Napisane przez: futrzak | 14 czerwca 2014

Zmierzch Tuska

Ktoś zadecydował o końcu kariery tego pana oraz jego partii.
Bo to nie przypadek, że nagrywano te rozmowy. Robił to ktoś, kto wiedział, gdzie państwo politykierstwo się spotyka, oraz wiedział, że tam niczego podejrzewać nie będą. A potem dał zielone światło gazecie odnośnie publikacji (w końcu pierwsza rozmowa nagrana była w 2013 ale nie ujawniana).

Nie, żeby to jakaś nowość była w sensie sprzedajnego rządu. Ale ciekawie jest obserwować, do jakiego stopnia i na jaką skalę wyrosła republika kolesiów.

Tak więc z publikacji Wprost można się dowiedzieć, ze minister MSW załatwia z prezesem NBP finansowanie rosnącego deficytu budżetowego generowanego przez rządząca partie. Ceną jest wywalenie ministra finansów oraz uchwalenie nowelizacji ustawy o banku centralnym (co, dalej ktoś wierzy, że NBP jest niezalezną i apolityczną strukturą?).

Za parę miesięcy dokładnie tak się właśnie dzieje. Nowym ministrem zostaje faworyt Belki – Mateusz Szczurek.
Możemy się też dowiedzieć, że płemieł na parę miesięcy przed wybuchem afery z Amber Gold dostał ostrzeżenie od Belki (jak wiadomo, nie zrobil nic).

Co poza tym? Minister załatwia sobie wstrzymanie kontroli firmy swojej żony u byłego wiceministra finansów i byłego szefa Głównego Inspektoratu Informacji Finansowej.

Co z tego wszystkiego wyniknie? Myślę, że nic. Tusk jest już politycznym trupem, pytanie w jakim stylu zejdzie ze sceny. W następnych wyborach tzw. wyborcy znów zagłosują na kolesi, tyle że z innej drużyny. Dawali sobie wyborcy wmawiac przez 25 lat, że mają na cokolwiek wpływ, dadzą sobie wmówić i raz następny. Praktyka pokazuje, że pamięć przeciętnego obywatela nie sięga dalej, niż 2-3 miesiące.
Opornych i pyskujących załatwi się jak zwykle – a tych, co wiedzą za dużo, spotka znów seryjny samobójca (tak jak Petelickiego…).

I wszystko wróci do normy, spokój na następne kilka lat. I chocholi taniec będzie się powtarzał, dopóki zostaną jeszcze jacykolwiek podatnicy. Ile zajmie to czasu – trudno powiedzieć, bo jednak mimo wysiłków KK i jego zwolenników jakoś kobiety w Polsce rodzic dzieci nie chcą, a ludzie młodzi wolą pracować i żyć w nieco bardziej normalnych krajach i tam się rozmnażać.

O ile nic się nie zmieni, za 2-3 dekady z Polski zostanie wydmuszka, a sąsiedzi z ochotą zagospodarują powstałą próżnię. W koncu, mają w tej kwestii już niejakie doświadczenie, prawda?
Narody i państwa powstają i giną – cały czas. Widocznie ten czas przyszedł teraz na Polskę.

Reklamy

Responses

 1. Z tym końcem to wątpię. Albo: to już 55 koniec ;)
  Patrz „afera” hazardowa.

 2. Darek:
  A ja nie wątpię. Poprzednie afery to byly raczej „wypadki przy pracy” a teraz ta jest bezposrednio wymierzona w urzędujący rząd. Sposob przygotowania wskazuje również, ze to nie jest trzecia, ale pierwsza liga.

 3. Niemniej, czas pokaze, czy mialam racje…

 4. Podstawowa sprawa, kto stoi za podsłuchem i czy „taśmy” nie są zmontowane. Nie można wykluczyć, że jest to gra na osłabienie państwa przez kogoś z zewnątrz. Razwietka podobno do tego stopnia opanowała sztukę montażu nagrań, że laboratoria kryminalistyczne nie są w stanie wykazać fałszerstwa. Druga sprawa, to czy nie jest to gra na osłabienie państwa. Pamiętajmy, że mamy na wschodzie wojnę, w którą jesteśmy pośrednio zaangażowani.

 5. E tam, kryją Olka. A zresztą to tylko „przykra sprawa”.

 6. Nie rozumiem co złego jest w tej rozmowie ?
  1. Bank (prezes) jak widać jest instytucją niezależną bo stawia warunki premierowi.
  2. Dając kasę wymaga aby wymienić księgowego na „patriotę z wiedzą” ?
  3. Zapewnia płynność finansową państwa (a kto ma to zrobić jak nie on, do tego chyba został powołany NBP?)

  Lepszy chyba nasz Szczurek niż trójka syndyków z EBC ?
  Pozdrawiam

 7. W sumie to jest niesamowite. 99% ludzi nie wyobraża sobie życia bez polityków mimo, że każdego dnia czytają o ich draństwach. Ciągle przerzucają swoją wiarę na nowych Panów.
  LUDZIE PAŃSTWO JEST BALASTEM !
  Zaczynając od psucia podstawy gospodarki czyli wpędzania ludzi w długi i emisji pustego pieniądza przez niszczenie przedsiębiorczości, niesprawny wymiar sprawiedliwości, monopol ochrony zdrowia i szkolnictwa.
  Każdy monopol się degeneruje, a państwo nawet demokratyczne to monopol siły wykorzystywany przez grupy interesów.

 8. @Darek
  Też wątpię aby ta niby afera wywróciła rząd, a nawet zaszkodziła mu w sondażach. W sumie nic takiego bulwersującego poza proszeniem o odwołanie kontroli skarbowej nie padło.
  Dopóki ludziom powodzi się coraz lepiej, w kraju są widoczne inwestycje, to PO utrzyma się u władzy. Takie rzeczy jak nepotyzm, rosnący dług publiczny, czy masowa inwigilacja obywateli są poza percepcją 90proc. społeczeństwa.

 9. Ciekawa jestem jak ta sprawa się rozwinie. Na Węgrzech, których od niedawna jestem obywatelką w 2006 roku była podobna afera z lewicowym premierem w roli głównej. Ujawnione taśmy doprowadziły do wielu demonstracji, a najbardziej na aferze skorzystał Viktor Orban, który po raz kolejny wiosną tego roku wygrał wybory, a Węgrzy chociaż bardzo mocno krytykują Fidesz to i tak na niego głosują, żeby nie dopuścić do powrotu socjalistów do władzy.
  W Polsce chyba jednak scenariusz węgierski się nie powtórzy. Media zrobią aferę, ludzie się będą niezdrowo tym podniecać przez kilka dni, a potem mogą zapomnieć. Ciekawe, czy ktoś zajmie się też wyjaśnieniem głównego problemu w sprawie.

 10. Stanowisko NBPu: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2014/komunikat_2014-06-15.html

 11. @Adrian:
  Nie rozumiem co złego jest w tej rozmowie ?

  Nic. See no evil, hear no evil, speak no evil.
  To przeciez naturalne, ze kolesie u wladzy rządzą Polska jak swoim prywatnym folwarkiem, ignorujac calkowicie jakies tam śmieszne prawo, oraz ze kupuje się ustawy. Oj tam.

 12. Problem w tym, że może się okazać, że tak naprawdę Polską rządzi jakiś facecik z ABW lub kontrwywiadu i tylko sobie pociąga za sznureczki.

 13. @Kamenari:
  wiadomo nie od dzis, ze w tym kraju nic nie dzieje sie bez zgody pewnych sluzb. Oczywiscie to nie jest jedna osoba, rzeczywistosc bylaby zbyt prosta. Zmagaja sie ze soba rozne stronnictwa i koterie.
  Bardzo, ale to bardzo przypomina to czasy przedrozbiorowe Polski :-/

  Pawel-l:
  tylko ze wiesz, tam gdzie nie ma monopolu panstwa na sluzbe zdrowia – w USA – rządzą prywatne firmy ubezpieczeniowe i niestety stan zdrowia populacji jest zalosny, a koszt healthcare jest jednym z najwyzszych na swiecie.
  Prywatyzowanie na hura niestety nie jest zadnym rozwiazaniem.
  Co do edukacji: w Polsce panstwo juz dawno nie ma monopolu na szkolnictwo wyzsze – i co? Namnozylo sie uniwersytetow Bolka i Lolka, gdzie jedynym warunkiem dostania papierka z dyplomem jest placenie czesnego.

 14. Moim zdaniem nie stanie się nic. Oficjalnie „przykra sprawa”. Już zaczęło się odwracanie kota ogonem, że nie ważne, że ktoś coś powiedział, ważne, dlaczego to zostało nagrane! Kto jest winny nagraniom :) A i tak wyborca PO zagłosuje na nich czego by nie zrobili, bo przecież trza Polskę bronić przed PISem :)

 15. Ja mam inną hipotezę. Pan „Kat”/”Olek” i koledzy wysyłają wiadomość „To jest pierwsze ostrzeżenie. Odczepcie się albo ujawnimy coś o większym kalibrze”. Większy kaliber to może być np. uzgadnianie przez kierownictwo PO wersji z winą pilotów sprzed katastrofy. Albo rozmowa, w której Tusk wyśmiewa swoją przełożoną Złotą Panią Anielę.
  Zresztą skoro już wiemy, że mamy do czynienia z gangsterami, może następnym krokiem nie będzie ujawnienie czegokolwiek tylko odkręcone koła.

  Rządzącej kliki ta afera nie ruszy. Tuska jako wodza partii nie ma kto zastąpić, a podejrzewanie większości parlamentarnej o resztki przyzwoitości nazwałbym naiwnym.
  Może będzie dymisja dwóch ministrów, komisja śledcza kierowana przez Nowaka („a co nam zrobicie?”), może w wyniku utraty zaufania do Belki na czele NBP stanie Profesor Bartoszewski. Może w ramach „odnowy” Platforma przyjmie ziobrystów.
  A może dla odwrócenia uwagi media głównego nurtu wylansują jakieś zabite dziecko z Rutkowskim w tle.

  Chociaż może coś ze sprawy wyniknie: 25 lat bezwzględnego więzienia za posiadanie urządzeń nagrywających. I 10 lat za odsłuchiwanie cudzych rozmów przy jedzeniu.

 16. @corportacja To, że nagrano najważniejszych polityków w Polsce i upubliczniono taśmy oznacza dwie rzeczy – albo ABW i polski kontrwywiad to cytując klasyka ch…j, d…a i kamieni kupa, skoro nie jest w stanie zapewnić ochrony najważniejszym politykom w państwie, albo istnieje też druga możliwość o wiele bardziej groźna. ABW lub kontrwywiad ma gigantyczny wpływ na kształtowanie wydarzeń w Polsce i sterowanie władzą. Naprawdę nie martwi cię to?

 17. „PDT: Nie ma powodów aby podejmować decyzje npdymisję w stosunku do ministra Sienkiewicza.Nie rozmawiali o przestępczych delach #Tuskotaśmach”
  https://twitter.com/nawacki/statuses/478524094586290177 :)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: