Napisane przez: futrzak | 14 stycznia 2016

Co stalo sie w Polsce w 1989 roku…

W wersji oficjalnej kroluje legenda okraglego stolu, walecznej opozycji, zwyciestwa demokracji i takie tam popierdolki.

Rzeczywistosc jak zwykle okazuje sie inna i popiskuje spod dywanu, gdzie ja zamieciono…

Porozumienie władzy i opozycji przypieczętowała dymisja rządu Zbigniewa Messnera, ale Profesor Sadowski nadal sterował ośrodkiem przemian gospodarczych, choć na firmamencie ujawniała się już coraz bardziej figura Leszka Balcerowicza, szlifującego swój projekt pod dyktando doradców amerykańskich. W międzyczasie ekipa Mieczysława Rakowskiego doprowadziła do uchwalenia ustawy o kapitalnym znaczeniu dla dalszych przemian. Dzięki niej (zwanej ustawą Wilczka), prowadzenie działalności gospodarczej stało się całkowicie legalne. W czerwcu przeprowadzono wybory do kontraktowego Sejmu, a 1 lipca rząd Rakowskiego na odchodnym zniósł kartki i uwolnił ceny mięsa. Zaczęła się ekonomiczna rewolucja. Jej twarzą został Leszek Balcerowicz, który w rządzie pojawił się dopiero 12 września w randze wicepremiera. Plany gospodarczych przemian przedstawiono członkom rządu i elitom politycznym już 6 października. Projekt, który przedstawiano, wywołał sporą konsternację, niemniej jednak w trybie ekspresowym pokonał legislacyjny tor przeszkód. 17 grudnia 1989 Sejm przegłosował pakiet 11 ustaw, które ekspresowo konwalidował Senat i bez cienia wahania podpisał ostatni prezydent PRL. Ustawy, które zwiastowały społeczne tornado, weszły w życie 1 stycznia 1990 wraz z nową symboliką III RP. Nikt się nie zastanawiał nad tym, że kompleksowych przemian nie da się opracować w kilka tygodni. Nikt nie myślał o tym, że musiały być przygotowywane znacznie wcześniej.

Nieudane wprowadzenie II etapu reformy i początek planu Balcerowicza dzielą zaledwie 22 miesiące. To niewiele, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, jak radykalne rozwiązania społeczne znalazły się w programie, który gorliwie popierał robotniczy związek. Choć trudno dzisiaj taką tezę udowodnić, to równie trudno oprzeć się wrażeniu, że zmiana przeprowadzona w 1989 roku była de facto zabiegiem socjotechnicznym. Manewrem pozwalającym pozyskać wielkie poparcie społecznie dla zmian, które największy rachunek wystawiały właśnie tym, którzy umożliwili im wejście w życie.

Polecam uwazne przeczytanie calosci.

Reklamy

Responses

 1. „(..)Nikt się nie zastanawiał nad tym, że kompleksowych przemian nie da się opracować w kilka tygodni. Nikt nie myślał o tym, że musiały być przygotowywane znacznie wcześniej.(…)”
  Jak byłem młodszy to czytałem wywiad z kimś z otoczenia Balcerowicza jak to oni po nocach nie spali wtedy tylko to wszystko tworzyli.

  A przecież już na wydziale historii UJ uczą że wszelki strajki po 1945 roku były sterowane.
  Więc dlaczego z 1989 rokiem miało być inaczej.

  W 1980 roku powstała Komisja Krajowa Solidarności. Do 1989 roku tylko trzech członków z pierwotnego składu KK Solidarności się ostało.

  I mały 6 minutowy bonus na koniec:

  ps
  Zawsze mnie wkurzało dlaczego w szkole historia kończy się na I wojnie.
  Ale ostatnio dużo czytam i słucham różnych teorii historycznych i rozumiem że musi minąć trochę czasu żeby właściwa treść historyczna się ukształtowała.

  ps 2
  trochę z innej beczki ale wpisuje się w tematykę wpisu:
  Konsystorz Żydowski w Francji oskarża Polaków o zgazowanie żydów w czasie II wojny.
  http://citizengo.pl/pl/32302-list-w-sprawie-slow-polska-ktora-ich-zydow-zagazowala?m=5&tcid=18868462
  Natomiast jakiś czas temu słuchałem wykładu p dr Kurek która mówiła o tym że w Getcie Warszawskim było w szczytowym okresie 500 tys żydów.
  I do pilnowania getta było TYLKO kilkudziesięciu SS-manów i Ukraińców.
  Nawet niech będzie 1000 w sumie to i tak robi wrażenie.

  wnioski?
  nic się nie zmienia oprócz dekoracji.

 2. Zupełnie jakbym czytał Korwina :-).

 3. Przeczytałem. Minusem rozumowania jest założenie, że ustawy firmowane przez Balcerowicza były dobre, przemyślane. Tymczasem niekoniecznie. Np dostosowanie cen kredytów do poziomu inflacji, to świetny pomysł, ale nie w styczniu, kiedy ludzie nie mają z czego spłacać nagle podrożałych kredytów. Ta ustawa doprowadziła do wielu bankructw, a to szczególnie dobre dla gospodarki nie jest. Gdyby cokolwiek było tu przemyślane, to rzeczona ustawa zostałaby przegłosowana (a co najmniej dobitnie zapowiedziana) od razu, jeszcze we wrześniu. Stąd ja uważam, że jednak żadnych długotrwałych rzetelnych analiz i przygotowań po prostu nie było. Ustawy pisano na kolanie i wprowadzano na urraa.

 4. zaz:
  Ale w tym tekscie nie ma slowa na temat, ze ustawy byly „dobre”.

  Nikt się nie zastanawiał nad tym, że kompleksowych przemian nie da się opracować w kilka tygodni

  Kompleksowe to nie to samo co „dobre” ….

  To Ty zakladasz, ze one MIALY BYC dobre i przemyslane – jako narzedzie do reformy polskiej gospodarki. A takie nie byly przynajmniej jesli sie wezmie pod uwage koszty, ktore ponioslo spoleczenstwo. Tylko, ze kto mial byc beneficjentem?

  Teza tekstu jest, ze – dokladnie tak jak piszesz – rzetelnych analiz i przygotowan po stronie polskiej NIE BYLO. Zgadza sie. Bo pakiet ustaw zostal przemyslany gdzie indziej i pod katem czyichs innych interesow.
  Polecam na prawde przeczytanie raz jeszcze podlinkowanego tekstu uwaznie.

  Oraz, jeszcze jeden argument za teza wpisu: prawie dokladnie taki sam pakiet ustaw jak „reformy Balcerowicza” zostal wprowadzony przez Dominica Caballo (odpowiednik Balcerowicza w rzadzie Menema w Argentynie).

  Co laczylo ministra z Polski z ministrem z Argentyny? Otoz, osoba doradcy: pana Sachsa.

 5. Kino Fabryka:
  zupelnie jakbym czytala komentarz trolla :)

 6. Bolko:

  Ale ostatnio dużo czytam i słucham różnych teorii historycznych i rozumiem że musi minąć trochę czasu żeby właściwa treść historyczna się ukształtowała.

  Nie tyle sie „uksztaltowala” co zeby zostaly odtajnione wlasciwe archiwa…

  Co do wnioskow z istnienia getta chyba nie rozumiem co chciales powiedziec. Za duzy skrot myslowy. Rozwin.

 7. „Najlepszą miarą polskiego kapitalizmu jest fakt, że za jego ojca wielu uważa zmarłego niedawno Mieczysława Wilczka, pezetpeerowskiego aparatczyka, którego główną „zasługą” jest umożliwienie kolegom z PRL-u uwłaszczenia się na państwowym. Symboliczne jest, że w Polsce, w której równości szans nikt nawet nie widział, za przykład „ustawy doskonałej” uchodzi dokument, umożliwiający odpowiednio ustawionej peerelowskiej nomenklaturze, szybkie wzbogacenie się kosztem reszty społeczeństwa.”

  http://jagiellonski24.pl/2014/05/04/wojcik-prawda-o-wilczku/

 8. „Co do wnioskow z istnienia getta chyba nie rozumiem co chciales powiedziec. Za duzy skrot myslowy. Rozwin.”

  W imieniu Bolko.

  dr Ewa Kurek:

  Rozwinięcie trwa 3 godziny 10 min

  G.F.

 9. GF:
  myslisz, ze bede ogladac 3 godzinne video?
  Jesli nie potrafisz przekazac w dyskusji w paragrafie konkretnej tezy, to moze jednak daruj sobie…

  Ze zgroza obserwuje w Internetsach zanik umiejetnosci wypowiedzi i formulowania mysli. Dyskusja zaczyna coraz bardziej polegac na przerzucaniu sie linkami do filmow video. WTF??

 10. Wszystkie ustawy to mieszanka lobbingu, naiwności, manipulacji i głupoty.
  Ciągle widzę, takie marzenie, że pojawi się 1000 uczciwych i mądrych polityków, którzy urządzą nam raj na ziemi. Kolejne pokolenia wyborców pędzą na wybory łudząc się, że tym razem będzie inaczej. Ostatnie wybory tylko potwierdzają tą zależność.
  A 89r można tylko skwitować, że udało się i tak sporo zyskać wolności, którą nie najgorzej wykorzystaliśmy. Mogliśmy tkwić w oligarchii i stagnacji jak Ukraina.
  A teraz czeka nas nowy etap. Socjalizm demokratyczny zawiódł. Teraz będzie socjalizm autorytarny.

 11. pawel-l:
  Mogliśmy tkwić w oligarchii i stagnacji jak Ukraina.

  Nie, bo nie taki los zostal dogadany miedzy rozgrywajacymi sytuacje polityczna w tej czesci swiata. Polska miala przynosic dochody i one mialyby byc latwo transferowalne tam, gdzie trzeba. I tak sie dzialo przez te 25 lat.

  A ludzie, masz racje, nic sie nie nauczyli en mass.
  Dalej pomachac im przed nosem straszakiem „socjalizmu” i lataja jak posluszne kukielki…

 12. Nie trollowanie jest moim celem, a zwrócenie uwagi że Korwin pisze o tym od ćwierćwiecza.

 13. „Dobre” w sensie przemyślane przez te 22 miesiące. Oraz „dobre” w sensie przynoszące komukolwiek korzyści. Sęk w tym, że gaszenie hiperinflacji w wykonaniu Balcerowicza nie było dobre w żadnym sensie. Tzn nikt na tym specjalnie nie zarobił, bo i jak ? Natomiast gospodarka straciła znacznie. Jeśli jak piszesz, Polska miała przynosić komuś dochody, to taki myk nie miał po prostu sensu.
  I jeśli to Sachs czy ktokolwiek inny wymyślił dużo wcześniej tak oczywistą rzecz, że hiperinflację trzeba zdusić, to przecież Balcerowicz mógł to zrobić już w październiku. Tymczasem on de facto dolał benzyny do ognia brakiem zdecydowanych działał w ostatnich miesiącach 1989 roku.

 14. zaz:

  Tzn nikt na tym specjalnie nie zarobił, bo i jak

  Zarobili na tym ci, ktorzy zaciagneli kredyt zlotowkowy ze stalym oprocentowaniem PRZED „gaszeniem hiperinflacji”. Oczywiscie, nie kazdy mogl nie kazdy…

  Oraz pamietaj, ze byl sztywny kurs dolara.Jak ktos mogl zaciagnac kredyt w dolarach (ha ha byli tacy co mogli bo mieli dostep do dolarow, takie SdRP na przyklad pozyczke z Moskwy dostalo na start…), to skladal ta kase do banku i… dostawal 140% (jakos tak, dokladnie nie pamietam) zysku za bezdurno. Fajne, nie?

  Czy juz rozumiesz?

 15. @futrzak

  Do tej pory poświęciłem temu tematowi około 100 godzin, materiały filmowe, artykuły i książki. Jeśli wypowiem jakiekolwiek zdanie na taki śmierdzący temat jak polityka historyczna prowadzona przez środowisko żydowskie w Polsce, to nigdy nie zrobię tego nie podpierając się wiarygodnymi materiałami.

  W moim wypadku również ze zgroza obserwuję u siebie zanik umiejętności wypowiedzi i formułowania myśli. Ponieważ czasem wypowiedzenie jednego zdania w moim wypadku powstaje kosztem czasu związanego z zapoznaniem się z dużą ilością źródeł.

  Link do materiału filmowego, który podałem jest niezłym wstępem do dalszego studiowania tego tematu. Polecam oglądnięcie, to naprawdę ciekawy materiał. Przewiń pusty początek. Ta rejestracja została zrobiona w taki sposób by pokazać, że nie było tu żadnych manipulacji ani cięć materiału z tego spotkania.

  Dziwię się trochę bo wrzucasz materiał Rafała Bauera i żądasz na ten temat „dyskusji”. Wiedz, że napisanie tego zabrało mu co najmniej kilkaset godzin studiowania materiałów i przemyśleń. A tutaj żądasz „dyskusji” po przeczytaniu paru tysięcy znaków.

  G.F.

 16. Nie, nie rozumiem, dlaczego niejaki Sachs miałby zaplanować takie drobne geszefty. Kredyty były dostępne dla wszystkich … po wręczeniu łapówki. Stąd zresztą ta hiperinflacja. a geszefciki były naprawdę groszowe z punktu widzenia zachodnich banksterów, cała kwota „moskiewskiej pożyczki” to przecież jest na byle jednym bankiecie w Davos przejadana.

 17. @zaz
  Pieniądze były o wiele większe, to najwyżej my wiemy zaledwie o płotkach. A prawdziwe dane są czeluściach archiwów NBP, który wtedy wydawał zezwolenia dewizowe.
  I nie do końca chodziło o pieniądze natychmiast do ukradzenia, druga ważna rzecz to był dogadany ustrój. Ci, którzy wiedzieli i mogli prowadzić takie operacje na większą skalę to byli ci, którzy byli przyjaźni ustrojowi 3 RP. A to już było dojenie na gigantyczną skalę. Które umożliwiła i ułatwiała klasa „polskich kapitalistów” zrodzona przez „plan Balcerowicza”

 18. GF:
  to dobrze, ze poswieciles na temat kilkaset godzin.
  To zle, ze nie potrafisz po takiej lekturze podsumowac i wyciagnac wniosku.
  Tak, Rafal Bauer poswiecil zapewne duzo czasu na temat, ktorym sie interesuje ale zauwaz, ze w odroznieniu od ciebie, napisal podsumowujacy wpis przedstawiajacy konkluzje, do jakich doszedl.
  I nad tymi konkluzjami mozna dyskutowac.

  Ty zas podlinkowujesz jakies video. Nie znam pani, ktora ma tam prelekcje, ale juz samo haslo „Christiana. Na strazy cywilizacji” odrzuca pod najdalsza sciane.
  Bo „historykow” ktorzy snuja oszolomskie teorie spiskowe o tym, jak to Zydzi zawojowali swiat, ze Protokoly Medrcow Syjonu (ktore notabene nie byly niczym wiecej niz propagandowka carskiej ochrany majaca na celu podsycanie antysemityzmu w imperium i sklocanie Polakow z Zydami) etc. jest na peczki.
  I szkoda mi na podobne brednie tracic czas.
  Takze albo faktycznie w tym video sa jakies wazne tresci oparte na konkretach i dajace sie podsumowac (a o czym jeszcze nie wiedzialabym) albo nie bede na to tracic czasu.

  Czy to jasne?
  BTW: efekty jakiegokolwiek research mierzy sie nie iloscia czasu spedzonego nad, ale KONKRETAMI. I te efekty MUSZA BYC KOMUNIKOWALNE dla reszty ludzi – obojetnie, czy to bedzie team w ktorym pracujesz na codzien, czy to bedzie forum/blog w Internecie.

  Podejscie typu „nie, nic ci nie powiem, KONIECZNIE musisz obejrzec/przeczytac/pojsc/zobaczyc jest marna sztuczka socjotechniczna, stosowana namietnie przez jakikolwiek MLM typu Amway czy inne. Na moim blogu nie ma na to miejsca.

 19. Teza dr Kurek o współpracy środowiska żydowskiego z okupantem i nadzieją na stworzenie autonomii żydowskiej na terenie okupowanej Polski, złamała jej karierę naukową. Habilitacja dr Kurek trafiła do śmieci i została przeczołgana przez środowisko związane z Gazetą Wyborczą. Sprawdziłem zasoby IPN i nie znalazłem nigdzie materiałów, w których dr Kurek powołuje się na coś co nazywasz „Protokoly Medrcow Syjonu”.
  Powyższy zarzut względem naukowca jak i próba dyskredytacji nieznanej ci osoby, bez próby wysłuchania jej argumentacji definitywnie kończy naszą rozmowę.

  G.F.

 20. @futrzak
  Wywiad z Sachsem w Gazecie Prawnej nt. reform z lat 90tych.
  „„Pisząc rekomendacje dla Polski, chciałem, by stała się krajem o gospodarce mieszanej. Z silną rolą państwa, z mechanizmami redystrybucji, sprawnym rynkiem pracy. Socjaldemokracja to tradycja, do której zawsze było mi najbliżej””

  http://tiny.pl/q8tqh

 21. Lukasz:
  teraz to on sobie moze mowic, ale coz 3 dekady pokazaly co innego. Ale nawet jesli zalozymy, ze faktycznie jest szczery (w co watpie, ale powiedzmy…) – to swiadczy fatalnie o jego kompetencjach jako doradcy ekonomicznego. No bo chcial zupelnie inaczej a ojej, patrzcie, nie wyszlo kompletnie….


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: