Napisane przez: futrzak | 25 stycznia 2014

Dewaluacja peso – o co chodzi


Zabawnie się działo ostatnimi czasy na rynku walutowym Argentyny. Od paru tygodni trwa osłabienie peso i histeria na czarnym rynku, w ciągu 2 dni (23 i 24.01.2014) peso straciło 17% wartości. Obserwując to byłem raczej zdziwiony niż zaniepokojony, bo obiektywnie żadnych przesłanek do skokowej dewaluacji nie ma. Owszem w ostatnim czasie, o czym się mówi, rezerwy walutowe Banku Centralnego wyraźnie spadały, aczkolwiek do poziomu niższego niż zwykle, ale dalekiego od jakiejkolwiek krytycznej sytuacji. Co prawda właśnie spadły poniżej 30 mld dolarów, ale jest to niewiele mniej od całkowitego zadłużenia zagranicznego (państwowego i prywatnego, z wyłączeniem roszczeń sępich funduszy i innych nieuznawanych, oczywiście) albo inaczej patrząc około półrocznego importu – czyli nadal poziom mieszczący się zdecydowanie w granicach bezpieczeństwa. Ale jak najbardziej spadek pozwalał nakręcać panikę.

Resztę można przeczytać tu

Reklamy

Responses

 1. Z tego, co znalazlem to Centralny Bank Argentyny przestal utrzymywac kurs peso. Czesc transakcji na rynku wewnetrznym z uwagi na niestabilny kurs odbywa sie w barterze. Ja pamietam, kiedy kurs panstwowy australa wynosil 2 za 1 USD. Wymienialo sie wtedy „u konika” przed Hiltonem w Buenos Aires 3 za 1 USD. Butelka Cinzano kosztowala przy takim kursie 0.63 USD!! To byly czasy!!!

 2. @ecot
  BC Argentyny przestał utrzymywać sztywny kurs peso jakieś 12 lat temu, o transancjach w barterze kompletnie nic nie wiem, a powszechne na pewno nie są.
  A Austral jako waluta był wtedy, kiedy w Polsce za dolara sprzedanegu u konika można było cały dzień nieźle żyć i jeszcze reszta zostawała.

 3. @Ecot:
  w pewnej chwili bank centralny rzeczywiscie zrezygnowal z utrzymywania kursu peso tylko ze to bylo jakas dekade temu….

  Nie wiem skad wziales informacje, ze jakiekolwiek transakcje na rynku wewnetrznym odbywaja sie w barterze? Mozesz podac zrodlo?

  Austral to tez sa zamierzchle czasy, ponad 2 dekady temu, kiedy przestal istniec…

 4. O tym, że Bank Centralny przestał wspomagać kurs peso jak i transakcjach barterowych mówiono podczas „Rolniczego kwadransa” kilka dni temu w TVP1 po „Wiadomościach” w południe. O australu wspomniałem bo byłem wtedy pierwszy i jak na razie jedyny raz w Buenos Aires, Pozdrowienia :)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: