Napisane przez: futrzak | 31 stycznia 2014

Protest obywatelski

Wszyscy wiedzą, że w ciągu ostatnich kilku dni, waluty krajów rozwijających się zanotowały ostre spadki – w tym peso argentyńskie. Jego wartość w stosunku do dolara spadła o ok. 13% i był to największy zjazd od czasu kryzysu z roku 2002.

Niektóre firmy (np. Procter & Gamble) zdecydowały się skorzystać z paniki i podniosły ceny swoich wyrobów o 40-50%.
Przeciwko takiej polityce zaprotestował Juan Ocampo, właściciel supermarketu El Sol de Pinamar. Przy produktach, które zdrożały najbardziej, wywiesił stosowną informację:

No compre Pantene porque aumento 40%
czyli „proszę nie kupować Pantene z powodu 40% podwyżki”.

Odzew klientów, jak twierdzi, był pozytywny. Ludzie wybierali produkty innych marek, których ceny były takie same, jak tydzień temu. Bo okazuje się, że nie wszyscy podnieśli ceny.

Ciekawe, co dalej, czy ta forma protestu się upowszechni? W sumie facetowi nie można odmówić sprytu. Zareklamował się oto bowiem jako patriota, któremu leży na sercu dobro jego klientów :)
Z drugiej strony ma na tyle wolnych środków, że stać go jest zamrozić na półkach towar wielkich międzynarodowych corpo i zdać się na sprzedaż tanszych, lokalnych produktów.

No.
A tymczasem ssanie kasy z rynków rozwijających się trwa. W/g raportu Bank of America Merrill Lynch Global Research, odessano już 6.4 miliarda dolarów z stock funds. Giełdy zaś pikują w dół. IMHO kroi się coś większego – bo zwykłe ograniczanie skupu śmieciowych obligów przed FED to chyba jeszcze za mało na taka panikę…

żródło.

Reklamy

Responses

  1. Czy El Sol de Pinamar to ten supermarket ze sloneczkiem w znaku firmowym? Jesli tak to bylo moje ulubione miejsce zakupow :)

  2. @Ecot:
    chyba ten.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: