Napisane przez: futrzak | 7 marca 2015

Libertariański raj

Okazuje się, że jest. Oto kraj, który wcielił w życie filozofię głoszoną przez Ayn Rand, Hayeka, Rothbarda – z wydatną zresztą pomocą USA wcielił. Indywidualizm, egoizm, masz to, na co zasłużyłeś i zarobiłeś, masz, więc trzymaj, podatki to ściema więc nie ma, rząd też, a przestrzeni publicznej nie ma i w ogóle o co chodzi?

Miał byc złoty róg, kraj mlekiem i miodem płynący i droga do dobrobytu i bogactwa.
Co wyszło? A to.

Prywatne armie ochroniarzy dla wybranych, fajne życie dla wybranych i nielicznych bogatych w zamkniętych enklawach. Drogi? Ależ to realizacja marzeń czystego, niczym nie zmąconego wolnego rynku: setki biedaków zasypujących dziury w drodze nieremontowanej od lat. Stoją, zasypują szuflami i tym, co mają pod ręką, a potem czekają na drobne od kierowców…
A że przestępczość jest radosna – San Pedro Sula będące najniebezpieczniejszym miastem świata osiągając 3 zabójstwa dziennie – oh, who cares? Jak cię nie stać na prywatna armię ochroniarzy, to frajer jesteś, bo za mało zarabiasz. Drogi ci przeszkadzają? No to sobie kup smigłowiec…
Że większość obywateli mieszka w slumsach? Nieudacznicy. Że nie stać ich na lekarzy? Banda leni…

To co, kto się wybiera?

Reklamy

Responses

 1. Co korupcja i kryminalna działalność policji, wojska i innych instytucji państwowych ma wspólnego z libertarianizmem?
  Z artykułu wynika, że etatyzm doprowadził Honduras do takiej nędzy i desperacji, że chcą uwolnić pewne rejony z pod władzy skorumpowanej władzy. Może wyjść z tego Hongkong, Gurgaon albo i nie.
  Domosławski w ostatniej polityce też pisze o Hondurasie. O tym, że to szef policji jest jednym z odpowiedzialnych za eskalację przemocy, szwadrony śmierci itd. Wicemarszałek kongresu ogłosił, że 40% policjantów pracuje dla karteli i gangów. Powołana policja wojskowa zamieniła się w jeszcze jeden gang. Nowością jest to że nadużycia nie ograniczają się do dzielnic nędzy.
  „Przestańcie karmić bestię” to prośba rektora uniwersytetu do władz USA.

  P.S.Może napisz coś o własnym podwórku?. Argentyna znalazła się na 2 miejscu po Wenezueli w rankingu „Misery index”. (Indeks sumuje stopę bezrobocia ze stopą inflacji).

 2. Ten wpis jest na serio, bo nie ogarniam?

  A o Hondurasie pisałem w kontekście broni palnej: http://www.hoplofobia.info/bron-palna-w-hondurasie/

  Ciekawy cytat z ulicznego rysownika:

  „Zagrożenie jest zawsze takie samo. Ironia tkwi w tym, że bać się trzeba nie przestępców działających w mieście, ale samej policji. To właśnie ona rozprawia się z tymi, którzy odważą się przeciwstawić rządowi, począwszy od bicia, a kończąc nawet na morderstwie.”

 3. pawel-l:
  Co korupcja i kryminalna działalność policji, wojska i innych instytucji państwowych ma wspólnego z libertarianizmem?

  To ma wspolnego:

  Some of the greatest proponents of privatizing ENEE are the economic and political elite of Honduras, a handful of families that have dominated the economy and Congress for decades. These same families orchestrated the June 2009 military coup in Honduras that ushered in enhanced neoliberal policies and shortly later, was accompanied by large, on-going increases in violence and poverty in the country.

  The economic elite supported by international financial institutions, are very much behind the historical and current privatization efforts in ENEE. As early as 1999, meter reading services were contracted out to a Honduran financial services corporation owned by Arturo Corrales, currently the Honduran Ministry of Security and one of the key actors in the 2009 military coup. Under the Callejas Presidency in the early 1990s, private companies owned by the economic elite – the Nasser family being one – were given thermal energy contracts that requires ENEE to purchase over 50% of their energy supply from the private thermal generating companies despite its high costs. In 2011, the Honduran government signed a contract with a US-Honduran company – one representative being the nephew of former President Callejas – called PHP Energy, marking the beginning of what STENEE believes to be a slow hand-over of public assets to private companies. STENEE has since challenged the PHP contract in Honduran courts and is blocking the entrance of PHP Energy personnel into the installations where the project is proposed to be build.

  zrodlo:
  http://desdeaquiabajoabajo.blogspot.com.ar/2014/12/the-imf-and-privatization-in-honduras.html

  To nie etatyzm jest zrodlem nędzy Hondurasu ale rząd, ktory jest w rekach kilku prywatnych familii i to od dekad. To oni wprowadzaja bandycka polityke prywatyzowania wszystkiego a potem ciagniecia z tego zyskow do prywatnych kieszeni. Jak sie ludzie buntuja, to prosza o pomoc zbrojna USA i organizuja zamach.

 4. Zaprawdę zabawne jest to jak gołodupcy wrzeszczą „państwo/podatki/ubezpieczenia/systemy emerytalne/związki są złe” i domagają się Prawdziwie Wolnego, Darwinowskiego Rynku w nadziei że dzięki likwidacji tego złodzieja, państwa, kiedyś wejdą na Parnas Kabony. A tymczasem wspierają system, na którym tuczą się tylko tłuste świnie, które potem gołodupcom jeszcze wyżej podnoszą koryto i zaciskają pętle na szyjach.

  No ale irracjonalne marzenie każdego sprytka o przejściu ze stanu gołodupca do milionera jest o wiele silniejsze od zdrowego rozsądku. I nigdy nie wyjdę z podziwu nad tym, że snują je ci sami, którzy cały czas coś pie…lą o myśleniu inaczej, braniu spraw w swoje ręce i o pokazywaniu co to nie oni, gdyby nie te złodzieje i pasożyty.

 5. nie mylmy korpokapitalizmu z wolnym rynkiem…

 6. Patrząc w bliska na Wenezuelę, która – jako kraj – wyprzedza Honduras w statystykach morderstw i ma najwyższą inflację na świecie, to zupełnie przeciwna droga, czyli nacjonalizacje i socjalistyczna rewolucja, też nie zdaje egzaminu. Czyli szukać trzeba czegoś pośrodku.
  Ale i tak, w każdej politycznej układance, każdej ideologii, bez względu na to czy jest ona lewicowa, czy prawicowa, najsłabszym ogniwem jest zawsze człowiek. I jego tak częsta chęć wzbogacenia się jak najszybciej, ponad miarę, za wszelką cenę…

 7. O tak, alternatywa jest o niebo lepsza http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/promocja-rodziny-w-szkolach-czyli-absurdy-marksizmu-kulturowego
  Vivat socjalizm!

 8. Heeej :) Czytam Twojego bloga od dluzszego już czasu, jednak dopiero teraz zaczynam się udzielac w komentarzach :) Wybacz, ale wczesniej nie mialem zbyt na to czasu, wystarczalo mi go jedynie na czytanie wpisow, no i to tylko tych nowszych :) Wlasnie zabieram się do czytania wszystkich archiwalnych rzeczy jakie wrzucales pod tym adresem :)

 9. Libertarianizm w Hondurasie? Jest go tam tyle ile kartofli w telewizorze.
  Najgłupszy tekst jaki czytałem w tym roku.

 10. czegoś nie rozumiem:

  „To nie etatyzm jest zrodlem nędzy Hondurasu ale rząd, ktory jest w rekach kilku prywatnych familii i to od dekad.”

  rząd = państwo. zbyt duże/silne państwo/rząd = etatyzm.

  rząd robiący to, co uważają za wskazane „prywatne familie”, i co leży w ich interesie, jest jednym z typowych przykładów fatalnych skutków/przykładów etatyzmu. bo w modelu libertariańskim rząd nie może zrobić niczego w interesie „prywatnych familii” gdyż nie ma do tego żadnych narzędzi: nie może wprowadzić monopolu, ceł, podatków dla konkurencji a zwolnień dla „swoich” itd. gdyby mimo rządu minimalnego, tzn. nie mającego wpływu na gospodarkę, w kraju działo się źle, to można by to poczytać za wadę libertariańskiego modelu. w opisanym przykładzie mamy jednak model faszystowsko-korupcyjny: z rządem, służącym niewielkiej grupie oligarchów, oraz ubezwłasnowolnionymi i wpędzonymi w biedę obywatelami/poddanymi. nie znam żadnego libertarianina, który by optował za takim rozwiązaniem. niektórzy anarchokapitaliści pokazują, że MOŻLIWE są rozwiązania problemów ochrony bezpieczeństwa (wewnętrznego i zewnętrznego: policja i wojsko) oparte na mechanizmach rynkowych, a nie na idei państwowego monopolu na przymus. ale w Hondurasie mamy PAŃSTWOWĄ policję służącą prywatnym interesom wpływowych rodzin oraz prywatne armijki i policyjki nie podlegające prawu, bo państwowe sądy nie są skłonne uznać ich bandyckich poczynań za przestępstwa, a państwowa policja i tak by nie egzekwowała takich wyroków – gdyby zostały wydane. nadal nie ma to nic wspólnego z libertarianizmem.

  „To oni wprowadzaja bandycka polityke prywatyzowania wszystkiego a potem ciagniecia z tego zyskow do prywatnych kieszeni. Jak sie ludzie buntuja, to prosza o pomoc zbrojna USA i organizuja zamach.”

  bandycka prywatyzacja oznacza – słownikowo – przejęcie państwowego majątku z naruszeniem praw – jakich? bo niektórzy uważają za bandycką prichwatyzację (i słusznie) upaństwowienie Jukosu i przekazanie go kolegom Putina. a inni za bandycką prywatyzację uważają polski Program Powszechnej Prywatyzacji. jak to się działo w Hondurasie – nie wiem, ale się domyślam, że najpierw jacyś rewolucjoniści upaństwowili prywatne firmy, a jak już wszystko przestało działać, to je rozdali swoim znajomym (tak jak w Rosji, a inaczej niż w PPP). oba te procedery (nacjonalizacja oraz rozdawanie swoim) są bandyckie, tylko że źródłem drugiego jest pierwszy: gdyby nie było nacjonalizacji, nie byłoby potrzeby prywatyzacji oraz MOŻLIWOŚCI prywatyzacji bandyckiej.

  przy wszystkich wadach prywatnej (oligarchicznej) własności w Hondurasie, nie ma żadnych argumentów na rzecz tezy, że gospodarka państwowa działałaby tam lepiej – toż dyrektorami państwowych fabryk byliby ci sami ludzie, którzy dziś są ich właścicielami (bo tam nie było i nie ma wolnego rynku, który weryfikuje kompetencje dysponentów majątku produkcyjnego).

  no i jeszcze taki drobiazg: gospodarka socjalistyczna/państwowa własność na dłuższą metę jest niemożliwa bez zewnętrznego zasilania (w zasoby oraz – zwłaszcza – informację) po szczegóły odsyłam do Misesa. po co zatem wychwalać coś, co jest z definicji niesamowystarczalne? kto miałby wziąć na swoje barki utrzymanie Hondurasu, gdyby przywrócić tam państwową własność środków produkcji? Na Kubie to się przez dekady odbywało kosztem dekapitalizacji, wsparcia ze strony demo-ludów oraz prywatnych transferów z Miami. aż się skończyło i teraz trzeba będzie zacząć myśleć o przyszłości.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: