Napisane przez: futrzak | 6 lutego 2015

Nakaz aresztowania presidenty?

Clarin triumfalnie opublikował tzw. „nakaz aresztowania presidenty” znaleziony ponoć w koszu na śmiecie w domu Nismana, a zagraniczna prasa, nie wyłączając Huffington Post, prasy polskiej i nawet BBC, informację przedrukowała.

Argentine prosecutor Alberto Nisman drafted an arrest warrant for President Cristina Fernandez de Kirchner.

Brzmi absolutnie sensacyjnie, bo robi z prezydenty kraju co najmniej bandytę zamieszanego w podejrzaną śmierć prokuratora… tylko że:

Clarin się czepia, że prokurator prowadząca sprawę nie poinformowała o tym opinii publicznej. Szczerze mówiąc, podejrzewam, że nawet jeśli by miała informować o wszystkich postępach śledztwa to ten fakt by uznała za pozbawiony znaczenia. Otóż konstytucja Argentyny jest dość podobna do konstytucji USA. Procedura skazywania głowy państwa wygląda formalnie tak samo. Oskarżającym jest izba niższa parlamentu, w roli sędziego występuje izba wyższa (Senat). Jakby kogoś interesowało art. 53, 59 i 60 Konstytucji Republiki Argentyny. Najwyraźniej ani dziennikarze Clarinu (z trudem, ale da się zrozumieć) ani ten kto pisał Nismanowi ten tekst (pytanie kto) ani sam Nisman nie miał zbyt dokładnego pojęcia o tych treściach. A może Nisman miał, dlatego spokojnie wyrzucił do kosza ten tekst, który może ktoś mu przysłał. Zresztą była na nim data z czerwca zeszłego roku. I wniosek o odebranie immunitetu, co ciekawe. Czyli użyto takiej instytucji prawnej jaka istnieje np. w Polsce, a nie tej, która funkcjonuje w Argentynie. To nieco narzuca podejrzenie, że mógł to pisać prawnik, ale nie argentyński. Co więcej, także nie z USA, tylko z państwa z kręgu prawa kontynentalnego.

No ale tego już w żadnej gazecie, BBC News nie wyłączając, nie napisali…bo cała sensacja znikłaby, a nakład spadł…I w ten sposób jeszcze długie miesiące będą powtarzane sensacyjne teorie spiskowe udowadniające, że to Cristina Fernandez de Kirchner stoi za całą aferą i że być może wydała nawet nakaz morderstwa Nismana :-/

Tu całość.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: