Napisane przez: futrzak | 30 grudnia 2015

Zapadly wyroki w sprawie tragedii kolejowej na Once

Tragedia wydarzyla sie prawie trzy lata temu.

Proces trwal dlugo, ale wreszcie zakonczyl sie i ogloszono wyroki.

Do wiezienia pojdzie dwoch sekretarzy transportu:
– Juan Pablo Schiavi urzedujacy wtedy (8 lat)
– Ricardo Jaime – jego poprzednik (5 lat)
Oprocz tego byly wlasciciel koncesji na operowanie TBA (Trenes de Buenos Aires) – Claudio Cirigliano (9 lat)
oraz maszynista Marcos Córdoba (3,5 lat).
Schiavi i Jaime zostali skazani za niekontrolowanie stanu infrastruktury i zmarnotrawienie publicznych funduszy przeznaczonych przez rzad KFC na operowanie TBA.

Proces prowadzony przez sedziow Jorge Alberto Tassara, Jorge Luciano Gorini and Rodrigo Giménez trwal 22 miesiace, a na swiadkow powolano 200 osob.

Oprocz tego skazano innych czlonkow zarzadu Cometrans:
Marcelo Calderón (8 lat)
Oscar Alberto Gariboglio (4 lata)
José Doce Portas (4 lata)
Alejandro Rubén Lopardo (4 lata)

oraz pracownikow TBA:
Jorge Álvarez (8 lat)
Sergio Daniel Tempone (7 lat)
Carlo Michele Ferrari (6 lat)
Roque Cirigliano (5 lat)
Antonio Marcelo Suárez (5 lat)
Laura Ballesteros (5 lat)
Guillermo Antonio D’Abenigno (5 lat)
Jorge Alberto De Los Reyes (6 lat)
Daniel Guido Lodola (3 lata w zawieszeniu)
Pedro Roque Raineri (4 lata)
Carlos Esteban Pont Vergés (6 lat)
Víctor Astrella (5 lat)

Katastrofa na Once miala spore polityczne reperkursje, jak kogos ciekawi, moze poczytac TU.

Reklamy

Responses

 1. Jestem pod wrażeniem surowości Sądu. W Polsce, jeżeli są katastrofy kolejowe (http://www.fakt.pl/tag/katastrofa-kolejowa-pod-zawierciem), to winni są maszyniści. A minister kolei, niejaki Nowak – „Zegarmistrz” nawet nie podał sie do dymisji…

 2. babcia:
  prawda, niestety :-/
  Zawsze winien maszynista…a infrastruktura, ktora sypie sie na potege i dziala na slowo honoru (na wiekszosci linii) – ten problem jest starannie ignorowany.

 3. Nie znam dokładnie tej sprawy, ale wyrok, w który skazuje się urzędników lub managerów za to, że wypadek spowodował maszynista budzi moje wątpliwości i przypomina mi sądownictwo Korei Północnej.

  To tak jakby w szkole jeden uczeń zabił drugiego i do wiezienia za to zamknięto dyrektora szkoły, pracownika kuratorium, wychowawcę klasy, 5 nauczycieli i i jeszcze dozorcę.

 4. artur:
  to z laski swojej NAJPIERW SIE ZAPOZNAJ a potem zabieraj glos, bo po prostu noz sie w kieszeni otwiera na takie gadki.

 5. Nosisz nóż sprężynowy w kieszeni? Ostra z Ciebie kobieta!

  Sorry, ale nie znam hiszpańskiego i nie chcę się mordować z google translator, żeby dokładniej badać temat, poczytałem tylko anglojęzyczne newsy. Z nich wynika, że tym wyrokiem dokonano zbrodni sądowej skazując przypadkowych ludzi, tylko po to aby gawędź była zadowolona.

 6. artur:
  nie, nie skazano przypadkowych ludzi ani nikt nie dokonal zbrodni sadowej. Nie chcialo ci sie przeczytac nawet podlinkowanych anglojezycznych artykulow z Buenosaires Herald.

  Mozesz podac mi te „anglojezyczne newsy” w ktorych wyczytales, co powyzej?

 7. Przyznaję, że to moja interpretacja, ale gdy czytam, że za wypadek skazano tylu ludzi, przypomina mi się retoryka komuchów z bloku wsch., którzy w podobnych okolicznościach w ten sposób próbowali zrzucić z siebie odpowiedzialność za stan państwa i dać pożywkę społeczeństwu. Mi to wygląda na to, że na potrzeby PR władzy są strącane jakieś przypadkowe figury.

 8. @arturxxxx
  Nie przykładaj do tego radziecko PRLowskich kryteriów. W Argentynie wiele rzeczy działa źle, sądownictwo też ma swoje problemy, ale nie jest farsą w radzieckim stylu. Akurat tam pozycja sądów i Kościoła jest dość podobna, można to porównać, wszyscy dostają pensje z budżetu, ale co władza może Kościołowi w kościelnych sprawach? Sądom tyle samo.
  A co do konkretów- odpowiedzialność za sposób organizacji i finansowania spoczywała zarówno na ministrach jak też zarządowi spółki, sąd uznał, ze wszyscy się przyczynili przez zaniechanie i tyle.
  Pod Szczekocinami zaniedbania systemowe były dużo bardziej ewidentne, a prokuratura nawet nie pomyślała o poważnym śledztwie w sprawie zaniedbań urzędniczych- choć akurat do zarządu PKP PLK zdecydowanie powinni dotrzeć.

 9. Pan artu jest zapewne z tej części która uważa że jak maszynista dobrze pracuje to premie powinien dostać manager a jak wtopi to po dupie ma dostać oczywiście maszynista. To takie „nowoczesne” podejście do zarządzania :)

  A analogi ( a rebours) do PL jest niestety więcej. Za CASE też winny był pilot, o Smoleńsku to już chyba lepiej nie wspominać ( wszyscy winni umarli … ) itd. Ostatnio nawet media zainteresowały się komornikiem co konfiskuje samochody zaparkowanie niedaleko ( sprawa względna prawda ;) dłużnika. Gość podobno dostał nagane …

  Tylko czasem się zadumam – kto tu jest 3cim światem

 10. Miłe zaskoczenie, ze skazano nie tylko szeregowych pracowników. Czy ta tragedia skłoniła polityków do zajęcia się na powaznie tematem renacjonalizacji kolei?

 11. Kuba:
  poprzedni rzad tak. Cofnieto koncesje na operowanie dwoma liniami (o ile dobrze pamietam).
  Natomiast co zrobi obecny, nowy rzad – diabli wiedza. Prawdopodobnie nie zrobi nic. Ostatecznie koleja to „plebs” jezdzi, wiec to poza obszarem ich zainteresowan i nie po linii partyjnej..


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: