Posted by: futrzak | 13 March 2016

Paso Severino – zdjęcia

Ja chyba jakoś odruchowo żyję w teraźniejszości tylko – nie potrafię wracać do rzeczy zaległych, albo coś robię zaraz, albo nie robię nigdy.
Weźmy zdjęcia: od firmowego wyjazdu minęło raptem tydzień, a ja czuje się, jakby to był rok. Zdjęcia zgrałam w końcu z telefonu, ale wena opuściła mnie zupełnie – wydają się takie nijakie teraz, nieciekawe i odległe… ich czas minął najwyraźniej.

No ale nic to, jak mawiał Mały Rycerzyk… jadziem z tym koksem.

*******
Paso Severino znajduje sie na dobrą sprawe w środku nikąd – ok. 80 km. od Montevideo, w głąb lądu. W latach osiemdziesiątych zbudowano tam tamę, której główną funkcją jest utrzymywanie zbiornika wody pitnej dla konurbacji Montevideo, czyli prawie połowy populacji kraju :). Przy okazji produkuje się tam też prąd.
W tym samym czasie, gdy budowano tamę, powstał też ośrodek turystyczno-wypoczynkowy o tej samej nazwie.
Chłop twierdzi, ze historia jego powstania jest prawdopodobnie bardzo prozaiczna: były to baraki mieszkalne dla robotników budujących tamę, które potem troche podrasowano i zrobiono z nich atrakcję turystyczna :)))

Coś w tym jest – gdzież bowiem buduje się ośrodek, w którym budynki składają się z wielu pokoi 5-6 osobowych, ze wspólną lazienka na korytarzu i jedna wielką zbiorczą stołówką na terenie całego ośrodka?
Tak jak pisałam wcześniej – toczka w toczkę przypomina to robotniczy osrodek wypoczynkowy z czasów komuny w Polsce..

Rozpocznijmy mocnym akcentem: krzywa lampa ni z gruchy ni z pietruchy w środku nikąd sprawia niesamowite wrażenie. Surrealizm at its best.

IMG_0191

Otoczenie zbiornika retencyjnego. Pod drzewkami widocznymi na zdjeciu jest ulubiona miejscówka miejscowych krów. Teren dokładnie usłany ich plackami…

IMG_0192

Ktoś nazbierał ślimaków a potem sobie je upiekł na ognisku. Skorupki tylko jak widac zostały…skąd oni wzieli te ślimaki??? Ja teeeez chcęęęęę!

IMG_0193

Tak kwitnie aloes. Badylki wyrosły na wysość półtora metra. Śmieszne, no nie?

IMG_0194

A tu alien wylądował na szczycie palmy. Zaraz wyjdą z niego małe alienki…

IMG_0198

Dróżka spacerowa przez reserva ecologica. Bardzo przyjemnie bylo, szkoda ze slonce strzaskalo mi pyska…

IMG_0200

Widok ogólny na zaporę. Tutaj wydaje się calkiem malutka…

IMG_0202

Dwa następne zdjęcia bardziej przypominaja dzikie ostępy i bezdroża Brazylii a nie zakrowiony Urugwaj…

IMG_0554

IMG_0555

Zapora z bliska. Dają upust wodzie :)

IMG_0556

IMG_0558

Górą zapory biegnie droga. Najbardziej niesamowitą rzeczą był kompletny brak ludzi i samochodów – jak raz na godzinę tamtedy coś przejechało, to było dobrze… niesamowite po prostu.

IMG_0564

IMG_0565

Tak zwany punkt widokowy. Nadryziony zębem czasu tj. napisamy typu “tu byłem, Pablo”.

IMG_0566

Widok na jezioro ze szczytu tamy. Nie jest to Hoover Dam i kaniony rzeki Kolorado, ale i tak bardzo przyjemnie. Głównie ze względu na brak ludzi i przejmującą ciszę…

IMG_0568

Tu już basenik na terenie ośrodka.

IMG_0569

IMG_0571

Ten ogrodzony teren to przestrzeń dla zwierząt. Są tam jelony, kozy, gęsi i jakieś ptaszydła. Generalnie zachowywały się wszystkie na zasadzie “o a co to za dziwne dwunożne stwory podeszły do płotu?”

IMG_0572

Teren ośrodka z seksownym baraczkiem po prawej.

IMG_0577


Responses

  1. Dawno temu koczowałem również w podobnym ośrodku – pozostałością po budowniczych Pałacu Stalina w Warszawie. Ośrodek był gdzieś w okolicach Zegrza, a jego osobliwością było wielkie drzewo, którego konary wystawały ponad dach. Niesamowite i ekologiczne zarazem.

  2. Takie chmury to u nas późną wiosną i latem. I na wsi.

  3. Bronek:
    baraki po budowniczych Palacu Kultury byly na Jelonkach. Po wyjezdzie robotników zamieniono je na akademik UW. Warunki panowaly tam straszne, w zimie zwlaszcza…

  4. Nie znam Urugwaju, ale zdjecia nie powalaja. Nie ma na czym oka zawiesic, czy to plaza, czy starowka itd. Bardzo lubie twoje wczesniejsze focie ale Urugwaj z tych zdjec jak dla mnie jest dolujacy.

  5. Piękne ,miejsca , zazdraszczam:)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: