Napisane przez: futrzak | 26 marca 2016

Wielkanoc w Urugwaju

Bardzo mało osób wie, że Urugwaj jest państwem laickim – ale takim na serio laickim, a nie na niby, jak Polska. Rozdział religii od państwa został wpisany do konstytucji w 1917 roku, z jednoczesnym zagwarantowaniem wolności wyznania.
Rozwody zalegalizowano wcześniej – w 1907, a w 1909 zakazano jakiegokolwiek religijnego nauczania w publicznych szkołach. Aborcja to troche inna historia, zasługująca na osobny wpis.

W każdym razie: Wielkanoc w Urugwaju, w przeciwieństwie do innych krajów Ameryki Południowej, nie nazywa się „Semana Santa” ale „Semana de Turismo”. Nawiązań religijnych jest bardzo niewiele, a dnie wolne ustawowo to tylko piątek. W sklepach, podobnie jak w Argentynie, na okazję świąt pełno jest czekoladowych jaj – ale słodkiego ciasta z bakaliami i szampana nie ma.

W nowej pracy też wszyscy dostali świąteczne jaja:

jajo

Ku mojemu zdziwieniu koledzy zaraz chwycili jaja w ręce i… uderzli o siebie, kompletnie krusząc. Zapytani powiedzieli, że to taka tradycja, a czekoladowe jajo najlepiej rozbić podrzucając pod sam sufit :)

No cóż, prawdę mówiąc nie wiem, czy mnie nie wkręcają, muszę się odpytać innych.
Jajo w każdym razie było całkiem dobre – jak to uczciwa czekolada. W środku zawieralo mniejsze czekoladowe draże i dwie małe czekoladki.

Co poza tym robią Urugwajczy w Wielkanoc? Jeśli pogoda pozwala, to oczywiście całymi rodzinami wyjeżdzają z miasta, a potem robią parillę. Bez parilli nie rozbieriosz :) Nawet w tym tygodniu, mimo zapowiadanych deszczów przez cały weekend, miasto opustoszało już w czwartek. Cisza, spokój…

My zaś spotykamy się z przyjaciółmi dzisiaj spróbować własnoręcznie (przez Chłopa) zakiszonego żuru – z mąki bezglutenowej :)
Wszystko jest tak jak w normalnym żurku, tyle że zamiast mąki żytniej występuje mąka z siemienia lnianego i ryżowa.

Reklamy

Responses

  1. Ankiety w Polsce badająca nastawienie Polaków do relacji kościół/państwo:
    1.
    Czy jesteś za rozdziałem kościoła i państwa?
    TAK 85%

    2. Czy jesteś za rozdziałem kościoła i państwa i zlikwidowaniem świątecznych dni wolnych od pracy?
    NIE 99%

    Najważniejsze to odpowiednio zadane pytanie.

  2. „semana de turismo”
    LOL
    A to dobre!

  3. W Urugwaju chyba jeszcze lepszy od Tygodnia Turystyki jest Dzień Rodziny, będący oficjalną nazwą Bożego Narodzenia (25 grudnia). :)

    Natomiast z dniami ustawowo wolnymi od pracy w Urugwaju jest sprawa znacznie bardziej skomplikowana niż się to na pierwszy rzut oka wydaje… Otóż są one podzielone na patriotyczne i tradycyjne, oraz na feriados laborables i no laborables (za cholerę nie wiem jak to przetłumaczyć) – generalnie chodzi o to, że w te „laborables”, jeśli wypadną od wtorku do piątku pracuje się normalnie, a wolny jest kolejny, bądź poprzedzający poniedziałek (chodzi o to żeby zrobił się długi weekend).

    A teraz uwaga – bo to, jako pracownika, dotyczy Ciebie bezpośrednio… Otóż zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy (Ley N° 14.977) wolny jest cały, calutki Tydzień Turystyki, nie tylko Wielki Piątek. Od poniedziałku do niedzieli. Ale… Urugwajskie prawo pracy zezwala pracodawcom na niedawanie wtedy wolnego, niemniej musi on to pracownikowi skompensować finansowo (dwukrotna stawka dniowa, a dla tych co na pensji +1/30 za każdy przepracowany wolny dzień).
    Z tego co gdzieś kiedyś wyczytałem w jakichś statystykach, większość pracodawców w Urugwaju woli częściowo płacić i najczęściej daje tylko w czwartek i piątek.

    Tak nawiasem mówiąc, to ten prawie wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej wolny jest właśnie Wielki Piątek, czasami też czwartek. Nie mam pojęcia, czy gdzieś, poza Polską, Wielkanoć świętuje się także w poniedziałek. Ja się z tym nie spotkałem…

  4. Tomek Surdel:
    ciekawa kwestia z ta platnoscia, musze sie dokladnie zorientowac jak z tym jest.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: