Napisane przez: futrzak | 13 września 2016

Szwindle naukowe

Skąd się wziął mit o szkodliwosci tluszczow zwierzecych pisalam juz wcześniej. Teraz na światło dzienne wychodzą kolejne fakty.

W poniedzialek naukowcy z UC San Francisco opublikowali artykuł w JAMA Internal Medicine. Opisują w nim klasyczne kupowanie publikacji naukowych: w 1965 roku Sugar Research Foundation zapłaciła naukowcom z Harvardu za zdyskredytowanie (dziś powszechnie przyjętych) badań dowodzących związku między konsumpcją cukru i zapadalnością na choroby układu krążenia. Zamiast tego „winą” obarczyli tłuszcze nasycone. Za tym poszły „oficjalne” zalecenia żywnościowe, które wśród wielu lekarzy i dietetyków pokutują niestety aż do dzis: tłuszcze pochodzenia zwierzęcego to samo ZUO, które zatyka arterie; podstawa „zdrowej” piramidy żywieniowej to węglowodany oraz tłuszcze nienasycone. Ta…..

Przykład ów po raz kolejny pokazuje, jak ważną rzeczą jest publiczna kontrola nad uniwersytetami, całkowita transparentność ich finansowania, procedur przyznawania grantów, awansów i organizowania badań.
Edukacja to jedna z dziedzin (podobnie jak opieka zdrowotna) gdzie mechanizmy wolnorynkowe produkują chore efekty. Zysk i dochodzenie do prawdy albo zysk i poziom zdrowia populacji nie idą w parze i tyle.

źródło

Reklamy

Responses

 1. W przyszłym roku będzie 20 lat, jak przestałem wierzyć w te bzdury.

 2. Też nie wierzę w rewelacje medyczne. Mam swoją metodę na zdrowe żarcie. Jeść jak najmniej przetworzone. Chyba z rok jadłem np surowe warzywa przetarte na tarce. I nie umarłem z głodu!

 3. Science nie jest kwestią wiary. Ale trzeba pilnowac transparentnosci, procedur finansowania i metodyki badań.

 4. Założyłbym się w ciemno, że najwięcej negatywnych skutków ubocznych powoduje darmowa służba zdrowia, bo sprawia, że udzie zachowują się nieodpowiedzialnie: „jedzą, piją, lulki palą, tańce hulanki, swawole”. Wiedzą, że za ich nieodpowiedzialne zachowanie zapłacą inni. Ile rent wypłaca się w PL pijusom, którzy dostali grupę inwalidzką z powodu choroby przepitej wątroby?

 5. Ile rent wypłaca się w PL pijusom, którzy dostali grupę inwalidzką z powodu choroby przepitej wątroby?

  No ile?

 6. @bolko
  http://orka.sejm.gov.pl/WydBAS.nsf/0/16ca3bc940d9cf61c1257d50003663c8/$FILE/Koszty%20ekonomiczno-spo%C5%82eczne.pdf
  420 000 000 to tylko roczne wydatki na odwyki. Dla porównania: wydatki państwa (centralne) na biblioteki publiczne to 10 000 000.

 7. Przykre to, że nasze zdrowie, życie jest nic nie warte. Rządzi kasa. Nie ma prawdy, bo prawda zależy od tego ile dany autorytet dostał od kogo kasy. Dlatego nie ma też autorytetów.

  Zresztą tak naprawdę trudno nawet dobre buty kupić. Cena już nie stanowi wyznacznika jakości. Przynajmniej w zakresie do 600zł.

  Gdyby ktoś był zainteresowany e-papierosami: https://starychemik.wordpress.com
  @Bolko – kto tu mówi prawdę w tym temacie ? Minister zdrowia, który teoretycznie winien wspierać rzucanie palenia, czy ten sam minister, który ma kolegę ministra finansów i tenże mówi mu, że zwykłe fajki są dużo lepiej opodatkowane, a przede wszystkim oakcyzowane ? Czy e-pap staną się dużo zdrowsze jak będą miały domieszkę akcyzy ?

 8. Lukasz:
  to sie nie zakladaj. Takie efekty osiąga sie prywatną sluzba zdrowia, na którą malo kogos stac, bo ludzie idą do lekarza jak juz jest ostatni dzwonek i duzo za pozno. Vide USA.

 9. @Lukasz: Lepsza powszechnie dostepna („darmowa”?) służba zdrowia aniżeli wsadzanie „na trzy pacierze” do pieca ;-)

 10. @Łukasz:
  Renta jest to kasa jaką dostajesz za to że jesteś niezdolny do pracy i żbyś miał co do garnka włożyć.
  A później piszesz o odwyku gdzie możesz być na odwyku i jednocześnie możesz korzystać z świadczeń zdrowotnych NFZ-u i pracować mieszasz dwie różne sprawy.
  @korposzczur
  Czego nie rozumiesz używając terminologi z Twojej pracy.
  Zarząd wynajął dwóch kierowników. Jeden odpowiada za produkcje a drugi za sprzedaż. I bedą sie kłócić i będą tarcia.
  Bo produkcja bedzie chciała produkować tak jak jej wygodnie
  A sprzedaż będzie chciała sprzedawać nie patrząc czy produkcja
  jest w stanie to zrealzować np zamówienie na jutro.
  I ci dwaj kierownicy odpowiadają za swój obszar działania i z niego będą rozliczani.
  A zarząd odpowiada na całość przed akcjonariuszami.
  I to on powiniene się zastanowić co w skali całego korpo jest najlepsze.

 11. @bolko
  Nie ma danych, ile idzie na renty dla alkoholików, ale dałoby się dokopać do danych o rencistach „wątrobowych”. Tyle, że nie jestem lekarzem i nie wiem, czy są jakieś inne powody chorób wątroby?
  Wiem co to renta :)
  Starcza na coś i do gara i do wypitki ;)

 12. @bolko
  https://goo.gl/dmeGYl
  Tu jest statystyka wydatków na renty wg grup chorobowych za 2014 r.
  Poalkoholowych przyczyn szukałbym wśród grup z kodem zaczynającym się od F (psychiczne) K (wątroba). Ale wyłowić dokładne jednostki chorobowe, to już niemożliwe nie będac pracownikiem ZUS. Najczęściej spotyka się z szacunkami, a i te są przedstawiane w odmienny sposób. Spotkałem się z taką informacją: ONZ: 1 zł uzyskana z podatków od sprzedaży alkoholu oznacza konieczność wydania 4 zł na skutki związane z nadużywaniem alkoholu, ale we wcześniej zalinkowanym źródle jest to przedstawione inaczej: 1 zł korkowego, to konieczność wydania 4 zł przez samorządy. A co to jest korkowe? Definicji jest mnóstwo.

  Tematem zainteresowałem się po po rozmowie z policjantem nt. legalizacji niektórych narkotyków. Powiedział mi, że ludzie powołują się na przykład NL, a Holandia (tak powiedział, ale nie znalazłem nic na ten temat, ale holenderskiego nie znam) chce się z tego wycofać właśnie z powodu kosztów „społecznych”. Wpływy z narkobiznesu nie pokrywają szkód wywoływanych przez biorących.

  Stąd wniosek: socjalizm to zło! :)

 13. Łukasz:

  Tyle, że nie jestem lekarzem i nie wiem, czy są jakieś inne powody chorób wątroby?

  Tak, są. Przyczynami otłuszczenia wątroby (fatty liver) oprocz naduzywania alkoholu moga być:
  – cukrzyca
  – nadcisnienie
  – otylosc
  – choroby spichrzeniowe glikogenu
  – abetalipoproteinemia
  – chroba Webera-Christiana
  – niedozywienie
  – nadmierny spadek wagi
  – choroba uchylkowa jelit
  – zespol rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego
  – hepatitis C
  – inflamatory bowel disease

  Oprocz tego jest jeszcze dluga lista toksyn i leków, które maja tak samo zgudbny wplyw na stan wątroby jak i alkohol.

  Sugeruje – ZANIM zaczniesz sie wypowiadac na temat sluzby zdrowia i tematow pokrewnych – zrobienie solidnego researchu. Bo narazie to powtarzasz rozne takie anecdata zaslyszane tu i owdzie i wyciagasz z tego błędne wnioski.

 14. @Bolko – zawsze zastanawiałem się nad pracownikiem korpo posiadającym akcje i będącym do odstrzału. Czy cieszy się ze wzrostu kursu akcji czy martwi zwolnieniami, które ten kurs podbiły. Teraz już wiem jak się czuje.
  Różnica między rządem, a zarządem polega na tym, że akcjonariuszami rządu jest całe społeczeństwo. Teraz wiem czemu 2 mln olały ten (za)rząd. Bo bycie akcjonariuszem firmy, która potrafi tylko zwalniać opłaca się, jeśli nie jest się jej pracownikiem. Czas uczyć się hiszpańskiego :):):):)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: