Napisane przez: futrzak | 24 stycznia 2014

Koniec restrykcji w zakupie dolarów!

Dziś rząd zaanonsował, że znosi – od poniedziałku – restrykcje w zakupie dolarów przez indywidualnych obywateli:

We have decided to authorise the buying of dollars on behalf of individuals, according to their declared incomes

Czyli: zdecydowaliśmy się na autoryzacje zakupu dolarów przez indywidualnych obywateli, stosownie do ich zadeklarowanych dochodów.
To ostatnie jest ślicznym smaczkiem, bowiem przepięknie uderza w ukrywających dochody. Możesz kupić po oficjalnej cenie – ale tylko tyle, ile wynika z twoich oficjalnych dochodów…

Rownocześnie w prasie ukazała się informacja, że wczoraj funkcjonariusze banku centralnego w towarzystwie policji federalnej dokonali najazdu kontrolnego na budynek giełdy w Buenos Aires, gdzie miały się odbywać nielegalne operacje walutowe.
Merval Stock Index pozostał niewzruszony, nikogo nie zaaresztowano. Funkcjonariusze tutejszej skarbówki przejrzeli tylko (i skopiowali) dokumenty finansowe w celu późniejszego porównania z oficjalnymi rejestrami AFIPu (skarbówki).

IMHO ten rajd to było ostrzeżenie dla osób zajmujących się do tej pory na szeroką skalę przemytem dolarów: od dziś przykręcamy śrubę wszelakim spekulantom i będziemy ich ścigać. Każdy normalny, uczciwy obywatel może sobie kupić dolary, więc jeśli ktoś ma potrzebę obejścia legalnego systemu znaczy to, że chce wyprać lewe dochody.

PS: na konferencji prasowej Kicillof (min. ekonomii), powiedzial (ponoć, tak donoszą media) tylko jedno zdanie:

Ci sami ludzie, którzy przez lata mowili nam, że dolar jest warty jedno peso [nawiązanie do menemowskiego pegu peso do dolara] teraz chcą, abysmy uwierzyli, że dolar jest wart 13 peso.

źródełko.

PS: wiadomo juz tez, kto był odpowiedzialny za nagłą dewaluację peso. Jeden taki duży, międzynarodowy koncern z branży paliwowej…

Reklamy

Responses

  1. Jak sumarycznie oceniasz politykę gospodarczą i społeczną w Argentynie? i które rozwiązania dominują: lewicowe, prawicowe, centrum?

  2. Heh. A majstrimowe, wpływowe, dochodowe i posh-owe ą, ę portale skopiowały Twoją poprzednią notkę na żywca. Znaczy skrócili co by lemingów nie męczyć ale chyba tyle było ich „twórczego wkładu”. Linków nie zarzucę bo nie chcę ich reklamować. Gratulacje :)

  3. @shape_shifter:
    ale gdzie? bo oczywiscie tamta notke opublikowalam tez na blogerzyzeswiata.pl – ale jesli gdzies jeszcze zostala zerznieta to hm… chcialabym wiedziec coby dochodzic swoich praw.

  4. @KapitanBomba:
    czy to jakis quiz? mozna wygrac samochod albo chociaz iPada?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: