktowany poważnie na arenie międzynarodowej z powodu swoich rażących kłamstw, to międzynarodowa pozycja kraju na tym ucierpi. [..]

Jak mamy poradzić sobie z prezydentem, którego wypowiedzi odbijają się na całym kraju i świecie, a nie są oparte na faktach i dowodach? Jaki jest właściwy sposób odpowiedzi na taką sytuację? A jeśli media i przywódcy polityczni odmówią nazywania kłamstw kłamstwami, czy będą oni winni wprowadzania w błąd opinii publicznej?

To są absolutnie kluczowe pytania, a sposoób odpowiedzi na nie wyznaczy charakter i ustrój państwa. W demokracji to naród jest suwerenem, a jakikolwiek urzędnik państwowy (jest nim prezydent) reprezentuje naród i jego interesy. Jeśli zaczyna swoj naród i panstwo kompromitować lub robić ze swojego urzędu kabaret, powinien być usunięty ze stanowiska, a o jego nieudolności i błazenadzie nalezy glośno mówić.
Jeśli przyjmiemy jednak, że państwo jest prywatnym folwarkiem wodza (obojętnie czy będzie to dyktatura, monarchia czy ustrój faszystowski) – to wtedy oczywiście krytyka wodza staje się rzeczą niepożądaną, a nawet karalną.
Odpowiedź na te pytania jest więc szalenie ważna, to podstawa i zarazem punkt zwrotny, w jakim znalazła się Ameryka dziś. THIS, a nie jakieś tam miaukotania o free speach, poprawkach do konstytucji i podobnych.

zrodlo

Reklamy

Responses

 1. Prezydent Trump zostal wykastrowany .Takiego wlasnie „njusa ” przed chwila przeczytalem- z duzym rozbawieniem .Bo zachowywal sie arogancko i zamiast skoncentrowac sie na swojej codziennej robocie,stale probowal uwodzic sasiadki i wszelakie pannienki.Stal sie po prostu nie do zniesienia dla wszystkich wspolpracownikow i w konsekwencji ,rozstal sie ze swoimi klejnotami. Gwoli wyjasnienia chodzi o mlodego dwuletniego konia wyscigowego-poprzednio ogiera ,teraz juz walacha , w treningu w Afryce Poludniowej.A wiadomosc podal Galoponline.de.Pozdrawiam

 2. Youtube: dociekań prawdy w zależności od cywilizacji. Maciej Węgrzyn. I nie będzie już wątpliwości. Pozdrowienia z wiosennej W-wy.

 3. Nie za bardzo interesuje się polityką, ale news mnie zaciekawił. W czym to nowy prezydent USA kłamie? A w ogóle po co nam Polakom podniecać się władcami imperium amerykańskiego – przecież nie mamy żadnego wpływu na to.

 4. SGołdas:
  Polacy nie maja zadnego wplywu na pogode, a jednak codziennie kazdy ogląda prognozy. Jak myslisz, dlaczego?

 5. Odpowiedz na pytanie: na czym polegało kłamstwo tego polityka? Po prostu ciekaw jestem, o co chodzi.
  Prognozy pogody oglądają, ale co z nimi mają wspólnego politycy amerykańscy?

 6. SGołdas:
  otoz napisales, ze po co Polakom interesowac sie wladcami imperium amerykanskiego, skoro nie maja na nich wplywu. To analogiczne pytanie – myslalam ze sam na to wpadniesz, ale widze ze trzeba łopatologicznie. To tak jak z prognoza pogody. Polacy nie maja wplywu na pogode, ale prognoza sie interesuja. Bo widzisz, z tego, ze na cos nie masz wplywu nie wynika, ze to cos nie ma wplywu na ciebie. I tak samo jest jest z tym, co sie dzieje w USA. Obywatele polscy nie wybieraja prezydenta USA, za to decyzje tegoz prezydenta maja wplyw na zycie obywateli polskich.

  Jesli chodzi o liste kłamstw Trumpa, tutaj sobie zobacz:
  https://thinkprogress.org/watch-19-lies-the-trump-administration-told-this-week-eb6af2988bf7#.vh2bl02bg

  kazdego dnia przybywaja nowe.

 7. Z pamięci mogę przytoczyć trzech prezydentów, którzy kłamali: Nixon ‚nie podsłuchiwał’, Clinton ‚nie miał relacji seksualnych z tą kobietą’, Bush młodszy ‚znalazł broń masowego rażenia w Iraku’. Jeden z nich zrezygnował z funkcji, drugi po nieudanej próbie impeachmentu spokojnie dociągnął do końca kadencji, trzeci został ponownie wybrany. Więc: wolno im to wygarnąć – ale efekty mają tendencję malejącą. Nie widzę powodów, dla których ten trend miałby się odwrócić akurat teraz.

 8. Migrant Worker:
  co rozumiesz przez „efekty maja tendencje malejaca”?

 9. Futrzaku, popatrz:

  Nixon sam ustąpił, jak stało się jasne że zostanie podjęta próba impeachmentu.
  Clinton będąc w podobnej sytuacji nie ustąpił.
  Busha nikt nawet nie próbował impeachować.
  Trump – jeśli przyjąć że Sanders mówi prawdę, to swoją karierę polityczną od początku budował na kłamstwach i przyniosło mu to sukces.

  Więc trend jest bardzo wyraźny – kłamstwo prezydentom coraz mniej szkodzi.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: