Napisane przez: futrzak | 8 stycznia 2017

Dlaczego spalanie paliw kopalnych emituje CO2?

Tak, wiem, każdy kto chociaż trochę uważał na lekcjach chemii i fizyki wzruszy ramionami i odpowie mniej-więcej tak: bo dwutlenek węgla jest produktem reakcji spalania.
Tyle, że taka opowiedź nie wyjaśnia, dlaczego dwutlenek węgla jest produktem reakcji spalania.

Tymczasem odpowiedź jest bardzo prosta, chociaż wielu osobom może się wydać absurdalna:

spalanie jest odwrotnością fotosyntezy.

Roślina podczas wzrostu produkuje swoje własne pożywienie w procesie fotosyntezy. To dość skomplikowany proces, ale maksymalnie go upraszczając można powiedzieć, że roślina pobiera z atmosfery CO2 oraz absorbuje energię świetlną z promieniowania słonecznego, aby następnie rozbić cząsteczkę dwutlenku węgla na węgiel i tlen. Węgiel jest przez roślinę zatrzymywany, natomiast tlen jest odpadem i z powrotem jest oddawany do atmosfery. Energia promienowania słonecznego zostaje przez roślinę zamieniona na energię chemiczną, która następnie może być zużytkowana.
Znów – w wielkim uproszczeniu – kawał drewna to nic innego, jak blok węgla oraz zmagazynowanej energii chemicznej.

Podczas spalania kawałka drewna następuje odwrócenie procesu syntezy. W normalnych warunkach tlen z atmosfery po prostu „odbija się” od cząsteczek węgla znajdujących się w drewnie. Natomiast w momencie gdy cząsteczki tlenu zaczynają poruszać się wystarczająco szybko, łączą się znowu z węglem i powstaje CO2. Owo połączenie uwalnia zgromadzona energię chemiczną i wzbudza znajdujące sie nieopodal molekuły tlenu, które znów łączą się z węglem uwalniając więcej energii aż w końcu następuje reakcja łańcuchowa i bum – kawał drewna zaczyna się palić.

Podsumowując: zjawisko spalania drewna jest procesem, w którym węgiel zawarty w drewnie łączy się z tlenem atmosferycznym i ulatuje w powietrze pod postacią dwutlenku węgla.

żródło.
W ogóle polecam przeczytanie całości tekstu z podanego linka – jest świetnym wyjaśnieniem wielu rzeczy i procesów które niby znamy ze szkoły, ale nikt wcześniej nie zadał sobie trudu, aby je dogłębnie wytłumaczyć.

Reklamy

Responses

 1. W tematyce „około” polecam wykład prof. Weinera:

  W zasadzie cały wykład to wstęp, a rozwinięcie tezy to sama końcówka, ale warto wysłuchać.

 2. To wracając do podstaw – warto uświadomić sobie że spalanie gazu ziemnego powoduje taką samą ( co do zasady ) emisję CO2 jak spalanie węgla itp. Całe „ekologoczna” walka z weglem kamiennym dotyczy jedynie faktu że spalanie gazu i ropy łatwiej kontrolować. Jednak spalanie węgla też daje się dość dobrze kontrolować – tyle że w dużych instalacjach – elektrowni lub jeszcze bardziej efektywnej energetycznie elektrociepłowni !

  Opalania gazem ziemnym wcale nie trzeba szczególnie propagować – tam gdzie on jest dostępny to praktycznie wszyscy ( poza wymierającymi niereformowalnymi ) go używają.

  Chodzi jednak właśnie o to że na sporym oszarze kraju jest on niedostepny !
  I choć warto rozszerzać tą sieć ( w miejscach o średniej i dużej gęstości zaludnienia ) to na pewno nie da się zrobić tego w całym kraju !
  Albo inaczej – znacznei bardziej ekologiczne będzie ogrzewanie elektryczne ( piece akumulacyjne a wkrótce powerbanki Tesla !) z wykorzystaniem nadwyżek energi wiatrowo – fotowoltanicznej a w okresach jej niedostatków także elektronwni węglowych !

 3. nikt:
  czy moglbys rozwinac tę tezę? Nie trafie podcastow, video i innych, co nie maja transkryptu, a to ma ponad 40 minut.

 4. karroryfer:

  Całe „ekologoczna” walka z weglem kamiennym dotyczy jedynie faktu że spalanie gazu i ropy łatwiej kontrolować

  No nie do konca. Węgiel jest najmniej wydajnym energetycznie z tych trzech, spalanie gazu emituje polowe (moze troche wiecej) CO2 – jesli przeliczymy na ilosc uzyskanej energii elektrycznej. Spalanie węgla na dodatek generuje sporo innych zanieczyszczen – ktore co prawda moznaby wyeliminowac za pomoca filtrow, ale nie kazda elektrownia je stosuje, a co dopiero ludzie w domach.

  Pewnie, ze najbardziej ekologicznym jest ogrzewanie energia elektryczna z OZE, ale w Polsce przy takich regulacjach prawnych, ktore otwarcie chca uwalic OZE to jeszcze dlugo, dlugo dlugo nic z tego nie będzie.

 5. W Polsce problemem jest lobby węglowe i poważne podatki nałożone na ten surowiec, zatem rząd prędko nie zrezygnuje z promocji węgla na rzecz OZE. Pytanie brzmi: jak temu przeciwdziałać w wymierny sposób? (I czy w ogóle komukolwiek się chce…)

 6. ciekawy raport:
  https://www.giss.nasa.gov/research/briefs/schmidt_05/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: