Posted by: futrzak | 21 August 2014

Republikańskie mądrości

Skretynienie totalne… a może jednak nie?

Oto kongresmen Mike Honda zglosil projekt ustawy, w mysl której posiadanie Level III-A body armor będzie nielegalne w wypadku cywili.

Kongresman Honda uważa, ze jego ustawa would discourage criminals from wearing enhanced body armor to commit mass shootings.
Tak durnego uzasadnienia przeciwko zakazowi czegos, co ma funkcje czysto obronne, to ja już dawno nie słyszałam.

Oczywiscie, niektorzy ze sprawców mieli na sobie kamizelki kuloodporne, ale smiem wątpic, czy jakby ich nie mogli dostac w sklepie, to zniechęciloby to ich od popelnienia przestepstwa. Oczywiscie fakt, ze wiekszosc z nich cierpiala na choroby psychiczne, nie ma nic do rzeczy… jak rowniez to, ze w wiekszosci miejsc w USA mozna sobie wejsc do sklepu z bronia i kupic co sie komu podoba, bez zadnych problemow (czytaj: background check).

Gwoli wyjasnienia: type II body armor (który pozostanie dozwolony) zapewnia ochronę przed kulami kalibru 9mm lub .357;
Type III body armor zatrzyma 9mm sub-machine-gun i .44 Magnum.

A teraz pytanie: jaką broń miały oddziały riot police w Ferguson? Na tym video widac, ze to M4. Czyli wojskowy karabin szturmowy, przeznaczony do walki w bliskim kontakcie ( close quarters combat). Czy typ drugi opancerzenia zatrzyma kule tego karabinu? Nie.

Aha. I jeszcze jedno. Za nielegalne posiadanie Type III body armor w myśl ustawy ma grozić do 10 lat więzienia.

Wnioski niech państwo wyciągną sobie sami…


Responses

 1. Wygląda na to, że średniowieczny papieski zakaz stosowania kusz miał jednak nieco większy sens. Choć za nim – pomimo oficjalnej retoryki mówiącej o trosce o niewyrzynanie się chrześcijan – stała też troska o utrzymanie nierównowagi sił. Byle chłopina okryty skórą zabijał z kuszy rycerza w pełnej zbroi, który dla niekusznikow był praktycznie nie do ruszenia.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Kusza
  Ot, mentalność oderwanych od życia polityków czy urzędników – jak coś nam się nie podoba, to trzeba tego zabronić.

 2. Tytuł “republikańskie mądrości” sugeruje że tow. Honda reprezentuje GOP, co by mnie trochę (ale tylko trochę) zdziwiło. Okazuje się że jest demokratą. To typowe dla lewicy rozbrajanie obywateli poszło o krok dalej…

  BTW czy w USA można często spotkać na ulicy tak opancerzonego cywila?

 3. MK:
  przez 13 lat nie widzialam. Poza, oczywiscie, policja.

 4. Mike Honda to dla odmiany dureń demokratyczny (nie republikański). Z drugiej strony w przypadku Kalifornii partyjna przynależność nie ma większego znaczenia – Republikanie do spółki z Demokratami doszczętnie przeorali tam gun rights, budując od dwóch dekad najbardziej restrykcyjny reżim regulacyjny w kraju.

  “w większości miejsc w USA mozna sobie wejsc do sklepu z bronia i kupic co sie komu podoba, bez zadnych problemow (czytaj: background check).”

  W każdym sklepie w USA z licencją FFL (inne są nielegalne) i na każdym gun show osoba kupująca musi przejść background check. Pomyliło ci się chyba z tzw. prywatnymi transakcjami “z ręki do ręki”, które są legalne we większości stanów. Twoim jedynym prawnym obowiązkiem podczas dokonywania takiej transakcji jest upewnić się w miarę możliwości, czy osoba nabywająca broń mieszka na stałe w tym samym stanie i czy może legalnie tę broń posiadać. Często ludzie proszą drugą stronę o okazanie prawa jazdy na potwierdzenie miejsca zameldowania, mogą również podpisać umowę sprzedaży albo poprosić o jakieś inne dodatkowe informacje. Żadna z tych czynności nie jest jednak wymagana przez prawo, stanowi co najwyżej przejaw dobrej woli. Kiedy transakcja dobiegnie końca, broń należy do ciebie. Żadnej biurokracji, zero telefonowania po urzędach. Przykładowo w Phoenix, AZ, można sobie handlować normalnie w biały dzień przy drodze:

  http://www.hoplofobia.info/polska-prawie-jak-arizona/

  Inna kwestia dotyczy skuteczności background checków na odcinku prewencji, czyli zapobieganiu, by broń nie dostawała się w niepowołane ręce. Pisałem o tym na blogu przy okazji śmierci sekretarza prasowego Reagana – Jima Brady’ego i w pełni zgadzam się z kryminologiem Andrew Papachristosem:

  The Brady Bill, from the early ’90s, everyone wanted that to be a gun-violence reduction program. And it actually did almost nothing for gun violence.

  Ale ważne, ze hoplofoby mogą spać spokojnie.

 5. gunnut:
  nie twierdzilam, ze Mike Honda jest republikaninem. Tytul dobrany celowo, zeby czytelnikow zmusic do chwili zastanowienia sie :)

  Co do tego “musi przejsc background check” – no to jest w duzej mierze teoria, jest cala tona na youtub prowokacji w ktorych widac, ze mozna sobie wlasnie wejsc i kupic bez problemu. Plus, prywatne transakcje jak juz zaznaczyles. Kupno broni w USA jest na prawde bardzo latwe.
  Problemem jest tez to, ze wielu z tych, ktorzy nawet pozwolenie maja i posiadaja ja legalnie, wykazuje sie spora niefrasobliwoscia przy przechowywaniu.

 6. Ale te prowokacje nie dotyczą sklepów z bronią. Sklepy z bronią muszą przeprowadzać background checki.

  “Kupno broni w USA jest na prawde bardzo latwe.”

  Ale i tak jest ciągle trudniejsze niż nie tak dawno jeszcze w Szwajcarii. Tam to dopiero puścili wszystko na żywioł. Jeremy Clarkson był tego świadkiem:

  http://www.hoplofobia.info/szwajcaria-bron-palna/

  Jak USA osiągną tamten stopień deregulacji rynku broni, to uznam, że zasługują na znaczek jakości ;)

 7. Małe sprostowanie: w znakomitej większości stanów Ameryki nie potrzeba żadnego pozwolenia na posiadanie broni w domu. Po przejściu background checku (co trwa od 15 minut do pół godziny) można kupić broń i zabrać ją do domu.

 8. Type IIIA i type III to dwie różne klasy, ta druga zatrzymuje pociski z M4. Jest też type IV, zatrzymujący właściwie wszystkie popularne pociski karabinowe.

  W Polszcze jest z tym zabawnie – nie ma żadnych ograniczeń odnośnie posiadania kamizelek kuloodpornych, ale sprzedawać wolno tylko podmiotom koncesjonowanym. Jak ktoś sobie sprowadzi zza granicy, nic mu nie grozi, ale w kraju legalnie się nie kupi (choć ten zakaz jest w znacznej mierze martwy).


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: