Posted by: futrzak | 20 October 2014

Kontrola podatkowa

Właśnie naszła na pobliski warzywniak i mięsny. Panowie urzędnicy dali naklejki z kodem QR (codigo QR – Codigo de Respuesta Rapida czyli “kod natychmiastowej odpowiedzi”). Przylepia sie toto na drzwi i następnym razem gdy urzędnicy przechodzą, skanują tylko ten kod i (automatycznie online) sprawdzają, czy firma jest:
– zarejestrowana
– zapłaciła podatki

QR Code

Nie powiem, całkiem zgrabnie to pomyślane. Do skanowania służą urządzenia mobilne (smartfony) ze specjalną aplikacją, ktorą można za darmo ściągnąć sobie ze stron AFIP (urzędu podatkowego). Dzieki temu każdy klient może sobie sprawdzić czy dany biznes działa legalnie i czy nie zalega z podatkami.
Rejestracja w tymze systemie dla biznesów jest obowiązkowa zdaje się, że od 2012 roku.

Sama rzecz nie jest nowa, QR code wynaleziono w 1994 roku i zostal zaprojektowany do śledzenia częsci samochodowych w procesie produkcji. Potem znajdowal coraz wiecej zastosowan – m. in. w kampaniach reklamowych i najrożniejszych systemach sprzedaży.

Dziś jest też używany przez prowincję Buenos Aires do najróżniejszych spraw urzędowych np. odnawiania dokumentów tożsamości, prawa jazdy i innych.


Responses

 1. W UK QR kody są używane również np. do tego by sprawdzić za ile przyjedzie następny autobus. Lepsze niż zwykły rozkład jazdy, bo jest połączony z systemem w którym pozycja pokazywana jest w czasie rzeczywistym.

 2. Fajne.
  Tutaj sa tez uzywane w Tigre do informacji turystycznej (QR code jest umieszcziny na znakach).

 3. Tu też coraz więcej tych kodów. Na książkach, żywności itd.Ostatnio pojawiły się na coli- na etykietach zamieszczono fragment tekstu piosenki, a taki kod odsyła na stronę ,gdzie można jej posłuchać-fajne:)Czasem taki kod jednak nic nie mówi ,bywa ,że jest to ciąg jakiś beznadziejnych znaków :(

 4. Świetne pomysły z tymi kodami, żeby dowiedzieć się za, ile przyjedzie następny autobus lub najbliższy. W Polsce to my jesteśmy jeszcze daleko za bardzo rozwiniętymi krajami i to co zazwyczaj pojawia się w krajach zachodniej europy u nas jest dopiero po kilku latach, kiedy tam już coś nowego wprowadzają.

 5. Sprytne. Że też w UK tego jeszcze nie ma, to się nie posiadam ze zdumienia.

 6. Anna:
  tez sie zastanawialam. Ale nie wiem, moze to spowodowane tym, ze anglosasi sa uczciwi i zasadniczo obecny system, mimo ze prymitywniejszy, jednak dziala calkiem dobrze, a skoro dziala, to po co psuc?

 7. ej, no nie wiem. Mysle, ze to dlatego, ze jeszcze sie nie zorientowali, ze tak mozna. Poza tym, moze nie widzą sensu, bo najwieksze straty na podatkach wynikają z tax avoidance duzych korporacji, tego i tak nie ujmiesz w takim kodzie, bo od tego korporacje maja bandy dobrze oplacanych prawnikow i ksiegowych zeby nic nie było widac.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: