Napisane przez: futrzak | 25 Maj 2014

Śmierć Jaruzelskiego – WTF???

Zmarł Jaruzelski.

Ktoś stworzył na facebook grupę „Tak dla pochowania gen. Jaruzelskiego na Wawelu”.

Z nagłówka:
Dzisiaj odszedł od Nas wielki patriota i bohater narodowy generał Wojciech Jaruzelski. Domagamy się natychmiastowego pochowania go na Wawelu.
Cześć i chwała bohaterom!!!

W chwili, kiedy to piszę, 1600 osób zadeklarowało sie „I am going”. Nie jestem pewna, czy to znaczy, że zgadzają się z pomysłem, czy że już jest zielone światło i zadeklarowali się, że będą obecni. A może to taki żart???

Zauważyłam, że przyłączyli się ludzie z moje grupy wiekowej. Oni tak dla jaj, czy na serio????
Czy juz jakiś grzyb im mózg wyżarł, czy co??? Już nie pamiętają??? Czy ktoś może mnie oświecić w tej kwestii? Autentycznie, jest ktos w tym kraju, kto uważa, że Jaruzel był wielkim patriotą i bohaterem narodowym??? Seriously???

Reklamy

Responses

 1. Przecież to jaja nad jajami.

 2. Smutne to. Być może za 500 lat to hasło będzie „materiałem źródłowym z epoki”.

  Ale mogę sobie wyobrazić motywację takich ludzi. Kilka lat temu padł niefortunny pomysł pochowania na Wawelu Lecha Kaczyńskiego. Są ludzie, dla których był to zdrajca (bo podpisał Traktat Lizboński), dla innych był śmiesznym „kartoflem” „kompromitującym Polskę” (ale przynajmniej żadnej królowej nie zwinął spod nosa kieliszka). Dla innych był przeciwnikiem politycznym.
  I myślę że niektórzy z tych ludzi dla „równowagi”, odreagowania i dla jaj mogą się pod czymś takim podpisać.
  Coś jak pastafarianie: dla splugawienia czegoś co jest dla innych świętością potrafią się posunąć bardzo daleko.

 3. > „Tak dla pochowania gen. Jaruzelskiego na Wawelu”.

  I spełniłoby się: :Jaruzelski – smok wawelski”. Niezła siara by była.

  Jaruzelski to wielce zasłużony człowiek. Wielce zasłużony dla umacniania władzy sowieckiej w Polsce. Zgodził się onegdaj na ustępstwa, ale tylko dlatego, że Polska, jak i Rosja radziecka zbankrutowały. Gospodarczo i moralnie. Totalnie. Gdyby się w porę nie zreflektował, skończyłby jak Ceausescu. 1989 rok to była rozpaczliwa próba ratowania czegokolwiek, dla siebie i swojej ekipy. Na nieszczęście dla Polski (a na szczęście dla niego i jego kliki) się udało.
  Jaruzelski, dobrze wyprawiony, powinien spocząć obok Lenina. Tam jest jego miejsce. Niech tam „poprawia atmosferę…”

 4. to zwykła hućpa jedynie.

  Jaja nie jaja, ale ja tam jestem rad z takiej listy na FB, bo przynajmniej tego typu świry się ładnie sami pogrupują a później można wejść i zobaczyć, czy czasem nie ma tam jakiegoś mojego znajomego.
  Nie należy też zapominać o beneficjentach i pomiotach tamtego systemu. U nich uwielbienie dla zmarłego towarzysza jest w zasadzie zrozumiałe.

 5. Santo subito!

 6. No wiesz – skoro pochowali tam Kaczyńskiego to czemu nie Jaruzelskiego? Sikorski, Piłsudski i cała rzesza Królów Polski to się tam w tych grobach przewraca. Nie ma to jak Polska rzeczywistość- od zera do bohatera, ehhh

 7. @Barbara

  To tylko Twoja opinia i domniemanie, że ktoś się z powodu Kaczyńskiego w grobie przewraca, bo tego nie wiesz.
  Faktem jest, że Kaczyński nikogo na śmierć nie skazał, jeśli tylko na tej płaszczyźnie zechcesz ich porównać.

  Po wpisie Barbary widzisz futrzaku komu i po co ta inicjatywa.

  Decyzja zapadła i generalskie truchło padnie gdzie indziej. To i tak dla niego za dużo, bo będzie miał honor leżeć między wieloma wspaniałymi ludźmi a także bezimiennymi(jeszcze) ofiarami systemu, który utrwalał.
  Barbaro, podałbym Ci chusteczkę(zasmarkaną) byś otarła łzy.

 8. @Barbara

  Jak ktoś nie pamięta:
  1. Zdrajca, pracujący dla zbrodniczej Informacji Wojskowej (takie gestapo tylko gorsze)
  2. Przeprowadzał w LWP antysemicką czystkę (może nie taka straszna zbrodnia ale chyba warto pamiętać)
  3. Współodpowiedzialny za agresję na Czechosłowację.
  4. Grudzień 1970, po zakończeniu strajku. W uproszczeniu: Kociołek „idźcie do pracy w stoczni!”. Jaruzelski „nie wpuszczać nikogo do stoczni a jakby co strzelać” – to była prowokacja wymierzona w Gomułkę ale zginęli niewinni ludzie tylko dlatego że przyszli do pracy jak im kazano.
  5. Jesień 1981 – WJ prosi Rosjan o interwencję (źródła: protokoły w archiwach KPZS)
  6. Grudzień 1981: niekonstytucyjne przejęcie władzy, bezprawne internowanie opozycjonistów, bezprawne areszty wydobywcze i powołania do wojska. „Ktoś” wydał rozkaz strzelania do protestujących górników
  7. Popiełuszko
  8. 1986 – zatajanie prawdy o wycieku w Czernobylu
  9. Niszczenie akt bezpieki (niby formalnie odpowiadał premier Mazowiecki)
  10. Włoska mafia nie dopuszcza do władzy nikogo, kto własnoręcznie kogoś nie zamordował. Skąd cień podejrzenia że największa w historii mafia miała łagodniejsze zasady naboru?

  Oprócz tego: ruina ekonomiczna, marnowanie życia kilku pokoleń, które przez czas jego rządów stały w kilkugodzinnych upokarzających kolejkach żeby zdobyć taki luksus jak papier toaletowy. 100 dolarów to był dla Polaków skrzywdzonych przez tego osobnika majątek. O morderstwach i pobiciach popełnianych przez jego podwładnych (szef armii, partii i przełożony SB) nie wspominam.

  Porównaj to z osiągnięciami Lecha Kaczyńskiego, którego nazywasz „zerem”. Jest ten nieszczęsny Traktat Lizboński, jest zwyzywany menel, jest złe samopoczucie Słońca Peru i TW Stokrotki, „małpa w czerwonym”, ale jakoś trudno mi znaleźć coś cięższego na jego niekorzyść…

 9. @MK:
  I myślę że niektórzy z tych ludzi dla „równowagi”, odreagowania i dla jaj mogą się pod czymś takim podpisać.

  Aha, czyli na zasadzie „na złość babci odmrozę sobie uszy”.
  Musze przyznac, ze nie sądziłam, ze niby inteligentni ludzie osiągneli już taki poziom zdebilenia :-/

  @Barbara:
  nie uwazam, zeby Kaczynski mial wielkie zaslugi dla Polski, ale próby odegrania się na jego zwolennikach za pomocą pochowania zdrajcy i mordercy na Wawelu – jest dla mnie objawem kompletnego zdebilenia.

  @Mosiek:
  cos w tym jest. W grupie popierajacej znalazlam dwoch znajomych. Odechcialo mi sie juz utrzymywac z nimi kontaktow…

 10. Aha, odnosnie motywacji, wlasnie sobie poczytalam wypowiedzi z tej grupy:

  bo kretynie jebany był jedynym prezydentem polski który walczył za ten kraj

  Jedyny powód to konsekwencja. Wszyscy jak dotąd zmarli prezydenci III RP leżą na Wawelu, więc czemu nie Jaruzelski? (tak, to jest happening, albo jak kto woli prowokacja

  Uważam Jaruzelskiego za trochę bohatera, trochę oportunistę, trochę wyrachowanego zbrodniarza, który grał tymi kartami, jakie miał rozdane, trochę człowieka wielkiej klasy, trochę patriotę i znowu trochę za bohatera.
  Nie umiem go jednoznacznie ocenić i ludziom, którzy robią to bez refleksji współczuję ograniczonych horyzontów.

  Tak czy inaczej, był postacią wielkiego formatu, dużo większego od Kaczyńskiego, który został mimo wszystko (i mimo protestów) na Wawelu pochowany.

  mój świat nie jest czarno-biały i nie mając wykształcenia politologicznego ani historycznego oraz nie mając dostępu do całej wiedzy, jaką wtedy dysponowały władze, zupełnie nie jestem w stanie z moralną wyższością jednoznacznie powiedzieć: „zdrajca” (ani „bohater”, jak już przy tym jesteśmy)

  Coz. Musze powiedziec, ze 20 lat prania mózgów dalo efekt. Wszystkie powyzsze wypowiedzi to sa ludzie z mojego pokolenia…

 11. Ja jestem rocznik ’82.
  Swego czasu miałem podejście do Jaruzelskiego, na zasadzie „p****y komuch”, zdrajca…. itp itd.
  Po tym jak sobie poczytałem o Jugosławi, po tym jak widzę co się dzieje na Ukrainie… i ogólnie o historii zacząłem mieć problem. Prawdopodobnie nie posiadam wystarczającej wiedzy, aby móc ocenić jego osobę. W każdym bądź razie wiem, że nie wiem. A przy obecnej wojnie informacyjnej jest ciężko zweryfikować informacje jako 100% prawdziwe lub 100% nieprawdziwe. Zatem nie dziwiłbym się, że wiele osób ma problem…

 12. Trochę faktów z życia Jaruzelskiego:

  http://bukojer.salon24.pl/586605,nie-dla-pogrzebu-wojciecha-jaruzelskiego-na-powazkach

 13. @Pawel:
  to on wydal rozkaz strzelania do robotnikow w stoczni w 1970r. – juz PO zakonczeniu strajku, kiedy w telewizorni nadali komunikat, aby wszyscy stawili sie do pracy.
  To nie jest trudne do sprawdzenia.
  Podobnie jak fakt, ze Stan Wojenny byl wprowadzony calkowicie nieprawnie.

 14. @PawelW

  Jak nie posiadasz wiedzy, przeczytaj najpierw moją listę kilka komentarzy wyżej. Rocznik 1982 powinien pamiętać jakim luksusem były wyroby czekoladopodobne (bo czekolady przez generała praktycznie nie było) czy mandarynki. Kartki na benzynę. Brak papieru toaletowego.

  Jugosławia – masz na myśli że tamtejszy dyktator postawił się Stalinowi i w przeciwieństwie do Jaruzela nie prosił Breżniewa o interwencję?
  Czy że po śmierci Tity nastąpił rozpad państwa i walka między wrogimi narodami (wyznającymi różne religie)?
  Polska dzięki przesiedleniom i czystkom jest krajem jednorodnym etnicznie. Nie wierzę żeby w latach 80. mniejszość ormiańska albo czeska chwyciła za broń. A nawet Goralenvolk czy inny Ruch Autonomii Śląska.

  A na Ukrainie działają rosyjscy agenci i wojska wierne Rosji. Tacy jak nasz TW „Wolski”.

  Jak napisał Piotr Gontarczyk: Wojciech Jaruzelski był postacią jednowymiarową, nieskomplikowaną, reprezentującą obóz zdrady i zła.

 15. @MK:
  Listę czytałem. Takich list są setki jak nie tysiące w internecie. Zarówno na plus jak i na minus. O Piłsudskim również znajdziesz bardzo dużo na plus jak i na minus (chociażby zamach majowy i jego skutki, jak również domniemane bycie agentem niemieckim sabotującym wysiłek modernizacyjny Polski). Tak jak napisałem wcześniej. Jeżeli się zmobilizować to o każdym znajdziesz dożo za i dużo przeciw. I przeciętny człowiek ma problem z jednoznaczną oceną danej postaci.

  Mi tam za wyrobami czekoladopodobnymi tęskno nie było (tak rzadko się je widziało, że się człowiek nie zdążył przyzwyczaić :-) )

  O Jugosławii mam na myśli, że dopóki była w obozie komunistycznym był spokój. A jak się obóz komunistyczny skończył to zachodnie agentury i wywiady (niemiecki i amerykański) judziły do rozstrzygnięcia konfliktów na drodze militarnej. Pomimo, że w kraju było wystarczająco dużo polityków chcących rozwiązać problemy pokojowo.

  Odnośnie „stawiania” się Stalinowi, to proponuję lekturę „Nowych kłamstw w miejsce starych”
  <a href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Anatolij_Golicyn"Anatolija Golicyna Tam jest jasno napisane, że cała „wrogość” między państwami komunistycznymi była teatrem dla widzów.

  Czechy leżą u granicy Niemieckiej, więc tam się wywiad niemiecki postarał, aby podział zaszedł pokojowo.

  @Futrzak: Ja nie mówię o poszczególnych jego poczynaniach na plus czy na minus. Ja mówię o sumie jego ponad 40lat pracy. Poszczególne działania, jak to o którym wspomniałaś, można jednoznacznie potępić. Inne znowu pochwalić. Właśnie poprzez brak takiej klarownej „sumy” ciężko jest jednoznacznie ocenić jego osobę. O takim Stalinie, Beri itp wiemy że byli skończonymi sk****mi. O nim tego powiedzieć się prawdopodobnie nie da…. A przynajmniej do takiego nastawienia doszedłem po tym jak byłem jednoznacznie negatywnie nastawiony.

  Podejrzewam, że obiektywnej oceny się nieprędko doczekamy, Nawet Stanisław Poniatowski się takie do tej pory nie doczekał…

 16. Zamach stanu jakim byl stan wojenny byl w cywilizowanej powojennej europie haniebnym wyjatkiem i jako taki powinien byc przez niepodlegla Polske ukarany przez Trybunal Narodowy smiecia zamachowcow. Tego po prostu wymaga honor Narodu Polskiego.
  Natomiast skazancom z jaruzelskiej junty mozna bylo wspanialomyslnie zamienic szubienice na dozywocie.

 17. Tutaj takie streszczenie z Golicyna:
  Golicyn – Klamstwa – Streszczenie

 18. PawelW:
  ale widzisz z takich poszczegolnych „poczynan” sklada sie okres rządzenia kazdego wladcy czy dyktatora.
  Ten, ktory stosuje metody zamordystyczne wobec WLASNYCH obywateli – nieuzbrojonych i niewinnych – nie zasluguje na zadna pozytywna ocene. Bo jesli ja wydamy to tym samym zgadzamy sie na nieuzasadnione strzelanie do ludzi. To raz.

  Dwa. Nie przypominam sobie zadnych zaslug Jaruzela – co niby takiego zrobil? Dzieki jego poronionym decyzjom wpedzil kraj w nędzę.
  Co do Jugoslawii – juz MK napisal. Jak mozna porownywac tamta sytuacje z Polska, krajem jednolitym etnicznie (notabene J. mial w tym „ujednolicaniu” niemale zaslugi, prawda…)?

  Ty nie pamietasz, ale ja jestem starsza i pamietam doskonale te czasy.
  Kartki na mięso, maslo, mąkę, ryż, kaszę, mydlo, proszek do prania, benzyne, alkohol, papierosy, cukier. Plus reglamentacja czesciowa papieru toaletowego, waty, pieluch, mleka w proszku.
  I nagie haki w sklepach – na polkach jedynie ocet. AZ TAK ZLE nie bylo nawet w czasach II WW!!!!!!
  Ty nie pamietasz, ale ja tak – chodzilam stac o 5 rano w kolejke do sklepu zeby p** bohenek chleba dostac.
  A w zimie tzw. 20 stopien zasilania i brak pradu i ogrzewania. Uwazasz, ze to bylo UZASADNIONE?????
  Ale państu elicie z partii i esbecji niczego nie brakowalo. Oni nie stali w kolejkach po chleb :-(

  Ze podpisal jakies dokumenty? No podpisal, jak juz widzial, ze nie ma wyjscia, a Okragły Stół uchroni nomenklaturę i sbecję od biedy i straty wpływów. Trzymal za mordę, poki mogl. Oczywscie, nie zamordowal tylu ludzi co Stalin i Hitler, tutaj nie ma watpliwosci. Ale metody rzadzenia i nieliczenia sie z ludzmi mial wlasciwie takie same.

 19. Szanowna Pani.
  Nie jestem za pochowaniem Wojciecha Jaruzelskiego na Wawelu obok Państwa K.
  I ja uważam go za patriotę, osobę godną do pochówku na Powązkach. Za stan wojenny. I przypominam. Kartki na cukier wprowadzono w 1976 roku po wypadkach w Radomiu. Reszta kartek i upadek systemu po strajkach w Gdańsku. Po strajkach. Raz w życiu przyniosłem siekierkę z piwnicy do domu. Tak koło 1 grudnia 81. Nigdy nie wstąpiłem do Solidarności. W 79 zacząłem robotę po roku woja i dyplomie.

 20. @Prezio
  No to z tą siekierką się dałeś świetnie ogłupić. W Sierpniu 80 poszło polecenie partyjne do Radiokomitetu aby eksponować maksymalnie w mediach wszystkie możliwe przestępstwa, w szczególności włamania i pobicia, oraz w miarę możliwości przypisywać je członkom Solidarności. Statystyki przestępczości pospolitej dokładnie pokazuje, że w czasie Solidarności przestępczość była sporo niższa niż w czasie stanu wojennego.
  Obawiam się, że przy okazji uwierzyłeś w resztę retoryki generała i jego bandy.

 21. O ludzie o krótkiej pamięci…Powiało grozą. Jak czytam, że generał niezrozumiany, niedoceniony, bohater prawdziwy, boję się, że tylu głupców ziemia nosi…

 22. maczeta

  Ja uważałem wtedy, że idzie wojna domowa.

 23. Nie wierzę w ogóle, że to czytam.
  Ale skoro tyle sensownych futrzaków wyemigrowało…eh.

 24. A to tekst seamana o Jaruzelskim:

  http://seaman.salon24.pl/586852,pogrzeby-sedziowie-i-agenci

 25. Można?. Można!
  15 sierpnia 1945 o godzinie czwartej rano Pétain poznał wyrok specjalnego Trybunału Stanu, powołanego dekretem przywódcy Wolnych Francuzów gen. Charles’a de Gaulle’a. Trybunał Stanu podtrzymał argumenty oskarżenia i skazał Philippe’a Pétaina na karę śmierci przez rozstrzelanie, jednocześnie apelując do de Gaulle’a o odstąpienie od wykonania kary śmierci ze względu na wiek. Z powodu podeszłego wieku Pétaina (89 lat) i jego zasług dla Francji w I wojnie światowej generał de Gaulle ostatecznie zamienił mu karę na dożywotnie więzienie na wyspie Île d’Yeu, u zachodniego wybrzeża Francji – Bretanii.

 26. @ Mosiek i MK – za chusteczkę podziękuję bowiem płakać nie zamierzam.Nie mam powodu. Bardzo też świadczy o tobie fakt iż oferujesz te chusteczki zasmarkane.No coż. A co do Kaczyńskiego. A coż on takiego wielkiego zrobił? Miliony ludzi bez pracy, bez środków do życia, bez pomocy państwa ,które centralnie dupę na bezdomnych i bezrobotnych wypięło o samotnych matkach nie wspomnę. Czyż nie jest to jednoznaczne z posłaniem na śmierć ? Ja wyraziłam własną opinię.Nie trzeba od razu pluć- ani zasmarkanych chusteczek rzucać w twarz. Niech żyje wolność słowa!

 27. Jaruzelski jest postacią trudną do jednoznacznego ocenienia. Na pewno nie bohater, ale na pewno i też nie wcielone zło, jakim Ty chciałabyś go widzieć. IMHO na pewno jednak juz w tej chwili postac historyczna, postać zdecydowanie „większego kalibru” w polskiej historii politycznej niż wszyscy I sekretarze PZPR przed nim i wszyscy prezydenci i premierzy RP po nim. ;) I myślę, że nie nam go oceniać – jeszcze – ani żadnym ludziom którzy mają jeszcze jakieś emocje związane z tą postacią. Upłynie jakieś 50, może i 100 lat, emocje znikną i historycy przyszłych pokoleń będą mogli w miarę rzetelnie go ocenić.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: