Napisane przez: futrzak | 28 kwietnia 2015

Soul Searching

W Baltimore ogromne rozruchy. Wybuchly po pogrzebie kolejnej czarnej ofiary policji: niejaki Frieddie Gray po aresztowaniu (podczas?) odniosl smiertelne obrazenia, w wyniku których zmarł tydzień poźniej.
Dwa rywalizujące ze sobą gangi – Bloods i Crips – oglosily rozejm i przyłączyly sie do protestow.
Protesty, a przynajmniej ich część, zaowocowaly wandalizmem i szabrowaniem, kilka samochodow policyjnych puszczono z dymem, kilku policjantow oberwalo. Przeciwko protestujacym wyslano gwardię narodową.

Protesty i rozruchy nie ustaną, póki nie zostaną usunięte ich przyczyny: nieuzasadniona brutalnosc policji, rasowe profilowanie czarnych i kolorowych, kompletna bezkarność funkcjonariuszy, którzy biorą udział w śmiertelnym pobiciu albo zastrzeleniu.

To nie są żadne wymysły, a problem nie bardzo daje się dluzej zamiatac pod dywan. Za błędy policji płacą podatnicy: w Los Angeles ugody w procesach sądowych przeciwko LAPD kosztują ponad miliard dolarów rocznie; w Nowym Jorku co dwie i pol godziny jest wnoszony pozew sądowy przeciwko NYPD.
Policja w tym miescie jest pozywana tak często, ze szef finansowy (NYC city comptroller) Scott Stringer publicznie przyznał, ze budżet na rok 2015 musi zawierać kwotę 674 milionów dolarów na ugody sądowe. Suma owa to więcej, niż budżet miasta przeznaczony na parki, osoby starsze (Department of Aging) i bibliotekę publiczną razem wziete. (źródło.)

A co tymczasem mowi prezydent?
„We can’t just leave this to the police. I think there are police departments that have to do some soul searching. I think there’s some communities that have to do some soul searching. But I think we as a country have to do some soul searching”

For fuck sake, soul searching???? A co z postawieniem przed sądem funkcjonariuszy popelniajacych morderstwa i „przypadkowe” zabójstwa??? Albo okaleczajacych dzieci, bo zrobili antynarkotykowy najazd na nie ten dom co trzeba, a granat wybuchl w kołysce dziecka??? Czy czasem nie potrzebna jest tutaj kompletna reforma służb policji?? Egzekwowanie antyrasistowskiego prawa? Zmiana szkolenia nowych oficerów?
Czy w tym kraju musi dojść do powtórki z 1992 Los Angeles riots, zeby problem przestal być ignorowany?

Reklamy

Responses

  1. Jak Rzym czy I RP upadaly to tez nikt nie potrafil temu skutecznie zaradzic, zamiast tego mnozyli sie piewcy „soul searching” wzglednie powrotu do dawnych wartosci… :-)

  2. A tu trzeba podjac konkretne dzialania.

  3. Ty to wiesz. Ja to wiem. Prawdopodobnie jest jeszcze parę, paręnaście lub parędziesiąt tysięcy ludzi, którzy wiedzą, że należy podjąć konkretne działania. Na dodatek ci ludzie wiedzą prawdopodobnie również jakie działania powinny być podjęte aby przyniosły efekty. Pytanie brzmi dlaczego nie podejmują? Względnie kto ma korzyści z zaistniałej sytuacji? :-)

  4. PawelW:
    Korzysci ma obecna oligarchia. Prywatne wiezienia to jest bardzo lukratywny biznes, podobnie jak war on drugs – ilez to mozna lewej kasy wychachmecic, jajks. No i bizness of military complex tez sie kreci, prawdaz.
    Widziales gdzies na swiecie, zeby jakas oligarchia zabierala sie za dzialania, ktore ukrócą jej strumien latwych pieniedzy i ogranicza uprzywilejowana pozycje?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: