Napisane przez: futrzak | 16 czerwca 2014

Czarne chmury nad Argentyną czyli sępie fundusze wygrywają

albowiem Sąd Najwyższy USA odrzucił możliwość rozpatrywania apelacji Argentyny w sprawie Argentyna versus vulture funds (Elliot Capital Management).

vulture-funds
Zdjęcie z firstlightforum.wordpress.com

Ponadto wydał wyrok mówiący o tym, że wierzyciele mogą żądać informacji
dotyczących argentyńskich aktywów położonych poza Stanami Zjednoczonymi
w sprawach nakazu sądowego wobec banków.
(„can seek information about Argentina’s non-US assets in a case about bank subpoenas”).

Cała sprawa (o czym pisałam już nie raz) zaczyna się w roku 2002, kiedy to Argentyna ogłosiła bankructwo, a potem dokonała restrukturyzacji długu w ten sposób, że wierzyciele zgodzili się otrzymać ok. 30 centów za każdego dolara, plus odsetki. Wtedy na scenę wkroczył Elliot Capital Management – a raczej wkroczył tuż przed samym bankructwem, wykupując za grosze dług na chwilę przed jego restrukturyzacją. Potem firma stworzyła organizacje lobbyingowe, mające za zadanie uzyskanie jak najbardziej korzystnego wyroku u jurysdykcji USA bądź UK.
Fundusz, kierowany przez Paula Singera, miał na tym poletku już całkiem spore sukcesy – W 1996 r. wygrał sprawę przeciwko rządowi Peru (400% zysku). Potem wygrał sprawę przeciwko rządowi Republiki Congo na sumę 400 milionow USD (za pakiet zapłacił 10 milionów, a finalnie uzyskał 127 mln USD).

W wypadku Argentyny, po 10 latach, Elliot Capital Management doczekał się w końcu wyroku z natychmiastową zapadalnością, wydanego przez sędziego Griesę, a obowiązującego Argentynę do zapłaty 1 mld 300 mln USD. I od tego wyroku właśnie wnosiła apelację reprezentacja prawna rządu Argentyny.

Dlaczego? Cóż, wyrok podminowuje istniejący system bankowy oraz możliwości bankructwa i restrukturyzacji długów przez suwerenne państwa. W treści wyroku bowiem jest zobowiązanie do przekazania środków zleconych do zapłaty przez Republikę Argentyny dla ECM, a na liście podmiotów zobowiązanych do tegoż przekazania, jest bank obsługujący spłatę obligacji zrestrukturyzowanych oraz…system clearingowy. Operatorem systemu clearingowego jest FED.

W trakcie postępowania odwoławczego wnioski o kompletne lub częściowe uchylenie wyroku (czyli rozstrzygnięcia na korzyść Argentyny) składali nie tylko zrestrukturyzowani wierzyciele, ale także bank Mellon of New York (rozliczający spłatę obligacji) oraz FED. Ta ostatnia dwójka argumentowała, że wyrok w takim kształcie może doprowadzić do rozwalenia całego systemu bankowego – a to dlatego, że będzie można zarekwirować kasę bezpośrednio z FED, a ten z kolei będzie musiał sprawdzać każdy jeden przelew – czy nie pochodzi czasem od rządu Argentyny. I to po czasie…tj. już po wyparowaniu pieniędzy z systemu…

Co może zrobić Argentyna? Teoretycznie, może zmienić warunki płatności wobec zrestrukturyzowanych wierzycieli tak, żeby nie korzystać z pośrednictwa żadnego amerykańskiego banku/instytucji – tylko, ze technicznie będzie się to nazywało bankructwem. Oraz, wykonany wyrok Griesy będzie oznaczał precedens – czyli w przyszłości brak możliwości restrukturyzacji długu przez suwerenne państwo.

Sprawa jest na tyle poważna, że zabrał głos nawet IMF, a na dziś wieczór zapowiedziane jest przemówienie presidenty…

TU krótkie streszczenie sprawy przez Josepha Stiglitza.

Reklamy

Responses

 1. Krystyna w przemówieniu podkreśliła dokładnie, że żadnego defautu nie będzie. Trochę mnie to zaskoczyło. Dalsza taktyka, o ile między wierszami zrozumiałem- liczenie się z tym, że w końcu Elliot ściągnie jakoś te pieniądze, ale w międzyczasie wyrządzić jak najwięcej szkód ekonomicznych i wizerunkowych, oprócz tego prowadząc dyplomację na rzecz reformy rynków pieniężnych przy przedstawianiu się jako ofiara. Cel- zniechęcić pozostałych,k którzy nie przystąpili do restrukturyzacji przed powtarzaniem drogi sądowej oraz pokazanie się jako wiarygodnego partnera, także finansowego. A parę dni temu skończyły się negocjacje z Klubem Paryskim.

 2. „On the colonial front, the Argentine stock market (Merval) crashed over 12 percent today as the US Supreme Court refused to hear the case, thereby ruling in favor of its creditors. The Argentine government has described these funds as ‚vultures.’ That does not bode well for a quick resolution.”

  http://jessescrossroadscafe.blogspot.co.uk/2014/06/sp-500-and-ndx-futures-daily-charts_16.html

  Ostro. Mam nadzieję że presidenta wydusi te cholerne sępy.

 3. cos mi od poczatku z tym nie pasowalo – jak mie zawsze uczono na government bonds nie ma collateral – tzn jak government postanowi nie placic to jestes SOL
  to jakim prawem ten zaglowiec byl w Afryce trzymany?
  i o jakie pieniadze ten Singer sie sadzi – gdzies czytalem ze 1.2 B – toz to peanuts …

 4. @w:
  Dobrze cie uczono… wlasnie ten wyrok Griesy owo prawo PODWAZA i stawia pod znakiem zapytania mozliwosci bankructwa suwerennego panstwa.
  W tej chwili suma, jakiej żąda, urosła juz do 1.7 B.
  No z jednej strony peanuts, ale z drugiej strony nie chodzi juz o sama kase, ale wlasnie o precedens otwierajacy szeroko drzwi na podobne litigations, jakie uprawia Singer.

 5. Futrzaku – zajrzyj do nas na bloga i jeśli możesz to…. podaj dalej

  Mała rzecz a cieszy ….

 6. […] Oto bowiem dziś prawnicy reprezentujący republikę Argentyny poinformowali Griesę, że przedstawiciele rządu w przyszłym tygodniu udają się do Nowego Jorku aby negocjować zmianę prawa rządzącego zobowiązaniem (change debt jurisdiction to Argentina) – czyli zmienic warunki płatności kolejnej raty na rzecz zrestrukturyzowanych wierzycieli tak, zeby pieniądze były do odebrania z banku, który nie znajduje się pod jurysdykcją USA. Pisałam o tym w poprzedniej notce. […]

 7. […] rząd Argentyny robi to, co jest sensowne i logiczne do zrobienia w tej sytuacji (pisałam już wcześniej o tej możliwości): została przygotowana ustawa, która zmieni warunki płatności wobec […]

 8. […] zauwazyc zreszta sume: 12.5 miliarda! Podczas gdy jeszcze w polowie roku 2014, gdy zapadl pierwszy wyrok Griesy, wierzytelnosci wynosily…1 mld 300 mln…Potem, po […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: