Posted by: futrzak | 23 April 2016

Prezydenckie kłamczuszki

Nie trzeba bylo dlugo czekac. Jeszcze na poczatku tego miesiaca Macri twierdzil, ze byl tylko figurantem w Fleg Trading zarejestrowanej i obslugiwanej przez Mossac Fonseca, a sama firma od 2008 roku jest nieaktywna.

Tylko, ze nie. Dziennikarze Ambito Financiero znalezli dokumenty zaprzeczajace wersji Macriego.
Ciekawe co teraz powie, pewnie ze nic nie wiedzial, bo cala sprawa zajmowal sie ksiegowy jego ojca, a on jak wiadomo nie wtajemnicza w detale dzialania firmy takich ludzi jak wlasciciel i CEO :)

Tymczasem.
O ile zwykli Argentynczycy dostaja w tylek inflacja i masowymi zwolnieniami, o tyle jest juz jedna grupa, ktora na ruchach nowego rzadu oblowila sie – tzw. inwestorzy. Wyglada bowiem na to, ze wtorkowa sprzedaz bondow argentynskich poszla po zanizonej cenie, dzieki temu ci, ktorzy je zakupili, mogli zaraz odsprzedac z zyskiem na wtornym rynku. Zysk wyniosl 600 mln dolarow. Sprawa smierdzi na kilometr, ale o szczegolach pewnie nie bedzie dane publice sie dowiedziec…


Responses

 1. Argentyńska polityka to bagno bez dna. Ambito Financiero należy od ubiegłego roku do biznesmena, który robił gigantyczne interesy za czasów Kirchnerów, a jego firma posiadająca prawie 300 stacji benzynowych w Argentynie, jest obecnie przedmiotem śledztwa o przewały podatkowe w wysokości 8 miliardów pesos. Tak więc… Przyganiał kocioł garnkowi. :)

 2. Tomek, ale co to za porownanie? Ze jakis biznesmen robil interesy za czasow Kirchnerow unikajac podatkow i dlatego stawiasz to na rowni z obecnym prezydentem, ktory przez lata pompowal kase do rajow podatkowych, a jak sprawa sie wydala, to bezczelnie łgał w żywe oczy?

 3. Przede wszystkim nie ma jeszcze dowodów, że “pompował kasę do rajów podatkowych”. Samo posiadanie firmy za granicą nie jest niczym karalnym. Dotychczasowe wyjaśnienia Grupy Macri, mają ręce i nogi (firmę utworzono aby wprowadzić system “Pago Facil” na rynek brazylijski), ale też jest i sędzia federalny, który wszczął śledztwo sprawdzające (w sprawie) wyjaśnienia prezydenta i jego rodziny. I bardzo dobrze.

  Nie bronię Macriego, na pewno ma sporo za uszami. Ale to, nie da się ukryć, generalna argentyńska specyfika, gdzie polityka = mafia. I nie było od tego wyjątków. A już na pewno nie była nią poprzednia prezydent, przeciw której toczy się śledztwo o malwersacje i pranie pieniędzy.

 4. Bez przesady z tymi stacjami paliw. Porównanie z Polską jest pewnie obarczone błędem, ale co to jest 300 stacji w porównaniu z Orlenem (1760) lub Lotosem (449)
  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ile-stacji-maja-pkn-orlen-i-lotos-sa-dane,160,0,1863584.html
  W świetle rewelacji związanych z koncernem Kulczyk i nie tylko, Argentyna i Polska są sobie tak bliskie, że oba kraje powinny się połączyć jakąś tam unią mafijno – polityczną i utworzyć nowe państwo np pod nazwą ARGPOLONIA.

 5. Jeszcze dodam, że polskie koncerny paliwowe są tylko nominalnie w jakiejś części państwowe. Są to zwykłe żerowiska kast partyjnych bez litości drących łacha z polskiego państwa.

 6. To że “liberalna” PO nie sprywatyzowala do końca Orlenu i KGHM to świadczy dostatecznie o naszej polityce.

  Ale tutaj o czymś innym jest – jak wygląda sytuacja z tym funduszem sępów.
  Bo właśnie przeczytałem tu
  http://dyskusja.biz/rating/buenos-vs-rio-ordem-progresso-54649
  i wygląda na to że sępy wygrały ?

 7. karroryfer:
  tak, wygrali, bo obecny rząd pod wodzą Macriego “dogadal” sie z nimi. Rzeczona wyzej sprzedaz bondow byla wlasnie w celu pokrycia ich roszczen, o czym pisalam wczesniej https://futrzak.wordpress.com/2016/04/06/a-co-tam-panie-w-argentynie-slychac/

 8. Tomek Surdel:
  Mossac Fonseca nie jest organizacja charytatywna, a ludzie biznesu i polityki z calego swiata nie zakladaja firm w rajach podatkowych w celu polepszania dobrostanu swoich krajów.

  Oczywiscie, ze dzialanosc Mossac Fonseca jak i innych tego typu firm jest legalna. Podobnie legalny jest lobbying w USA co nie zmienia faktu, ze pierwsze jest zalegalizowana korupcja a drugie zalegalizowanym unikaniem podatkow – NIESTETY tylko dla wybranych, bo zwykly Kowalski czy Sanchez te podatki placic musi.
  Takze nie, nie kupuje tej argumentacji.

 9. “.. nie sprywatyzowala do końca..” – to się nazywa zjeść ciastko i mieć ciastko :):):) Kasa z prywatyzacji i stołki dla kolegów. Pytanie z innej beczki czy pełna prywatyzacja w sumie strategicznej spółki ma sens.

 10. […] już wcześniej jak to Macri się tłumaczył w związku z aferą Mossac Fonseca… tymczasem sytuacja się […]


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: