Napisane przez: futrzak | 19 stycznia 2015

Kredyt we franku – co robić?

I znów, panowie „eksperci” radzą: najlepiej poczekać, bo kurs jest różny, pewnie spadnie, a w zasadzie to nie wiadomo.. a tymczasem co można?
Zgromadzić dodatkowe zapasy gotówki….oraz przejrzeć umowę z bankiem, bo ten, w razie znalezienia się kredytu „pod wodą” (under water) może:
– zażądać aktualnej rynkowej wyceny nieruchomości na koszt klienta,
– zażądać dodatkowego zabezpieczenia kredytu;
– obniżyć kwotę kredytu (poprosić o częściową spłatę)
– zażądać dodatkowego ubezpieczenia.

Słowem: czekać, aż nas ostrzygą do gołej d*, potem zlicytują chałupę i puszczą w majtkach, a z długiem do końca życia. Milutkie i wesolutkie rady, no nie?

Jeśli ktoś ma kasę na spłatę wyższej raty i te kilkaset złotych miesięcznie więcej go nie zaboli, to faktycznie, moze sobie czekać…ale inni? Jedyne, co mozna zrobic, to jak najpredzej pozbyć się śmierdzącego jaja tj. spróbować sprzedać mieszkanie, a potem wynieść się do UK gdzie, po 6 miesiącach rezydencji, można ogłosić bankructwo konsumenckie zgodnie z prawem obowiązującym w UK (aczkolwiek jak dokładnie wygląda procedura i jakie są restrykcje, tego nie wiem).

Smutne jest to, że tak samo jak w USA wszyscy radzili ludziom z underwater mortgage: płać, zarżnij się, wypłukaj ze wszystkich oszczedności, zapożycz w rodzinie – ale płać – tak teraz radzą Polakom to samo. Nawet sami Polacy. I ta zawiść: dobrze ci tak, masz za swoje, zachciało ci się domu, to teraz masz.

Cóż. Ale Polska to nie Węgry i ja bardzo wątpię, żeby rząd zarządził przewalutowanie. Co najwyzej to moze będzie bailout banków tak samo, jak w USA, Irlandii, UK, a zwykli ludzie dostaną w tyłek jak zawsze…

Reklamy

Responses

  1. @Futrzak: Faktycznie, da sie tak z PL do UK wyjechac i oglosic bankructwo?
    Fajny patent. Dobrze ze nie muse z niego korzystac, ale jak cos to wiem co podpowiedziec znajomym :-)

  2. da sie. ale szczegoly trzeba sprawdzic.

  3. W przypadku frankowiczów najbardziej uderzyła mnie polska zawiść, ale od jakiegoś czasu dzielę życie między Polskę, a Węgry i na sprawę kredytów w obcych walutach patrzę z węgierskiego punktu widzenia.

  4. Tytuł tego wpisu sam nasuwa odpowiedź co robić? nie brać po prostu. Jeśli widzimy, że coś wygląda pięknie to zwykle na giełdzie maksymalnie za kilka tygodni dana waluta się pogorszy. Więc jeśli coś wygląda pięknie lepiej poczekać jeszcze miesiąc lub dwa jak sytuacja się rozwinie i wtedy podejmować decyzję.

  5. […] juz wczesniej o Polakach umoczonych w […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: