Napisane przez: futrzak | 3 listopada 2014

Jak płaci podatki Procter&Gamble

AFIP czyli argentyński urząd podatkowy zawiesił właśnie licencję importowo-eksportową firmie Procter & Gamble.

Oskarżenie obejmuje uchylanie się od płacenia podatków, nielegalny transfer kapitału do spółek zależnych znajdujących się za granicą oraz niezapłacenie należnego cła.

AFIP skontrolował 2600 operacji dokonanych przez P&G i odkrył, że firma zawyżyła rachunki za import produktów z Brazylii o 138 mln dolarów. Produkty te zostały rozliczone przez spółkę zależną zarejestrowaną w Szwajcarii, omijając w ten sposób konieczność odprowadzenia podatków w Argentynie.
Oprócz tego znaleziono nieprawidłowości w deklaracji podatku importowego na sumę 19 mln. dolarów.
AFIP wystąpił też do sądu o zablokowanie możliwości opuszczenia kraju argentyńskim szefom P&G do czasu, aż sytuacja zostanie wyjaśniona.

Ricardo Echegaray, szef urzędu skarbowego oświadczył na konferencji prasowej:

Musimy położyć kres sztuczkom globalnych firm, które planują operacje handlu zagranicznego w celu uniknięcia podatków. Korporacje nie mogą zarządzać swoimi dochodami poprzez oszukiwanie państwa, unikanie płacenia podatków i odprowadzanie kapitału za granicę. Takie zachowanie hamuje rozwój kraju i zubaża obywateli poprzez pozbawienie ich funduszy na publiczne usługi takie jak służba zdrowia, edukacja, sądownictwo, transport, emerytury i inne.

źródło.

Prawdopodobnie AFIP ma dowody w ręku – żadne państwo nie podejmuje tak poważnych kroków na podstawie jedynie pomówień, naraziłoby się bowiem na ogromne odszkodowania w poźniejszych procesach.
Prawdopodobnie P&G nie jest jedyną firmą stosującą takie zagrywki, wszak Argentyna nie jest krajem wolnym od korupcji. Pytanie, czy ma to być przypadek odstraszający innych amatorów łatwych zysków, czy też może początek większej kampanii? Czas pokaże…

Reklamy

Responses

 1. To dotyczy nie tylko firmy Procter & Gamble i Argentyny, to jest praktyka powszechna, tylko zwykle nie wychodzi na jaw. Nie każde państwo ma wystarczająco kompetentnych i nieskorumpowanych urzędników skarbowych by przeciwstawić się takim firmom jak np. PricewaterhouseCoopers, i takim korporacjom jak Amazon, IKEA, czy Pepsi.

  http://tvn24bis.pl/informacje,187/pepsi-apple-amazon-ikea-placily-niskie-podatki-w-luksemburgu-przecieki-nielegalne,485826.html

 2. Tu jeszcze na ten temat. To nie są żadne tam przekręty tylko „optymalizacja podatkowa: :)

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Afera-podatkowa-w-Luksemburgu-Zamieszany-nowy-szef-Komisji-Europejskiej,wid,17017350,wiadomosc.html

 3. No coz, wyglada na to, ze to czesc wiekszej kampanii – szefowi rzadu wypsnelo sie na codziennej konferencji wczoraj, ze sledztwo prowadzone jest przeciwko kilku innym wielkim potentatom.

  Efekt: czarnorynkowa cena dolara leci w dol, co zreszta nie dziwne, bo te firmy glownie ją napędzaly…

 4. […] dziś poziom 13:1. Czyzby akcja ucinania samowolki miedzynarodowym corpo, o ktorej pisalam kilka dni temu zaczynała przynosić efekty? Oprócz P&G sledztwo objęło też inne corpo, o ktorych […]

 5. Powód może być też taki – ktoś na szczycie P&G po prostu powiedział „stop” rosnącym zapotrzebowaniom tutejszego obozu rządzącego na wpłaty do różnych „cajas chicas” i związanym z tym szantażom.
  Mam trochę znajomych pracujących w dużych zagranicznych firmach tutaj i niemal wszyscy mówią zgodnie, że coraz bardziej czuć nadchodzący rok wyborczy – coraz więcej dostają od władz „propozycji nie do odrzucenia”. Rząd Krystyny to prawdziwie mafijna organizacja.

 6. @polportenio
  Bredzisz. Czy ty masz pojęcie o skali jednego i drugiego? Rozumiesz różnicę pomiędzy milionem a miliardem? Znasz koszty kampanii wyborczych a skalę oszustw przez wielkie korpo?

 7. Nie mówiłem o skali. Ani nie twierdzę, że korporacje nie robią przewałów. Śmiem twierdzić, że w Argentynie każda firma robi mniejsze lub większe oszustwa. Logicznie rzecz biorąc im większa, tym pewnie większą mają one skalę. To co chciałem powiedzieć, że w tym kraju wszystko ma swoją cenę. Zwłaszcza stopień dociekliwości inspektorów AFIP. Jak to ładnie ujął „mój” inspektor podczas jednej z kontroli w mojej firmie „dla przyjaciół wszystko, dla wrogów twarda aplikacja prawa”. Póki płacisz to co trzeba, możesz robic to na co masz ochotę. I za rządów Kirchnerów bardzo się to zinstytucjonalizowało. Wcześniej były podchody, teraz jest kawa na ławę, bez owijania w bawełnę.

 8. polportenio:
  sorry, ale ten scenariusz nie trzyma sie kupy. Ze niby co – raptem ni w pięć ni w dziesięc firma, ktora robi miliardowe przewały (na calym swiecie) i manipuluje rynkiem czarnego dolara (ciągnąc z tego nastepne miliardy) nagle zalapuje wirusa chorobliwej uczciwosci i mowi – nie, juz wiecej łapówek płacic nie będziemy. Wolimy zostac wyrzuceni z kraju i stracic miliardy, byc moze kogos z zarządu wsadzą do pierdla – ale NIE! Unosimy sie honorem. I tak samo robi uhm…w tym samym czasie kilka innych swiatowych potentatow.

  No moze jakis sredni rozgarniety gimnazjalista uwierzylby w to, ale ja nie.

  Odnosnie wczesniejszych „podchodów” – no jakby to powiedziec. Rząd Menema ze swoja bandycka, kolesiowska prywatyzacja, zadluzeniem i bankructwem kraju na 100 miliardow, dewaluacja peso, ktora zrobila z 1/5 kraju nędarzy – to maja byc podchody? Doprawdy, Kirchnerowa przy nim to jak żebrak, co ukradl napiwek ze stolu pańskiego…

 9. @futrzak: Menem jest wciąż bezkonkurencyjny w rankingu argentyńskich szkodników. Ale osobiście jestem przekonany, że w poziomie prywatnej zachłanności i bogacenia się Kirchnerowie z nim zdecydowanie wygrywają.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: