Napisane przez: futrzak | 4 sierpnia 2014

Muzeum Evity w Buenos Aires

Pierwsze muzeum w Argentynie, w którym się wkurzyłam.

Zbiory kiepskie (no trudno). Oświetlenie też – a lampy błyskowej używać nie wolno (normalne). TŁUM – bo pomieszczenia malutkie – ale tego, że nas przeganiano z pomieszczenia do pomieszczenia, a za plecami zamykano drzwi, to już było za wiele. Bo okazało się, że w takich warunkach właściwie NIE DA SIĘ robić zdjęć :-((( Nie dość, ze zero statywu, gówniany aparacik, to ciągle ktoś właził, potrącał, pchał się…
K. twierdzi, że gdyby nie didaskalia, to całość byłaby dokładnie i totalnie żenuą. Cóz, ja próbowałam coś uwiecznić, a on skupił się na słuchaniu.
Prawdą jest, że przewodniczka, ubrana w kostiumik z epoki, była dobrą mówczynią, a tekst nieźle przygotowany. Przynajmniej tyle.

MuezumEvity

Były też tzw. „występy na żywo”. Tu tango, tam tango, tu jakaś scenka.
Noooooo…… to też była żenua (w większości milong poziom jest lepszy, sorry….).

Niemniej, parę ciekawych rzeczy dowiedziałam się. Np. to, że w tamtych czasach pomysł wspólnego życia i posiadania potomstwa bez ślubu, nie był dobrym pomysłem: kiedy ojciec Evity zginął w wypadku, ona (najmłodsza z piątki rodzeństwa) miała 7 lat, a jej matka została bez środków do życia. Po przeprowadzce do Junin matka utrzymywała całą rodzinę szyciem – zarabiała jako krawcowa.
Gdy potem Eva, już za własne pieniądze, kupiła kamienicę w ktorej dziś mieści sie jej muzeum – przeznaczyła ją na dom-schronisko dla kobiet, kobiet z dziećmi albo bez, no questions asked. Każda kobieta, która znalazła się na ulicy czy zakręcie życia, mogła tam przyjść i znaleźć łóżko, ciepły posiłek, przyuczyć się do zawodu krawcowej i uzyskać pomoc w znalezieniu samodzielnego locum.
To dlatego maszyna do szycia stanowi ważny eksponat i motyw przewodni w kilku dziełkach eksponowanych w muzeum.

EvitaMaszyna

Eva Duarte poznała Perona dzięki… narodowej tragedii tj. trzęsieniu ziemi w prowincji San Juan. Już wtedy była sławna w srodowisku aktorskim – w wieku 15 lat przeprowadzila sie do Buenos, zaczela grywac w teatrach, wystepowala w radio, a nawet wystapila w kilku filmach.
15 stycznia 1944 roku podczas trzęsienia ziemi 90% miasta San Juan zostało zniszczone, zginęło 7 tysięcy osób, 12 tysiecy zostało rannych. Peron (kierujący wtedy ministerstwem pracy i spraw socjalnych) zorganizowal ogólnokrajową akcję pomocową i zaprosil do udzialu w niej większosc popularnych gwiazd argentynskich. Jedną ze zbiórek zorganizowala Eva. Spotkali sie na festiwalu w Luna Park Stadium, z ktorego caly dochód zostal przeznaczony na rzecz ofiar.

Dalsza część jej życiorysu jest historią – którą to historię późniejsza junta, która obaliła Perona, starała się zafałszować, a samą postać Evity skompromitować. W chwili śmierci miala 33 lata i ważyla tylko 36 kg – zjadł ją wyjątkowo złośliwy rak.
Ciało zabalsamowano i planowano złożyć w specjalnie w tym celu wybudowanym grobowcu – plany jednak legly w gruzach, gdy w wojskowym zamachu stanu w 1955 roku Peron stracil władzę i zmuszony był uciekać z kraju.
Ciało Evity wkrótce zagineło, a junta uchwaliła prawo w myśl którego posiadanie zdjęć Evity i Perona było karalne – podobnie jak nawet wspominanie ich imion.

Dopiero w 1971 roku wojskowi ujawnili, ze jej cialo zostalo pochowane w Mediolanie, pod falszywym nazwiskiem Maria Maggi. Wtedy zostalo ekshumowane i przewiezione do Hiszpanii, Peron trzymal je przez jakis czas w swoim domu. Isabela Peron, ktora zostala prezydentem po śmierci Perona w 1974 roku, zabrala ciało ze soba do Argentyny, gdzie zostalo w koncu pogrzebane w rodzinnym grobowcu familii Duarte na cmentarzu Recoleta.

TU wszystkie zdjęcia z podpisami.

Reklamy

Responses

  1. Tak krótko żyła, a taka wielobarwna zdążyła być. Obejrzałam, dzięki. Do twarzy tej pani w tej sukience w grochy z epoki :)

  2. Anna:
    no, ale zobacz, jak wczesnie zaczela. Ile dzisiejszych nastolatek w wieku lat 15-tu wyjezdza samotnie (no, na poczatku mieszkala u jakiegos kuzynostwa, prawda) do stolicy i zaczyna robic kariere w show-business? A wtedy przeciez aktorka to w „porządnych” burżułą kręgach byla rownoznaczna z dziwka. Jeszcze na dodatek z nieślubnego ojca…

    Zajelo jej dziesiec lat, ale zrobila sie slawna i zaczela wreszcie jakas kase zarabiac. A wtedy miala dopiero 25 lat.

    Sukienki z epoki sa sliczne – na chudziutkich Argentynkach :)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: