Napisane przez: futrzak | 26 września 2014

Z cyklu wiedza nieznana

Pewnie niewiele osób wie, że drugim na świecie (po Francji) eksporterem prądu (a pierwszym na głowę obywatela) jest… Paragwaj.

Jest to prąd z energii całkowicie odnawialnej, pieniądze zostały wyłozone prawie w zupełności w postaci pożyczki przez odbiorców: Brazylię i Argentynę, a Paragwaj spłaca należności dostawami prądu…

Mowa oczywiście o elektrowniach wodnych Itaipu i Yacyretá.

Niestety, sytuacja energetyczna mieszkańców Paragwaju nie jest zbyt różowa: mają sporo blackoutów spowodowanych bardzo kiepskimi sieciami przesyłowymi. Właściwie wszystkie powinny być wyremontowane/wymienione, na to potrzeba sprzętu ale też… odpowiednio wyszkolonych techników.

Paragwaj to w sumie biedne państwo, niespecjalnie ma jakieś bogactwa naturalne, za to długą historię dyktatury, potem wyniszczającą wojnę (w której zginęło prawie 90% populacji męskiej) no a teraz legendarną wręcz biurokrację i burdel.

Niemniej, są kraje z gorszą infrastrukturą – np Indie. Tam też blackouty to rzecz normalna, sieć energetyczna w miastach woła o pomstę do nieba, kanalizacyjna tudzież. A przeciez Indie są zaliczane do tygrysów Azji, których gospodarka rosła w ostatniej dekadzie jak na drożdzach. Indie mają ogromną armię, broń atomową i…. ok. 600 mln obywateli bez dostępu do kibelka w obrębie własnej zagrody.

Teoria ściekania bogactwa w dół jak widać nie działa.

Reklamy

Responses

  1. Oj ta teoria jest chyba bardzo mocno podkoloryzowana.Nigdy jeszcze nie słyszałam,by ktoś z najniższego szczebla się dorobił :(Szkoda tylko tych państw od których tyle się czerpie nie dając nic w zamian:(


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: