Posted by: futrzak | 6 June 2016

Czego nie mogą zrozumieć Urugwajczycy

Oczywiście, mówie o ludziach z mojej branży, bo z takimi mam na codzien do czynienia.
Dla nich niedosięgalną Mekką jest Dolina Krzemowa (wiadomo) i każdy, ale to każdy jeden pytał się mnie w związku z tym, co ja tu robię. W głowie im się nie mieści, że ktoś może z Silly Valley przenieść się do ich “zadupiastego” kraju. O sobie mówią, że są trzeci świat.

Nie rozumieją, jakie są koszty życia w SV. Tymczasem ostatni hit cenowy z Doliny Krzemowej:
Master bedroom z prywatną łazienką, 14m2, na granicy Mountain View i Sunnyvale. Można się wprowadzać od zaraz, 1200 USD miesięcznie.
Znajomy wystawił takie ogłoszenie na fejsie i po kilku godzinach miał już kilku chętnych…

Nie rozumieją, że jeśli ktoś pracuje na etat (salaried worker) i zarabia powyżej 23,660 dolarów rocznie, to nie przysługuje mu płatność za nadgodziny (etat liczony 40h tygodniowo. Notabene jeszcze w 1975 roku 62% pracujących na etat przysługiwały płatne nadgodziny, dziś już tylko 7% przysluguje). Nie pojmują że jak to, pracodawca może wymagać pracy w niepłatnych nadgodzinach pod groźbą rozwiązania umowy? (tutaj nikt ich do tego nie zmusza, a weekend to rzecz święta…).

Nie rozumieją, że najprostsze leki, które w Urugwaju kosztują 5 dolarów, w USA kosztują 100 dolarów, a już koncept bankructwa z powodu niezapłaconych rachunków medycznych i brak płatnego zwolnienia lekarskiego jawi im się jako kompletny kosmos.

Lista w sumie jest dłuższa, ale jakikolwiek błysk zrozumienia widzę tylko na twarzach tych, którzy o USA jakoś się otarli i to nie w sposób całkowicie usłany różami. Bo oczywiście, syndrom jest ten sam jak wśród żołnieży mafii czy marzących o karierze w szołbiznesie: każdy widzi tylko ten górny pułap zarobków i to bogate życie i wydaje mu się, że on też tam będzie.

PS:
Koszty University of California na przestrzeni lat:
1921: free tuition, $25 fee
1968: free tuition, $300 fee
1985: tuition and fees: $1,296
2016: tuition and fees: $13,518


Responses

 1. Ja to rozumiem 😉 Pytanie w Polsce często – Jak to? Zero vacation days? Tak, zero. Umowa jest na zero dni urlopu. Jak to? Masz health insurance za $5000 roczne ale płacisz $150 za wizyta u lekarze? Tak, bo wizyta kosztuje $500 a ja płace “tylko” $150 i antibiotic za $50. Ja to? Uczeń strzelał drugiego przed szkoła? Tak, bo mieliśmy bramy na metale czyli strzelanie może byc tylko poza budynkiem. To jest mój kraj.

 2. Chris:
  Dokladnie tak. Rozumiesz, bo tam sie urodzilas i zylas. A oni znaja USA z filmow i gazet, gdzie eksponuje sie te niebotyczne zarobki i wlasciwie nic wiecej :-/

 3. Większość Polaków zna Stany z opowieści przyjeżdżających stamtąd wujów, czy ciotek. Nikt z nich się nie skarży, bo wstyd, każdy raczej udaje krezusa. Dzięki za takie świadectwo, które jest przeciwwagą. Pozdrawiam

 4. Nikt:
  Czy stany czy dojczlandy czy inne zmywaki w hiltonie wszędzie tak samo.
  Nikt nie będzie się “chwalil” ze robi za niewolnika.
  A ze od pucybuta do milionera to wiadomo ze mit.

 5. Wg mnie, bardzo trafiony komentarz Autorki. Mając taki a nie inny zawód czy umiejętności, lepiej mieszkać w biednym kraju, gdyż mniejszym kosztem i bez stresu można urządzić sobie równie wspaniałe życie jak w SV.

 6. tymczas:
  hm…wydaje mi sie, ze w USA presja na “loosers” jest wieksza niz gdzies indziej. Tu cala kultura jest przesiaknieta propaganda sukcesu (ze sie tak wyraze) i dopiero ostatnio cos sie zaczelo zmieniac w tej kwestii gdy Bernie zaczal swoja kampanie.

 7. Czy ja wiem czy lepiej mieszkac w biednym kraju? To odwolujac sie fo komentarza powyzej. ;)
  Mnie sie w Szwecji dobrze zyje, z drugiej strony nie zamienilabym jej na tloczna i przeludniona Wielka Brytanie czy wlasnie drogie i zglupiale Stany. Sadze, ze najlepszy jest zloty srodek, kraj, w ktorym ludzie dostaja godziwa zaplate za wykonywana prace i sa w stanie utrzymac sie z tej pensji, nawet jesli jest to przyslowiowy zmywak. A mam wrazenie, ze tak jest troszke w Szwecji. Nie chce idealizowac, jednak da sie to odczuc. No i szacunek do pracy jako takiej na kazdym kroku. Podejscie – niewazne co robisz, wykonuj swoja prace dobrze, bo kazda jest wartosciowa. :)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: