Napisane przez: futrzak | 9 lutego 2015

Śmierc kultur


Wiesz, czym jest śmierć: końcem istnienia struktury w formie stanowiącej o jej tożsamości – na skutek rozpadu lub przekształcenia w inną formę. Nie ma reguł silniejszych od Praw
Progresu, to najbardziej podstawowe zasady, zakorzenione głębiej niż prawa fizyki. Każda kultura, społeczność, każdy gatunek znajdujący się pod presją konkurencji, we wszechświecie o stałych warunkach nieuchronnie się doskonali, idąc po krzywej zmian ku Ul. Od form gorzej przystosowanych ku lepiej przystosowanym; te pierwsze zatem umierają. Progres jest w istocie historią zagłady kolejnych realizacji frenu. Ta Krzywa to mapa cmentarzyska kultur. Każda kultura balansuje na ostrzu noża, stanowi ofiarę rozdzierających ją sił: postępowej i zachowawczej. Jeśli przeważy postępowa, zatracona zostanie tożsamość – i to jest
śmierć. Jeśli przeważy zachowawcza, nic się nie zmienia aż do końca, gdy inne kultury, lepiej przystosowane, przytłoczą tamtą – i to też będzie śmierć. Różnica pojawia się w momencie takiego przyspieszenia wędrówki po Krzywej, że zależności powyższe zostają zaobserwowane jako twarde statystyczne prawa, formułuje się model – jak u was sformułował go Alphonse Remy – i podejmuje się w oparciu o jego znajomość działania mające na celu zarazem zachowanie tożsamości i zabezpieczenie się przed kulturami z wyżyn Krzywej – ponieważ istnieje już wówczas świadomość zagrożenia. I tak oto powstają Cywilizacje. Przynajmniej tak działo się w Czterech Progresach. Oczywiście to również nie jest rozwiązanie ostateczne, na wieczność, ale –
– A Deformanci? Na Polach publicznych znajduję wzory opisujące Progresy rozbieżne –
– Bełkot ideologiczny. Deformacja rodzi się zazwyczaj jako bunt przeciwko Cywilizacji. To też jest pewna linia zmian, ale oczywiście nie zmierza ku UL Zwać ją Progresem byłoby wielkim nadużyciem, bo skoro nie dąży ona ku doskonałości, czym mierzyć jej postęp lub degenerację? Zmiana nieukierunkowana to po prostu deformacja. Rzecz jasna, Deformacje – ani Cywilizacje leżące niżej na Krzywej – nie byłyby możliwe, gdyby wszechświat został bez reszty zagospodarowany, cała przestrzeń wypełniona życiem. Tak samo na Ziemi różne ekscentryczne kultury trwały, dopóki były izolowane, dopóki świat się nie domknął i zasady konkurencji nie zaczęły ich dotyczyć.
Możesz je nazwać „naturalnymi Deformacjami”. A wiem, że i potem mieliście różne takie enklawy archaizmu, motywowane religijnie lub politycznie – już Deformacje świadome, świadome ucieczki z Progresu: Cesarstwo Chińskie, a na zachodzie – amisze; muzea komunizmu na Kubie czy w Korei Północnej, talibowie, potem Protektoraty Krzyża, i Czarne Emiraty… Co się z nimi stało?
– Wchłonął je chrześcijański kapitalizm.
– Przegrały lub przystosowały się. W domkniętym środowisku nie ma ucieczki. Jak żeście to nazywali za twoich czasów, stahs?
Zamoyski wypuścił z płuc dym.
– Globalizacja.
– Globalizacja. Globalizacja jest zaledwie pierwszym przejawem tego fundamentalnego, uniwersalnego procesu: kosmologizacji. Wyścig zaczyna się na globie, ale w ostatecznym rozrachunku nie chodzi przecież o osiągnięcie Formy Doskonałej danego środowiska planetarnego – lecz Formy Doskonalej wszechświata, wszystkich możliwych wszechświatów.

Autor książki, z której pochodzi cytat, jest genialny, ale bardzo wielu ludzi uważa to, co wyżej, za bełkot, bo nie są w stanie przeczytac każdego zdania ze zrozumieniem. Bo tak to jest: jeśli czegoś nie rozumieją, to jest bełkot. Z drugiej strony, za bełkot uważa sie to, co nalepką bełkot opatrzone jest. Byle uniknąć myslenia, byle nie pytać, nie różnić się, nie odstawać. Ja, milion, bo za miliony bełkoczę i pieprzę głupoty…

Reklamy

Responses

 1. @futrzak

  Lepiej napisz co to za ksiazka to sobie kupie bo wydaje sie bardzo interesujaca.Osobiscie obstawiam Dukaja ewentualnie Lewandowskiego lub Wolskiego.

 2. Apropo-zauwaz ze autor mowi o chrzescijanskim kapitalizmie-bardzo trafne spostrzezenie biorac pod uwage jak straszliwie po upadku konkurencyjnej komuny zdegenerowal sie zachodni kapitalizm niechrzescijanski(liberalny?antychrzescijanski?judaistyczny?).Tu by reszta mozna takze podyskutowac o kapitalizmie konfucjanskim/taoistycznym/buddyjskim bo choc wszyscy gadaja o konfucjanizmie to kiedys czytalem ze to taoisci stanowia klase srednia i wyzsza w chinskich diasporach a coraz czesciej chyba i w Chinach-nie znam zbyt dobrze taoistycznego podejscia do gospodarki ale w swietle tego co wiem nieco to zaskakujace.

  Piotr34

 3. Znalazlem(jednak cytat jest bardzo charakterystyczny)-oczywiscie Dukaj „Perfekcyjna niedoskonalosc”-nawet kiedys czytalem ale jakos tego nie pamietalem,czas odswiezyc lekture bo oczywiscie posiadam.A z Twoim twierdzeniem dotyczacym jego genialnosci sie zgodze-to chyba najlepszy pisarz polski pisarz SF wszechczasow.

  Piotr34

 4. piotr34:
  „jak straszliwie po upadku konkurencyjnej komuny zdegenerowal sie zachodni kapitalizm niechrzescijanski” — znowuż skąd ci się wzial ow przymiotnik „niechrzescijanski”?

  Bo wiesz. Poczatki tego brutalnego neoliberalizmu to Thatcher w GB i Reagan w USA. Czyli konserwatywna metodystka i wyznawca The Christian Church (przynajmniej an poczatku, a przeciez pozniej na ateizm ani inna wiare nie przeszedl), tez konserwatysta i republikanin. Jak w mordę strzelił chrześcijanie, ale protestanci a nie katolicy, więc?

  Co do kapitalizmu konfucjanskiego/taoistycznego nie bede sie wypowiadac, bo figę wiem na ten temat.

  Lekturę tak, odświezyć bardzo warto, i uwaznie czytac kazde zdanie. Ja musze przyznac za pierwszym razem po przeczytaniu mialam w glowie metlik, dopiero drugie czytanie spowodowalo „klik” i zdopingowalo do ciężkiego myslenia :)

 5. Nawet mnie nie drażnij!

  „ale bardzo wielu ludzi uważa to, co wyżej, za bełkot”
  A co kompleksy masz że się przejmujesz tym „co większość ludzi”?
  Czy też czujesz się wyróżniona tym że rozumiesz? Jak tak to zmień Imię i nazwisko na Hiacynta Bukiet.

  Starość Aksolotla dopiero w marcu! A miała być w styczniu!

  Powiem krótko: KURWA MAĆ!

  shape_shiter

 6. @futrzak

  Jak to ktos kiedys powiedzial protestantyzm to judaizm z wieprzowina-cos w tym jest jak popatrzysz na ich podejscie do roznych dziedzin zycia(to nawet po nadawanych imionach widac).Z tego co kiedys troche czytalem o talmudycznym podejsciu do ekonomii to obecna finansjeryzacja i urynkowienie WSZYSTEKIGO wyglada mi na talmudyzacje teorii i praktyki ekonomicznej oraz prawnej.Ekonomiczna mysl chrzescijanstwa(w tym KK) byla jednak znacznie blizsza powiedzmy kapitalizmowi renskiemu(blizsza a nie tozsama-to zreszta szeroka generalizacja).NIe upieram sie zreszta a tylko takie mam wrazenie i wiem ze nie ja jeden-rownie dobrze moze to byc cos innego choc zbrutalizowana „talmudyzacja” pasuje mi najlepiej.Ale to moze byc „madrosc etapu” a nastepnym krokiem moze byc „chinizacja” czy „indianizacja” choc ja obstawiam „latynoamerykanizacje”(w „klasycznym” i zlym tego slowa znaczeniu dla jasnosci).

  Piotr34

 7. shape_shifter:
  czy ty w ogole potrafisz sie ustosunkowac do treści tego wpisu – nie wylaczajac mojego komentarza – zamiast robic jakies wycieczki ad personam czy to jednak przekracza twoje mozliwosci emocjonalno-intelektualne?

  Piotr34:
  troche zabawne jest takie doszukiwanie sie – imho na sile – zwiazkow miedzy religia a kapitalizmem panujacym w zachodnim kregu kulturowym. Tak, ja wiem, monumentalne dzielo Webera o etyce protestanckiej w opozycji do katolicyzmu etc. ale zauwaz, KIEDY on to pisal.

  A dzis? czy ma to wiekszy sens? imho nie:
  http://www.huffingtonpost.com/david-briggs/faith-and-economic-growth-drive-to-succeed-in-business-crosses-religious-traditions_b_3131331.html

  BYC MOZE roznice widac na przykladzie islamu i islamskiej bankowosci, bo przeciez tam lichwa zabroniona, ale powiedzmy sobie szczerze: tam tez sa odpowiedniki kredytow hipotecznych, a roznica polega na tym, ze bank nie udziela Kowalskiemu kredytu i nie czerpie z odsetek zysku, tylko bank jest wlascicielem nieruchomosci az do dnia ostatniego, a Kowalski placi bankowi „czynsz” i w kazdej chwili moze byc nieruchomosci pozbawiony.

 8. @futrzak

  Jak napisalem nie upieram sie przy swojej opini/wrazeniu ale kiedys cos niecos na temat czytalem i z tego co wiem wlasnie ow nacisk na finanse i instrumenty finansowe jest dosc powszechny(i zawsze byl)w ekonomii talmudystycznej podczas gdy na chrzescijanskim zachodzie glownym bogactwem zawsze byla ziemia a instrumenty finansowe podobnie jak w islamie byly dosc mocno ograniczone.W Europie zawsze na pierwszym miejscu byl posiadacz ziemski a kupiec/bankier pelnil role sluzebna podczas gdy u Zydow na pierwszym miejscu byl to kupiec/bankier oraz dobra ruchome,listy zastawne,”czeki”,”swiadectwa udzialowe” itp(z takim po prostu latwiej uciec w razie pogromu).Ale jak napisalme nie upieram sie bo nie jestem specjalista w tej dziedzinie.

  Piotr34

 9. piotr34:
  wiesz tylko ze w judaizmie tez jest zakaz lichwy :) a Zydzi w Europie zajmowali sie handlem i finansami bo przeciez NIE MOGLI (poza nielicznymi wyjatkami) byc wlascicielami ziemi!!!!!

  Takze jesli juz chcesz kogos winic to wladcow europejskich, ktorzy ustalali takie, a nie inne prawa i mocno Zydom ograniczali mozliwosci zarobkowania.

 10. @futrzak

  Alez ja tu nikogo nie winie przeciez-wiadomo ze system prawny,ekonomiczny itp kazdego spoleczenstwa ksztaltuje zarowno teoria jak i praktyka-wklad Talmudu to bylo jedno a praktyka sredniowicznej Europy drugie.Zreszta dlaczego winic?-zarowno europejskie jak i zydowskie podejscie do ekonomii maja swoje dobre i zle strony.

  Piotr34

 11. Zeby juz zakonczyc ten temat-chodzi mi tylko o to ze obecnie tzw.zachodnia ekonomia nie jest prosta pochodna mysli chrzescijanskiej czy szerzej europejskiej a raczej judeo-europejskim miksem ktory jak kazdy miks jest zwyczajnie niespojny i przez to NIE DZIALA zbyt dobrze.Ale jak moze dzialac?Przeciez mieszamy tu wysoce ekskluzywna/elitarna ekonomie zyjacego w diasporze narodu polkoczownikow/wedrowcow i kupcow z ekonomia feudalnego spoleczenstwa nieruchawych posiadaczy ziemi i ludzi-to mieszanie wody z ogniem.Z tego miksu wyszlo co najgorsze czyli neoliberalizm gdzie za generowana sztucznie kase/instrumenty finansowe mozna kupic wszystko a najwieksze przekrety robi sie na ziemi wlasnie zas pracownik to nie tylko ze koszt i zasob ale tez „goj” i „chlop panszczyzniany” czyli obcy do kwadratu i nikt po prostu.Z obydwu systemow teoretycy(a jeszcze badziej praktycy)neoliberalizmu wzieli NAJGORSZE cechy-tak bylo im najlatwiej i to wlasnie wspieralo wladze globalnych elit.

  P.S.Oczywiscie ja WIEM ze Zydzi nie mogli posiadac ziemi w sredniowieczu-prosze nie piszmy o rzeczach powszechnie wiadomych ze tak pozwole sobie sie „obrazic”;)

  Musze juz uciekac spac-troche mnie grypa meczy i musze sie kuprwac.Na razie.

  Piotr34

 12. @futrzak . Nie obrażaj się. Odkąd ten złamas jacuś znowu przełożył premierę ( a na horyzoncie ni changa ni ..tfu…tfu …martina…(cenię zjeba za Piaseczniki, czytam cykl Westeros) ni williamsa… ni nowych odcinków Castla…lub choćby nowych piw… a ja biegam i dalej nie mogę…złagodzić intelektualnego głodu…) a Peananatemę Stephensona połknąłem ot tak (POLECAM! Szczególnie Tobie boś wkręcona w filozofię a jak nie lubie Stephensona tak w tej powieści dotknął pisarskiego absolutu) to …brak mi intelektualnej stymulacji. Stąd i frustracja. Proste to mechanizmy przecie.

 13. @ futrzak, piotr34 JE…Ć WEBERA… ROZMAWIACIE O EKONOMII DREXLEROWSKIEJ. Hłe hłe hłe :)

  shape_shifter

 14. shape_shifter:
  widze ze jednak przekracza twoje zdolnosci – skoro moje dosc jasne i konkretne pytanie odebrales jako obrazanie sie
  Hint: zwracanie uwagi na stosowanie demagogicznych chwytow erystycznych (tu: ad personam) nie jest obrazaniem sie, tylko punktowaniem demagogii w dyskusji.

  Ad rem: nie, nie piszemy o ekonomii drexlerowskiej (tak jak ja sobie wyobrazal Dukaj tj. masowe bezrobocie niepotrzebnych ludzi, ktorzy jednak dostaja podstawowe produkty umoziwiajace egzystencje za darmo) – bo jej jak narazie w naszym swiecie NIE MA.
  Dopoki ciagle ludzie umieraja z glodu, niedozywienia, dopoki ciagle sa niewolnicy – takiej ekonomii NIE MA.
  Wezmy chociazby Polske – czy ktos w tym kraju daje (tak jak owszem, w KSA) zasilek umozliwiajacy przezycie, daje go za sam fakt istnienia i bycia obywatelem? NIE. Case dismissed, dude.

 15. @shape shifter

  Chyba chciales napisac-POROZMAWIAJCIE o ekonomii dexlerowskiej?Pewnie kiedys porozmawiamy bo w kontekscie drukarek 3D,kryptowalut,Ubera(to jest ciekawy temat do pogadania na temat zmian organizacyjnych),wikinomii,ceny zerowej i paru innych rzeczy tak jakby POWOLUTKU zaczyna sie materializowac.Ale nie dzis-bo dzis sie nadal kuruje;)Na razie.

  Piotr34

 16. @shape shifter

  Greg Egan,Charles Stros(szczegolnie „Szklany Dom” oraz „Accelerando”),Peter Watts(szczegolnie „Slepowidzenie”).No i ciagle Dukaj a szczegolnie „Czarne oceany”.Ewentulnie Peter Hamilton ale ten bywa bardzo nierowny nie tyko z ksiazki na ksiazka ale i z rodzialu na rozdzial(choc nowsze ksiazki sa lepsze niz starsze).Toynbee z jego „Studium historii”.Pewnie czesc z tych rzeczy czytales ale mam nadzieje ze znajdziesz cos nowego.

  A ekonomii drexlerowskiej jak slusznie zauwazyla @futrzak jeszcze nie ma i tak naprawde to nie wiadomo czy w ogole kiedys bedzie-ale temat jak juz napisalem u gory jest ciekawy.

  Piotr34

 17. Dukaj tam własnie przemyca uwagę że tacy ludzie (w granicy, głodni bezrobotni) są potrzebni, bo poszerzają Kulturę. Ciekawe że okazuje się to osobliwością ludzkiego Progresu.

  W PL realnie wsparcie chroniące przed śmiercią głodową jak najbardziej jest.

 18. gszczepa:
  przed smiercia glodowa tak, ale przed wykluczeniem juz nie.

 19. Przed wykluczeniem nie.

 20. A co do hard SF to Karl Schroeder też jestem całkiem niezły a względnie mało znany.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: