Napisane przez: futrzak | 14 Maj 2014

A bo to nasze… polskie marki…

Wyborowa

– W latach dziewięćdziesiątych Wyborowa została wykupiona przez Pernod Ricard, który skupia takie marki jak: Absolut Vodka, szkocką whisky Ballantine’s, czy najbardziej znaną irlandzką whiskey Jameson.

Pudliszki

– W latach 1992-1993 Pudliszki były jednym z 500 najlepszych i najefektywniejszych przedsiębiorstw w Polsce. W 1997 roku, firma stała się częścią H.J. Heinz Company, amerykańskiego koncernu produkującego żywność i największego producenta ketchupu na świecie.

Piwo Tyskie

– Tyskie jest warzone przez Browary Książęce, które należą do Kompanii Piwowarskiej. 14 maja 2009 r. afrykański koncern SABMiller z siedzibą w Wielkiej Brytanii został właścicielem 100% akcji KP.

Delecta (dania gotowe, zupy, desery, ciasta gotowe, ciasta do samodzielnego przygotowania, dodatki do ciast, przyprawy oraz kawa zbożowa. Czołowym produktem marki Delecta jest ciasto i krem Karpatka oraz ciasto Krówka)

– 17.12.1996 roku Delecta stała się częścią norweskiego koncernu spożywczego Rieber & Son ASA, który jest największym producentem zup i żywności w proszku na terenie Norwegii. Od 13 lutego 2002 roku działa na rynku polskim jako Rieber Foods Polska SA.

Hortex

– Od 2006 r. należy do Argan Capital, który jest wiodącym, niezależnym koncernem spożywczym koncentrującym się na pozyskiwaniu i rozwoju europejskich przedsiębiorstw średniej wielkości.

Perła (tu płaczę rzewnymi łzami boć na tym całe pokolenia studentów UMCS pasły się… a dobre było…)

– W 2005 roku 48 proc. pakiet akcji Perły należący do holdingu Browary Polskie Brok-Strzelec S.A. został zakupiony przez duński koncern piwowarski Bryggerigruppen A/S i oddany jego spółce zależnej Royal Unibrew Polska. 51 proc. akcji znalazło się natomiast w posiadaniu cypryjskiego holdingu Marconia Enterprises. Od tego czasu głównymi udziałowcami stawały się kolejno różne spółki zarejestrowane na Cyprze.

Żywiec

– Grupa Żywiec S.A. powstała w grudniu 1998 roku jako efekt połączenia Zakładów Piwowarskich w Żywcu S.A., których obecnie głównym akcjonariuszem jest Grupa Heineken International, z firmą Brewpole BV (browary w Elblagu, Leżajsku, Warce, Gdańsku i Radomiu).

Fortuna (soki)

– W 2003 roku Fortuna znalazła się pod skrzydłami koncernu Agros Nova Sp. z o.o., której głównym udziałowcem (99 proc.) jest skandynawski fundusz IK Investment Partners.

Lech

– 14 maja 2009 r. afrykański koncern SABMiller z siedzibą w Wielkiej Brytanii został właścicielem 100% akcji Kampanii.

Kamis (przyprawy)

– W roku 2011 zostało podzielone na dwie części, jedną produkującą herbaty pod marką IrvingTea i drugą produkującą przyprawy oraz musztardy. Po podziale część zajmująca się przyprawami i musztardą została sprzedana międzynarodowej firmie McCormick za 830 mln. zł.

Łowicz (dżemy, powidła, koncentraty)

– Wraz z uwolnieniem rynku po pożegnaniu w Polsce komunizmu w 1990 r. marka Łowicz trafia do koncernu Agros Holding S.A., który ewoluuje w koncern Agros-Nova, gdzie głównym udziałowcem (99 proc.) jest skandynawski fundusz inwestycyjny IK Investment Partners.

Mieszko (słodycze)

– W 2002 r. została sprzedana holenderskiemu Central European Confectionery Holdings, od 2007 r. w rękach Alta Capital Partners.

Okocim

– W 1996 roku głównym akcjonariuszem w spółce została duńska firma Carlsberg.

Nasza Klasa

– W tej chwili największe udziały ma rosyjski Digital Sky Technologies, część udziałów kupił też Naspers.

Żubrówka

– W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmę Russian Standard.

Lajkonik (Koncentraty Spozywcze Skawina)

– W 1993 – firma ze Skawiny trafiła pod skrzydła koncernu Bahlsen Picanterie.

Pekao SA

– W wyniku przetargu Ministerstwa Skarbu Państwa od 1999 bank kontrolowany jest przez włosko-niemieckie konsorcjum UniCredito Italiano S.p.A. i Allianz AG.

Wedel

– Obecnie właścicielem Wedla jest japoński koncern Lotte Group. Ta azjatycka spółka była do tej pory nieobecna na polskim rynku. W ręce koncernu trafił cały biznes Wedla razem z zakładem produkcyjnym w Warszawie. Z kolei Cadbury kupiło Kraft Foods, które utrzymało pozostałą część działalności Cadbury w Polsce, w tym markę Halls i inne, nienależące do Wedla słodycze i cukierki, oraz dwa zakłady produkcyjne w Skarbimierzu.

Ruch S.A

– W sierpniu 2010r. Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało swój cały pakiet akcji funduszowi Eton Park Capital Management (hedge fund, zalożony w 2004 przez partnera Goldman Sachs Erica Mindich).

Bobo Frut

– W roku 1991, w wyniku przekształceń własnościowych, właścicielem polskiej spółki produkującej soki BOBO FRUT stała się amerykańska firma Gerber Products Company. We wrześniu 2007 roku przedsiębiorstwo produkujące ulubione soki polskich dzieci dołączyło do grupy Nestlé.

Zelmer

– 22 marca 2013 roku koncern BSH została większościowym udziałowcem Zelmer S.A. W efekcie tego Zelmer stał się częścią Grupy BSH (BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH).

Winiary

– W połowie lat 90. spółka stała się częścią Nestlé.

Dysklajmer:
pozwoliłam sobie skorzystać z tekstu Pieniądze.Gazeta aczkolwiek każdą pozycję sprawdziłam i tam gdzie konieczne wprowadziłam poprawki.
Dałabym odnośnik, ale wiem, że prawie wszystkie teksty wymagaja prenumeraty, a co najmniej jest limit. Jeśli organa w/w gazety czepią się o proces i usunięcie – no to się zastanowie…

Reklamy

Responses

 1. Piwa można było objąć hurtem. Jest SABMiller, Heineken, Calsberg, Royal Unibrew i van Pur- to jest 99,5 % rynku. Pozostałe 0,5% to drobne browary regionalne, z których największy jest Ciechan.Przemysłowe nazwy marek nie mają żadnego znaczenia…

 2. Gospodarka komparatywna i dlatego zamiast placic podatki posrednio np niemcom lepiej jest to robic bezposrednio sa tego namacalne korzysci. Pozdrawiam

 3. Trochę smutne, chociaż o większości z tych firm powszechnie wiadomo.

  Aż się prosi o kilka komentarzy:

  1. Mógłbym napisać że kapitał nie ma narodowości, ale przecież dobrze wiadomo, że ma (i proszę mnie tu nie oskarżać o wzywanie do nienawiści na tle rasowym wobec pewnej określonej mniejszości, ja do niczego nie wzywam).

  2. Warto przypomnieć (i rozpowszechniać) historię Wedla jako przykład „III RP kontra obywatel”. Najlepiej opisał to prof. Gwiazdowski:
  http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=627

  3. Przypomina się też sprawa „prywatyzacji” Krakchemii. O ile dobrze pamiętam firmę „sprzedano” za kwotę mniejszą niż jej roczny zysk. Sprzedano razem z zyskiem z bieżącego roku. Z odroczoną płatnością. Sądy uniewinniły ministra Lewandowskiego (a miały wybór?). Według aparatu „sprawiedliwości” III RP wszystko było w porządku. Tylko ja jako obywatel czuję się okradziony.

  4. Polecam też zapoznanie się z historią zniszczenia firmy produkującej makarony Malma. Nie wklejam linków, powiem tylko, że pojawia się nazwisko Bielecki (takie samo jak tego pana, co jako premier grał w piłkę w koszulce reklamującej prywatną niemiecką firmę).

  5. Prześladowania ze strony prokuratur i innych służb dotykają zarówno polskich przedsiębiorców (Kluska, Filipiak, Rey, Jeziorny), jak i zagranicznych (władze firmy Mecom, która nie chciała sprzedać udziału w Presspublice „zaprzyjaźnionemu biznesmenowi” – mam nadzieję że nie przekręciłem nazwy), ale zdaje się, że tych ostatnich jakoś mniej gnoją.

  6. Były takie czasy, że samorządy tak zabiegały o „inwestora zza granicy”, że firmy z kapitałem zagranicznym były uprzywilejowane w stosunku do firm polskich, poprzez udostępnianie gruntów, zwolnienia z podatków.

  7. Przypomnę też „prywatyzację” TPSA, którą polski rząd sprzedał (dzięki pośrednictwu znanego biznesmena) rządowi francuskiemu. Zdaje się, że przez kilka lat po „prywatyzacji” firma miała jeszcze monopol na połączenia międzynarodowe.

  8. O Ciechanie czytałem w GW-nie, że jest własnością faszysty. Lewica nawet wzywała do bojkotu. Dlatego szczerze polecam polskie piwo Ciechan!

 4. A tak z ciekawosci, to jak sprawa z lokalnymi markami wyglada w Argentynie? Czy tam miedzynarodowy kapital tez przejmuje znane marki, czy sa w jakis sposob chronione? I czy sa jakies rodowite argentynskie lokalne firmy, ktore staly sie markami globalnymi? Ja kojarze chyba tylko Berse…

 5. @MK:
  no tak wygladala niestety tzw. „prywatyzacja” w Polsce.
  W kolejce czekaja, jako jedna z ostatnich dochodowych rzeczy, Lasy Polskie…

  TJL:
  dobre pytanie.
  Co do marek globanych to po prostu nie wiem. Z rzeczy krajowych, ktore sprzedawane sa na swiecie, to technologia malych reaktorow atomowych wytwarzanych przez INVAP, rury bezszwowe – slowem przemysl ciężki.

  Jest sporo marek w produktach spozywczych (nie wylaczajac mate, ale to idzie tylko na sąsiednie kraje). Sa znani designerzy od mody.

  Generalnie rząd wspiera firmy krajowe, chociazby przez to, ze sa cła ochronne na importowane produkty z zakresu elektroniki/przemyslu/zywnosci oraz wielkie miedzynarodowe korpo nie maja tutaj zadnej taryfy ulgowej.

  W biznesach nieskomplikowanych typu urzadzenia gospodarstwa domowego, garnki etc. jest duzo malych lokalnych firm (nie wylaczajac tych robiacych pralki i lodowki), plus ewentualnie import ze strefy Mercosur (Brazylia glownie).

  Przemysl zaczal sie tutaj odbudowywac dopiero od 2003 roku, od kiedy do wladzy doszedl Kirchner – wczesniej neoliberalne rządy sprywatyzowaly wszystko (cos jak Polska…), rozmontowaly przemysl, zadluzyly kraj i jak to sie skonczylo, kazdy wie…

 6. Spozywka argentynska rowniez zaczyna zdobywac rynek japonski – znaczy sie beef jerky czy wino to tu od dawna (?) sa, ale ostatnio triumfy swieci Bon-o-bon :D

 7. My też eksportujemy w świat towary :)
  http://www.wykop.pl/ramka/1994384/kwasniewski-nie-odejde-z-burismy-miller-mi-zazdrosci/

  Świat jest naprawdę zabawny

 8. Reblogged this on Treść ukryta and commented:
  I co polskiego teraz kupię w polskim sklepie w Chicago?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: