Napisane przez: futrzak | 16 grudnia 2014

Medialne pranie mózgów

Swoistego rodzaju fenomen obserwuję. Otóż: jestem członkiem grupy dyskusyjnej ateiści, do której należy dobrych kilkanaście tysięcy osób. Całkiem niezły przekrój Polaków z kraju i trochę zza granicy.
Jest mnóstwo wpisów dotyczących działalności KK w Polsce i tego, jak zawłaszcza on neutralną przestrzeń publiczną, jak się panoszy, wtrącając się do polityki etc.

I kogo większość tych ludzi wini za taki stan rzeczy? Czy partię, za rządów której wprowadzono religię do szkół (UD, KLD) i zaostrzono ustawę aborcyjną? (UW, premier Suchocka) Czy polityków, którzy ochoczo sypią od ośmiu lat kaskę (PO) na najrożniejsze budowle kościelne, imprezy, robią zwolnienia podatkowe? Otoż, nie. Nie wini się tych, którzy są odpowiedzialni za uchwalenie takiego a nie innego prawa i dysponowanie finansami na takie a nie inne cele.
Wini się tych, których wskazują media: PiS.

Żeby nie było niejasności: nie byłam, nie jestem i nie będę zwolennikiem PiS. Nie uważam, żeby program tej partii w temacie rządzenia Polską był sensowny, wykonalny i prowadził do jakiegos, z przeproszeniem, pozytywnego „outcome”. Ale, do k&^&*%*$&* flaki mi sie wywracają jak zwykli ludzie, na codzień niegłupi, wydawałoby się inteligentni, TAK SIĘ DAJĄ MANIPULOWAĆ i WODZIC ZA NOS.

Niesamowite, jaką siłę mają media. Jedyne, co w tym miejscu staje mi przed oczami to obraz kobry zahipnotyzowanej dzwiękiem fujarki w rękach fakira…

Reklamy

Responses

 1. A politycy PiS-u nigdy nie broni się przeciw tym oskarżeniom, bo i po co, przecież woda na ich młyn.

 2. .. i tak to się kręci…

 3. Niestety- w Polsce zwłaszcza media i kościół zawsze miały wielką władzę.Gdy te dwa bieguny łączą siły to już w ogóle jakiś cud nad Wisłą się dzieje.Cud niestety nie dla szarych obywateli. Ale wiesz co rękę sobie tam uciąć ,że za tymi szarymi obywatelami ,którzy dają sobą tak manipulować stoi na pewno masa tych mniej szarych która czerpie z tego nie błahe korzyści. No smutne to bardzo:(

 4. KK nie ma obecnie w PL prawie zadnych wplywow.To co jest to resztki tradycji ale poza tym to nikt sie ze zdaniem KK nie liczy.Ludzie chodza do kosciola ale wiekszosc ma to co mowi kosciol gdzies.

  Piotr34

 5. Oj Piotr chyba Futrzak jest bardzo zajęty że bo nic Ci nie odpowiedział jak
  bardzo się mylisz ;)

  A co do meritum
  Niemcy po IWW rozpętali drugą. Chociaż może to nie byli Niemcy.
  Jestem ciekaw jaka będzie wersja oficjalna za 20 lat.

  To chyba Goebbels „stworzył” propagande

 6. piotr34:
  gdyby KK nie mial w Polsce zadnych wplywow, to nie mielibysmy w szkolach religii, ustawa aborcyjna bylaby taka jak w UK czy Francji, normalny dostep do antykoncepcji, KK nie dostawalby pieniedzy i nieruchomosci z budzetu panstwa oraz nie bylby obecny z kropidlem na kazdej uroczystosci i otwarciu byle mostu czy zakupie nowych radiowozow policji – to tak BTW.

  Trzeba chyba byc wyjatkowo slepym lub uprzedzonym, zeby takich „sloni w skladzie porcelany” nie zauwazac.

 7. Najbardziej przygnębiające jest to, że młodzi ludzie mają klepki na oczach. Zachipnotyzowani kroczą za rodzicami i babciami.

 8. Futrzak może trudno Ci w to uwierzyć ale generalnie się z Toba zgadzam.
  Natomiast wole żeby rozpychał się KK niż ajatolachowie. Patrz co się dzieje w krajach które przywołałaś.
  ps
  Czy człowiek może istnieć bez religii? Tak
  A jednak religia zawsze towarzyszyła człowiekowi

 9. Bolko:
  a ja wole zeby sie nikt nie rozpychal, a panstwo pozostalo laickie. Religia, która usiłuje innym narzucać siłą swoje zasady, powinna byc zdelegalizowana.

  Oraz, wole UK i Francję, bo pomimo tego, ze maja fanatyczne mniejszosci muzulmanskie, to jednak te mniejszosci nie uchwalily DLA CALEGO KRAJU nauczania koranu i hadisow w publicznych szkolach; nie wprowadzily zakazu aborcji i niedostepnosci antykoncepcji. Tam prawa kobiet są o niebo bardziej respektowane. Ot, taka drobniutka różnica…

  Pare zamachów i prawdopodobnie i jedno i drugie panstwo uchwali sobie taka ustawe, jak Austria ( http://www.rp.pl/artykul/69986,1164775-Austria-znalazla-wlasny-sposob-na-islamistow.html ) – a w Polsce ciągle będą chodzić demonstracje domagajace sie delegalizacji PiS….

 10. Z drugiej strony, HGW startowała 2 dekady temu na prezydenta z pozycji katolicko-antyaborcyjnych…. jak to pisał poeta, potrzebujemy ludzi-chorągiewek, dzięki nim wiemy jak zmienia się wiatr.

  W porównaniu z obawami z początku lat 90-tych, wcale nie jest tak źle i to że dużo rzeczy funkcjonuje jak funkcjonuje, to efekt raczej ogólnej niezborności i niechęci do tykania rzeczy zastanych, niż rzeczywistych wpływów. Mam poczucie, że bardzo powoli, ale jednak realnie następuje erozja wpływów.

 11. gszczepa:
  restrykcyjna ustawa antyaborcyjna to nie jest zaden efekt niezbornosci i niecheci tykania rzeczy zastanych, bo gdyby faktycznie TAK BYLO, to do dzis w Polsce obowiazywalaby stara ustawa aborcyjna wprowadzona w zycie za komuny, nieprawdaz?

 12. Zaostrzanie ustawy aborcyjnej to ponad dwie dekady temu, i wtedy faktycznie wpływy KK były duże i może rosły, oprócz aborcji, wprowadzano do szkół religię, krzyże itp, itd.

  Pamiętam, że w okolicach polskiej SF powstał wtedy taki zbiór opowiadań „Czarna msza”, właśnie realizujący te obawy przez dominacją KK.

  Zahamowanie nastąpiło chyba w 93/95 – ostre zwalczanie SLD/Kwaśniewskiego nie przeszkodziło im w zwycięstwach.

  Potem, każda ze spraw przeciwko stawał, jakoś przechodziła (konstytucja, kodeks karny i podobne). Erozja powolna i stopniowa, ale kierunek zmian jest jednoznaczny.

  Ustawy aborcyjnej nikt nie rusza również NIE TYLKO ze względu na KK. Np. istnieje silne, nieoficjalne lobby medyczne, któremu jest to bardzo na rękę. Jednocześnie, dla elit, jest ona bez znaczenia od momentu UE.

 13. A mnie zawsze zastanawia jedno -ponoć ateista to osoba, która uważa że BOGA nie ma. Co ma do tego KOŚCIÓŁ KATOLICKI?

 14. Adam:
  to, ze KK narzuca WSZYSTKIM w Polsce, ateistom tez, prawo oparte na ich doktrynach wiary oraz dostaje pieniądze podatnikow.

 15. Dalej pytam – co to ma wspólnego z wiarą lub nie? Bo dowodów nikt nie podaje, zarówno jedna jak i druga strona? Przecież wierzyć nikomu nie każą. Nie chcesz – nie wierz. Konkretnie które prawo jest narzucone? Które należałoby odrzucić? Co do pieniędzy – zgoda. Przy okazji – nie jestem katolikiem. Prawa KK mam w poważaniu.

 16. Adam:
  restrykcyjna ustawa antyaborcyjna obowiazuje WSZYSTKICH, a nie tylko katolikow w Polsce, nie zauwazyles?

 17. Czy mówisz o ustawie, w myśl której lekarz nie może odmówić w praktyce aborcji lub chociażby zgody na nią? Tak, faktycznie wygląda na pisaną przez katolików.
  Z Twoich odpowiedzi wnioskuję, że nie rozumiesz co chciałem napisać i na co zwrócić uwagę. Ok, wystarczy 2 razy, więcej nie ma sensu.
  Proponuję sobie zapisać takie swoje pomysły – np. aborcja, eutanazja itp. i przeczytać za jakieś 50 lat – gdy już będziesz dosyć stara. Też obudzi takie ciepłe uczucia, czy raczej strach? Łatwo pisać, gdy jest się silnym, młodym i wydaje się że wiatr wieje w żagle. Ale kiedyś bez względu na wiarę, przyjdzie być starym…w otoczeniu młodych ateistów i prawa które sama chciałaś mieć.

 18. Adam.
  Nie może, czy może lekarz odmówić? Kto tu pisze o wiarze? Mówimy o dominującej religii. Czyżbyś był islamistą? Oni też nauki KK mają daleko. Otoczenie młodych ateistów jest boskie. Sugerujesz, że w starszym wieku ateiści wracają do wiary? Z jakiego niby powodu i dla czego do wiary KK? Nie lubisz starszych?

 19. […] Dopiero co napisałam o manipulanctwie mediów, a tu proszę: Zapewne niewielu z czytelników wie, że w dniu dzisiejszym, a mówiąc precyzyjnie, w nocy 18 grudnia, o godz. 0:45 odbyło się w Sejmie Rzeczpospolitej głosowanie nad zmianą Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Tak, nie pomyliłem się. Głosowano nad zmianą Konstytucji. […]

 20. @Prezio – tak żenującej manipulacji w twoim (specjalnie z małej litery) wykonaniu dawno nie widziałem. Zainteresuj się polityka, masz wrodzone zdolności do przekręcania faktów i skurwysyństwa.”Młodych ateistów” – dobre. Czyżbyś był pedofilem?

 21. Nikt nie ma tylu powodów, by nienawidzić mediów niż zwolennik broni palnej ;)

  http://www.hoplofobia.info/inzynierowie-dusz-popieraja-rozbrojenie/

 22. @futrzak,bolko

  Mylicie rzucanie ochlapow z prawdziwa kasa i wladza.Konkordat i CALA reszta koscilenych przywilejow kosztuja III RP niecale dwa miliardy rocznie Natomiast takie emerytury mundurowe 13 a krusowe 15 miliardow rocznie.Rozdmuchan budzetowka 10 miliardow(z czego sposkojnie daloby sie uciac polowe)a gornicze 8 miliardow rocznie.Teraz jeszcze przypomne ze PRL znacjonalizowal majatki koscielne z ktorych ciagle tylko niewielka czesc wrocila do KK(procentowo znacznie mniej niz majatkow chocby gmin zydowskich)wiec owe koscielne benefity pelnia takze role odszkodowania(i to OFICJALNIE wedle dokumentow i traktatow chocby z Watykanem).
  Religia w szkolach jest nieobowiazkowa a srodki antykoncepcyjne nie sa specjalnie drogie(i nie bardzo widze czemu mialbym do nich doplacac w sytuacji zapasci demograficznej narodu).Media koscielne zas(chocby TV Trwam) docieraja do raptem paru procent Polakow i nie maja znaczenia w publicznje debacie.Ta smieszna w skali panstwa kwota 2 miliardow,nieobowiazkowa religia czy swiecenie roznych uroczystosci to czesciowo uklon wobec tradycji a czesciowo ochlapy rzucane na uspokojenie moherom zanim ta grupa nie wymrze(jak ma nadzieje wladza)-w zadnym wypadku nie sa to problemy a przynajmniej problemy o skali jakoby duszacej Polske(jeszcze raz przypomne kwoty 13 i 15 miliardow oraz kwote okolo 70 miliardow ktora wyprowadzaja co roku z PL zachodnie korpo).Zas jesli o mentalnosc Polakow to nie zauwazylem zeby wieksze grupy ludnosci sie przejmowaly gadaniem KK na temat rozwodow czy aborcji a ze do pewnego stopnia ludzie „mysla kosciolem” to chyba naturalne w kraju ktory jest chrzescijanski od tysiaca lat?(niby jak maja myslec-buddyzmem?).

  Konkordat i CALA reszta koscielnych beneficjow kosztuja wiec przecietnego Polaka okolo 50 pln rocznie.Mundurowka 300 pln,krus 400 pln,gornicy 200 pln a budzetowka 250 pln,drenaz przez korpo okolo 1500 a rozne afery pewnie kolejne tysiace.Latwo tez zauwazyc ze zsumowane(bez drenazu korpo)owe pozycje generuja okolo 40 miliardow rocznie(budztowce licze tylko polowe bo cos musi kosztowac)co przemnozone przez 25 lat IIIRP daje bilion zlotych.Tymczasem IIIRP ma obecnie okolo 800 miliardow dlugu a do tego splacilismy przez ostanie 25 lat kolejne kilkaset miliardow plnt(ostatnio ponad 40 miliardow rocznie).Ostateczny wniosek jest taki ze finansowo przywileje KK nie maja znaczenia a jakies 80-90% dlugu wygenerowaly przywileje emerytalne oraz rozdmuchana adminstracja.Gdyby jeszcze PL potrafil chociaz czesciowo zapobiegac drenazowi przez korpo to bylibysmy kilkaset miliardow na plusie-miliardow ktore mozna by zainwestowac chocby w infrastrukture energetyczna(rewolucja oze)czy reindustralizacje.

  Choc zywie pewna sympatie do KK to NIE jestem katolikem a moja ich obrona(zreszta selektywna bo maja swoje za uszami)wynika z tego ze ja nie staram sie na sile szukac problemow tam gdzie ich nie tylko szukam ich tam gdzie sa czyli w neokolonialnej,nomenklaturowej „transformacji” wedle najgorszych wzorcow neoliberalnych(ekonomia) i lewackich(kwestie spoleczne)-tu jest clue naszych problemow,reszta to drobniaki.

  Piotr34

 23. @Piotr co do KK się zgadzam
  Futrzak ma skrzywienie osoby mieszkającej na emigracji.
  Wiedzę czerpie z przekazu mediów a nie rzeczywistego życia.
  Mieszkam w Łagiewniki Kraków. Obok 2 mega kościoły + jeden mały.
  Ale..
  Syn chodzi do przedszkola i jedna z mam zaproponowała lekcje religi.
  Decyzja rodziców: religii nie ma.

  Co do emerytur
  Kilka uwag:
  W zusie 2013 roku brakowało 50 mld złotych
  Porównaj ilość biorców świadczeń Krusu zusu i mundurówki i przelicz ile dopłacasz na człowieka
  btw
  Teściowa ma znajomego listonosza. Lubi chodzić na milicyjne osiedle bo tam emerytury po 4-5 tys zł i zawsze coś mu wpadnie


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: