Posted by: futrzak | 28 November 2015

Glupie cwoki

czyli o tym, jak sie produkuje fakty medialne.

Otoz, stacja TVN24 donosi o strzelaninie przed klinika aborcyjna w Colorado Springs w USA.
W materiale video na pierwszym planie oczywiscie Planned Parenthood, potem w tekscie tez Przed południem czasu lokalnego policja otrzymała zgłoszenie o napastniku strzelającym z broni palnej na Centennial Boulevard, gdzie znajduje się klinika aborcyjna Planned Parenthood.

Tymczasem Planned Parenthood to jest organizacja non-profit, ktora od czasow swojego powstania (1921 rok, wtedy jeszcze pod inna nazwa, zalozona przez Margaret Sanger) zajmuje sie przede wszystkim udostepnianiem opieki medycznej dotyczacej zdrowia reprodukcyjnego (reproductive health services). To jedyne miejsca, gdzie biedne kobiety moga za darmo zrobic sobie podstawowe badania ginekologiczne, otrzymac srodki antykoncepcyje etc.
Tylko polowa placowek organizacji oferuje dozwolone prawem zabiegi aborcji, a sama aborcja stanowi ledwie kilka procent (in total) uslug oferowanych przez PP.
Co wiecej, fundusze federalne, ktore otrzymuje PP, NIE SA PRZEZNACZANE NA ABORCJE. Odpada wiec argument, ze rzad nie moze “finansowac planowanych z premedytacja morderstw” (to jest linia krytyki wychodzaca od republikanow, ktorzy wielokkrotnie usilowali pozbawic PP srodkow finansowych).

No ale co z tego. Czy ktos z dziennikarzy zadal sobie trud sprawdzenia powyzszych informacji? Nie.
Ale nawet jesli nie, to starczy rzucic okiem na amerykanskie media donoszace o strzelaninie. Wszedzie jak wol widzimy Planned Parenthood clinic albo Planned Parenthood center.
Nie ma tam Planned Parenthood abortion clinic.

Anyway.
Co wiec “odbiera” przecietny widz polski (ktory angielskiego nie zna, wiec w sieci nie sprawdzi sobie, co to wlasciwie jest owo Planned Parenthood)? Rejestruje on w glowie nastepujacy schemat:
“Planned Parenthood = klinika aborcyjna = zlo” albo
“Planned Parenthood = klinika aborcyjna = dlaczego za publiczne pieniadze?”

A niech ktos potem probuje odkrecac takie stereotypy. Tia…..


Responses

 1. „Planned Parenthood” – Planowanie Rodzicielstwa wg Google. O aborcji ani słychu.

 2. Gdyby tym “biednym” ( piszę w “” bo nie wiem jaki procent to faktycznie biedne ) zaproponować 10-20-30 tyś $ ( do ustalenia – nie znam realiów u nas wystarczy 10 w zupełności) za donoszenie ciąży a nastepnie oddać w ramach drogiego ubezpieczenia ( wiem nie ma zgody na “kupno” ) dać parom które chciały by a nie mogą to tak cirka 50% ( lekko licząc ) przypadków dało by się załatwić że i wilk syty i owca cała a może i państwo by dorobiło…
  A tak to z jednej strony słychać krzyki obrończyć prawa do “brzucha” ( dlaczego w “” to dłuższa historia nie chce mi się zaczynać )
  a z drugiej czasem mocno odlecianych ( dla mnie w pozytywny sensie ale jednak ) obrońców życia.

  Więc:
  Nie ma mojej zgody ( i nie tylko – chętnie bym zobaczył referendum) na płacenia za usuwanie ciąży z publicznych środków podobnie jak za zmniejszanie żołądka itd.
  Jednak żeby nie było oczywiście jestem za tym aby za utrzymanie kobiety w ciąży płacił również a może przedewszystkim zapładniający ( zapewne będzie tak że on wtedy sam ją namawiać będzie na inne “rozwiązanie” – ale na to nie mam na razie pomysłu bo mieć nie muszę)

  Krótko mówiąć problem z aborcją jest w duzym stopniu wykreowany przez
  pewien model kulturowy który mówi małolatom ( skupmy się na chwilę na tym segmencie ) że są już dorośli i mają prawo do bzykania a potem udajemy zdziwionych że tacy gówniarze “zapominaja” w trakcie o zabezpieczaniu i za chwilę szantażujemy moralnie opinię publiczną że przecież takie dziecko nie może rodzić to “zniszczy” mu życie.

 3. Leszek Balcerowicz ‏@LBalcerowicz 28.11

  Napastnik wtargnął do ośrodka kontroli urodzeń w Colorado Springs (USA). Zastrzelił 3 osoby oraz ranił 9. Pewnie obrońca życia.

  https://twitter.com/LBalcerowicz

 4. Karroryfer:
  Nie ma mojej zgody ( i nie tylko – chętnie bym zobaczył referendum) na płacenia za usuwanie ciąży z publicznych środków podobnie jak za zmniejszanie żołądka itd.

  Ale Ty w ogole przeczytales wpis? Przypomne:
  Co wiecej, fundusze federalne, ktore otrzymuje PP, NIE SA PRZEZNACZANE NA ABORCJE.

  Oraz nie rozumiem, dlaczego mamy sie skupiac na grupie malotatow (nastolatkow) skoro procent nastoletnich aborcji (dane za rok 2011, USA) wynosi 18% ?

  Moze lepiej skupmy sie na prawdziwych przyczynach, a te sa nastepujace:


  On average, women give at least 3 reasons for choosing abortion: 3/4 say that having a baby would interfere with work, school or other responsibilities; about 3/4 say they cannot afford a child; and 1/2 say they do not want to be a single parent or are having problems with their husband or partner (AGI).</i)

  Oraz, co jest najlepsza prewencja aborcji? Otoz udostepnianie kobietom darmowej, niezawodnej (na tyle na ile to mozliwe przy obecnej technologii) antykoncepcji :

  On Monday, the New York Times published a lengthy report on the smashing success of a six-year plan to offer long-acting contraception, such as implants or the IUD, free of charge to any low-income woman or teen who wanted them. Funded by outside donors, the program has been a tremendous success, lowering the teen birth rate by 40 percent between 2009 to 2013. The abortion rate for teenagers fell by 42 percent.
  (cytat za http://www.slate.com/blogs/xx_factor/2015/07/07/free_iud_programs_for_teens_work_why_are_so_many_conservatives_against_them.html ).

  Twoje propozycje na rozwiazanie problemu aborcji sa, lagodnie mowiac, z d* wyciagniete i nie maja nic wspolnego z rzeczywistoscia.
  Pora sie obudzic.

 5. Jak dla mnie to media ogólnie wciskają przeciętnemu Kowalskiemu taki kit i nie sprawdzone albo celowo manipulowane informacje ,że więcej to sieje paniki i dezorientacji niż informacji.Dlatego już w trakcie studiów dziennikarskich pojęłam ,że to nie robota dla mnie.

 6. Karroryfer:
  Arcykatolicka Polska z zakazem aborcji ma obecnie najniższy wskaźnik dzietności w Europie (prawie najniższy bo najniższy jest w…. Bośni) a w czasach legalnej aborcji miała najwyższy.
  Najmniej aborcji na świecie dokonują rdzenne Holenderki. Większość aborcji w Holandii dokonują kobiety z mniejszości: Marokanki, Turczynki, Polki-krótko mówiąc przedstawicielki lewackich, ateistycznych ,cywilizacyjnośmierciowych narodów, stanowiących przeciwieństwo głęboko moralnych i prolajfowych Holendrów!

 7. @brysio – nie o tym pisałem ! Ale twoje argumenty w zasadzie popierają moje zdanie ( poza ostatnim zdaniem)

  @Futrzaku Piszę o tym u Ciebie ponieważ nie jestem w stanie pojąć jak
  tak inteligentna babka jak TY :) może promować tak prostackie metody
  sprawdzania czy ktoś jest nowoczesny czy nie.

  Jeśli dorosła kobieta nie potrafi się zabezpieczyć ( on też ! – o czym pisałem ) to naprawdę uważasz że społeczeństwo powinno PŁACIĆ za ich “zapominalstwo” ???

 8. Karroryfer:
  to nie sa prostackie metody sprawdzania nowoczesnosci tylko konkrety w rozwiazaniu konkretnego problemu. Konkrety, ktore DZIALAJA.
  Nie odniosles sie do zadnego argumentu.
  Jak sie odniesiesz, to wtedy bedzie mozna dyskutowac.

 9. http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/stany-zjednoczone/20151202/popeda-z-usa-aborcja-dla-poczatkujacych

 10. thomasmivida:

  w podanym przez ciebie linku widnieje nastepujaca informacja:

  Organizacja korzysta z dotacji rządowych, choć tylko 3% otrzymywanych pieniędzy jest wykorzystywane na aborcje

  czyli nastepni rozpowszechniajacy nieprawde :-/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: