Posted by: futrzak | 13 October 2016

Cytat na dziś


Media są pełne prawdopośrodkizmu: prawda leży według nich pośrodku, a nie tam, gdzie leży. Do medialnych debat zapraszani są wybitni specjaliści w danej dziedzinie i ludzie, którzy o temacie nie mają pojęcia, i każe im się dyskutować ze sobą. Specjalistom unikającym tego typu sytuacji zarzuca się tchórzostwo, podejście niedemokratyczne (co słyszy Deborah Lipstadt), a także stalinowską cenzurę, brak serca i faszystowskie metody (co z kolei zdarza się słyszeć popularyzatorom nauki, piszącym chociażby o szczepionkach). Każdy, kto mówi, że: nie, opinie nie są równe faktom, nie, nie możesz polemizować z faktami, nie, nie każda opinia ma wartość i się liczy, nie jest traktowany życzliwie, ani przez media, w ich pędzie do demokratycznego dawania głosu i jednej i drugiej stronie, ani też przez „samouków”, którzy uważają, że godzinny kurs na Uniwersytecie im. Youtube’a wystarczy do podważenia wiedzy żmudnie zbieranej przez naukowców przez dziesięciolecia.

Serdecznie polecam przeczytać calosc. Ze zrozumieniem.


Responses

 1. Byłem zaskoczony nietypowym dla niej tematem. Ale wdała się w to z dużą energią.

 2. Zakochała się po prostu i tak jej wyszło ;)

 3. Rzecz w tym, że naukowcy często się mylili. Czasami nawet fałszowali wyniki. Stąd też rewelacje typu “Szczepionki są szkodliwe” czy “W moich jajkach nie ma GMO” są przyjmowane na wiarę, często z aplauzem, bo laikowi taki właśnie obraz świata pasuje. Żeby odróżnić naukę od pseudonauki, trzeba samemu mieć wiedzę w danej dziedzinie ORAZ chęć i umiejętność do sprawdzania nowinek pod kątem ich zgodności z prawdą.

  Mój partner jest przeciwnikiem szybkiego szczepienia. Wbrew polskiej praktyce, uważa, że lepiej poczekać, aż dziecko wykształci porządny układ odpornościowy.

 4. Kira:
  ludzie są omylni i dlatego częścią metodologii naukowej jest powtarzalnosc eksperymentow, powtarzalnosc wynikow i ciagłe ich sprawdzanie. W nauce nie ma prawd objawionych – a jak zaczynaja sie pojawiac, to mamy do czynienia z religia albo ideologią, gdzie przewaza myslenie “moja prawda jest najmojsza”.

 5. Obecnie mamy wysyp programów o UFO, zjawiskach paranormalnych, etc. Tymi rzeczami zajmują się i naukowcy (choć są za to wyśmiewani), i masa amatorów. Rzecz w tym, że badania nie da się przenieść do laboratorium, trzeba czekać na okazję i zarejestrować fenomen.

 6. Kira:
  badania nie da się przenieść do laboratorium, trzeba czekać na okazję i zarejestrować fenomen

  To zupelnie tak, jak z najbliższą nam gwiazdą – Słońcem. Słońca nie da się przenieść do laboratorium, trzeba poczekać na okazje (wschód Slonca) i “zarejestrowac fenomen”.

  To jest punkt wyjscia. Potem na podstawie obserwacji buduje sie teorie, z tych teorii wyciaga wnioski tj. projektuje eksperyment taki, ktory da sie w sposob powtarzalny wykonac, a ktory potwierdzi albo obali teorie.
  To zrobil np. Kopernik wysuwajac swoja teorie odnosnie polozenia Slonca w naszym ukladzie. Potem pociagnal to Galileusz, Newton, Kepler – na podstawie teorii przez nich formulowanych da sie przewidziec ruchy ciał niebieskich obserwowalnych z Ziemi. To mozna potwierdzic, to jest nauka.

  A teraz wyjdzmy od tej samej obserwacji. Pojdzmy droga religii i co otrzymamy? Wyjasnienia typu “Slonce to jest bog, ktory kazdego dnia umiera poswiecajac sie dla ludzkosci po to, zeby nad ranem zmartwychwstac na niebosklonie”.

  Prawda, ze roznica ogromna? :) Mamy dorobiona bajeczkę, ktora opisuje stan faktyczny i z ktorej poza tym nic kompletnie nie wynika….

 7. No dobrze, ale za pseudonauką też stoją “jakieś” badania. Ktoś wypytuje, sprawdza, zaczyna porównywać. Dlatego jest tak niebezpieczna. Z religią można sobie poradzić bez problemu.

 8. Kira:
  i dlatego kazda teze pseudonauki nalezy sprawdzac, patrzec na ręce, analizowac.
  Ja chyba popelnie oddzielny wpis na ten temat….

 9. Takiemu jednemu co na blogu napisał, że jest możliwe, że zamach w Smoleńsku przygotowała KGB, napisałem, że piloci by musieli być w KGB. To mnie wywalił z bloga.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: